WIERSZOWNIA DECYDENTA
PRL bis
Piosenka na udaną wiosnę. więcej...
Jest to książka o obronie Lwowa w latach 1918-1919, z tekstem wybitnego historyka Wojciecha Roszkowskiego oraz z fotografiami z albumu „Semper Fidelis”, wydanego we Lwowie w 1930 roku.
Opublikowana ta książka-album została przez Wydawnictwo „Biały Kruk” przed wybuchem obecnej wojny rosyjsko-ukraińskiej, a walki przedstawiają boje o Lwów, na kanwie odrodzenia się naszego kraju po 123 latach niewoli.
Książka ukazuje rzeczywiste oblicze młodych bojowników, a także ich dowódców, a we wstępie zawiera apel o dotacje na rzecz budowy pomnika „Orlęta – Obrońcy Lwowa – 1918” Prezesa Komitetu Budowy Pomnika, pana Mariusza Graniczki.
Po rozdziale „Lwów w historii Polski”, w który przypomniano nadanie miastu praw miejskich na prawie magdeburskim oraz nadanie szerokich uprawnień samorządowych mieszkańcom, która obejmowała wieloetniczną mozaikę Polaków, Ukraińców i Żydów autor pisze o prawdziwym rozkwicie Lwowa w wieku XV i XVI. Ważne było ślubowanie króla Jana Kazimierza w miejscowej katedrze w czasie najazdu szwedzkiego, a tekst ślubowania napisał św. Andrzej Bobola. W okresie zaborów Lwów był pod rządami austriackimi i był czwartym co do wielkości ośrodkiem miejskim monarchii habsburskiej.
Autor pisze wiele o polskim życiu kulturalnym w wieku XIX, a zwłaszcza o założeniu polskiego uniwersytetu we Lwowie. Pisze też o ukraińskim ruchu narodowym we Lwowie, który był ważnym ośrodkiem kulturalnym Ukraińców. Prof. Roszkowski pisze o dużym zróżnicowaniu życia politycznego we Lwowie, opisuje miasto, wspomina ruch wojsk we Lwowie podczas I wojny światowej, a także skutki traktatu brzeskiego, zawartego przez bolszewików, aby zakończyć działania wojenne.
Działania Polaków w kierunku włączenia Lwowa do odrodzonego państwa polskiego i 1918 rok. Ukraińcy cieszyli się poparciem władz austriackich i pierwsze starcia Polaków z Ukraińcami. Autor zaznacza fatalne położenie wojsk polskich. Pisze o konsolidacji polskiej obrony. Pisze o pożarze Poczty Głównej, o trudnej sytuacji w szpitalu w gmachu Politechniki, o prowizorycznych grobach poległych ochotników, a także o ukraińskiej propozycji zawieszenia broni, mimo ich sporych sukcesów.
Ważnym elementem walk był udział zwykłych kryminalistów w napadach na żydowskie sklepy. A jak działały oddziały ukraińskie? Były one znakomicie przygotowane, podczas gdy w polskim dowództwie miały miejsce konflikty. Aresztowani Polacy byli torturowani, a potem mordowani. Walki zostały wygrane przez odziały polskie potem powstał Cmentarz Łyczakowski.
Jest to interesujący album, wydany w czasach agresji Rosji na sąsiednią Ukrainę, która nadal się broni, mimo że Rosja rzuciła do walki najlepsze swe oddziały. Istotną częścią tego albumu są zdjęcia, które przypominają o trudnych czasach.
Jacek Potocki
Wojciech Roszkowski, „Orlęta Lwowskie”. Wydawnictwo „Biały Kruk”, Kraków, s. 191
HISTORIA DECYDENTA
Kandydat na króla
Bohaterem tej powieści Jarosława Iwaszkiewicza jest syn króla Bolesława Krzywoustego, książę Henryk Sandomierski. więcej...