Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

28 marzec 2022

Kandydat na króla

Bohaterem tej powieści Jarosława Iwaszkiewicza jest syn króla Bolesława Krzywoustego, książę Henryk Sandomierski.

Autor pisze we wstępie, że „jest to powieść o państwie”. Przez książkę przewija się młody gęślarz Täli, zwany Bartłomiejem, urodzony w Salzburgu, który potem przeszedł pod opiekę księcia Henryka.

W powieści, jak przystało na czasy Średniowiecza, jest wiele religii: życie klasztorne, mnisi, noclegi w bezpiecznych klasztorach. Jest też dużo płaczu oraz łez. Sporo miejsca w powieści zajmują stosunki Henryka z siostrą Gertrudą, która spędza swe lata w klasztorze, choć korzysta z dworskich luksusów. Jest to oczywiste, gdyż klasztor otrzymał z jej tytułu solidne wiano. Poza tym, jest to córka króla, a więc na klasztor spada też i pewien splendor.

Autor nie zapomina o międzynarodowych ramifikacjach dworskich w Europie i pisze o nich wiele. Ale najważniejszy w tym tłumie władców jest cesarz rzymski narodu niemieckiego, Konrad III, wokół którego oscylują różni władcy, w tym król Hiszpanii, Alfons VII, który wżenił się w rodzinę cesarza niemieckiego poprzez swój mariaż z księżniczką Richenzą. Henryk nie ożenił się, choć może  wydać się czytelnikowi, że zakochany był w księżnej Wierzchosławie, córce księcia kijowskiego i nowogrodzkiego Wsiewołoda; gdyż do Wierzchosławy wzdychał często i bardzo rozpaczał po jej śmierci.

Autor nie milczy o układach władzy na ówczesnych ziemiach polskich. Wspomina rządy i koronę Bolesława Szczodrego i jego spór z biskupem Szczepanowskim, pisze też o wysiłkach Henryka w celu zdobycia korony, o nowym zajęciu Gertrudy, siostry Henryka. A sama korona? Szczodry w grobie miał jedynie złotą obręcz, którą Henryk zabrał, kiedy odkopał grób.

W powieści pojawia się Fryderyk Barbarossa. Wizyta Henryka i Fryderyka u umierającego cesarza Konrada III. Incydent Henryka z Żydówką Judką i śmierć tej ostatniej. Henryk jej nie obronił. Wizyta Henryka w Rzymie i spotkanie z otoczeniem papieża i z królem Rogerem na Sycylii. Następnie, wizyta Henryka w Ziemi Świętej i rozmowy z królową Jerozolimy, Melisandą. Porwanie przez nią Täliego i uwolnienie go przez Henryka.

Polska: Täli w Sandomierzu, rola templariuszy, uwagi otoczenia Henryka na temat organizacji życia w Sandomierzu, działalność księcia Kazimierza, brata Henryka, który rozmawiał z Mieszkiem Starym na temat roli Kazimierza. Pokładziny księcia Kazimierza na zamku w Wiślicy. Potem zdrada ze strony najbliższego otoczenia Henryka, który wyrzuca obręcz-koronę, daleko od siebie.

Jest to dobra powieść historyczna o wiekach dawnych. Autor analizuje w niej kandydata na władcę. Czy tak niezdecydowany człowiek może być dobrym władcą? Czy nie obraca się on przez cały czas w świecie iluzji? Władcę mogą charakteryzować też posunięcia mało popularne.

                                                                                              Jacek Potocki

Jarosław Iwaszkiewicz, „ Czerwone tarcze”. Wydawnictwo „Marginesy”, Warszawa 2021, s. 418

W wydaniu nr 244, marzec 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Kandydat na króla
 2. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  PRL bis
 3. RELIGIA DECYDENTA

  Życie w klasztorze
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Trudne relacje sąsiadów
 5. WIATR OD MORZA

  Czas na łady
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Depresja
 7. CHINY - UKRAINA - ROSJA

  Idea wojny w kulturze Państwa Środka
 8. PO RAZ PIERWSZY W POLSCE

  Współczesna sztuka Inuitów
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Ważna twórczość
 10. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Pomoc państwa
 11. DECYDENT GLOBTROTER

  Biblijny kraj
 12. HISTORIA DECYDENTA

  Legenda polskich szwoleżerów
 13. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Mordercy są wśród nas
 14. MILITARIA DECYDENTA

  Nie mogliśmy wygrać we wrześniu 1939 roku
 15. BARBARA GAŁCZYŃSKA

  Maluje poezje
 16. LEKTURY DECYDENTA

  O istocie alchemii
 17. DECYDENT SPOSTRZEGAWCZY

  Chaos usprawiedliwiony
 18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Mikroklimat grajdołka
 19. WIATR OD MORZA

  Gang Olsena
 20. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Rozważania