Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

20/01/2022

Wpływowy ród

Książka przynosi dane o rozwoju rodu Medyceuszy, który przez lata miał ogromne wpływy we Florencji, a także kierował swych przedstawicieli do Kurii Rzymskiej.

Generalnie, Medyceusze wywodzili się z grona rodzin wiejskich, a potem stali się w tym bogatym mieście finansistami, zaangażowanymi w walkę różnych frakcji, a zwłaszcza gwelfów i gibelinów, o czym wiele pisze autorka. Sami Medyceusze byli gwelfami. Zostali pokonani przez gibelinów i wygnani z miasta, chociaż najpierw to oni pokonali gibelinów i wprowadzili we Florencji rządy republikańskie. Nieustannie bogacili się i budowali swe pałace i byli członkami rządzącej miastem Signorii. Miasto upadało gospodarczo, ale Medyceusze przetrwali finansowo, choć w wyniku zarazy tracili członków rodu.

Autorka pisze o czterech zaradnych kuzynach, którzy po zarazie, byli wybierani  na różne stanowiska, choć pobierano od nich wysokie podatki. Autorka pisze o kolejnych przedstawicielach rodu Medyceuszy w porządku chronologicznym, a także o ich występkach i niezbyt moralnym prowadzeniu się.

Autorka pisze o wpływie rodu na papieży: niejednokrotnie, w wyniku odpowiednich rozmów, Medyceusze mieli wpływ na wybór kardynałów, członków kolegium, wybierającego papieży. Stało się tak, po powołaniu bankierów Medyceuszy na bankierów papieskich. Poza tym, Medyceusze, jako republikanie, mieli konszachty codzienne i związki rodzinne z miejscowymi konserwatystami. Potem walka odnowiła się.

Autorka wspomina rolę Jana Bicciego oraz kuzynów Averarda i Kosmy, którzy zostali wygnani z miasta na 10 lat. Rola Kosmy i zwycięstwo rodu Medyceuszy w wyborach do Signorii i dalsze związki Kosmy z papiestwem, dzięki hojności syna Jana Bicciego. Relacje rodu Medyceuszy ze Sforzami i bogactwo Kosmy, którego szanowano za umiejętności handlowe i nie lubiano za działalność polityczną; doprowadził on w pewnym sensie do  przewrotu politycznego, po którym wycofał się ze względu na zły stan zdrowia.

Inne przypadki zejść członków rodu. Przyczyną była głównie podagra i związane z nią powikłania. Interesy finansowe rodu szły gorzej, po zbadaniu ksiąg, choć miał miejsce szereg ślubów, o których pisze autorka. Pozycja Wawrzyńca, który nie potrafił oddzielić swych interesów prywatnych od państwowych. Dalsze wpływy rodu w Watykanie i nominacje z poruczenia rodu na nominacje kardynalskie, co rzutuje na obraz ówczesnego papiestwa. Istotne problemy banku Medyceuszy.

Autorka podaje charakterystykę Wawrzyńca, że był on chciwy i skorumpowany oraz arogancki, choć utrzymał władzę we Florencji, mimo nieprzychylnej opozycji. Dalej, autorka pisze o sojuszu Florencji z Francją, oraz o wysiłkach rodu podreperowania pozycji we Florencji, dzięki jego związkach z papiestwem. Niewola francuska członków rodu i złoty wiek rodu za pontyfikatu papieża Leona X, oraz obojętność jego następcy, Klemensa VII, wobec Florencji. Bankructwo Państwa Kościelnego.

Jest to bardzo szczegółowa i interesująca książka o potędze pewnego rodu włoskiego. Warto, by czytelnicy zwrócili uwagę na metody działania jego członków.

                                                                                             Jacek Potocki

Mary Hollingsworth, „Medyceusze. Tajemna historia dynastii”. Tłum. Paulina Maksymowicz. Wydawnictwo „Bellona”, Warszawa 2021, s. 535

W wydaniu nr 242, styczeń 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. ŻYWOTY DECYDENTA

  Prawdziwy św. Mikołaj
 2. HISTORIA DECYDENTA

  Jedwabne
 3. WIATR OD MORZA

  Suskie inicjatywy
 4. DECYDENT GLOBTROTER

  Daleki kraj
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Teorie spiskowe
 6. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Polskie Radio 2022
 7. BEZPŁATNA BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wypożycz i zwróć albo nie zwracaj
 8. NOTATKI DO DNI PAMIĘCI

  Nasze dumy eksportowe
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Wpływowy ród
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Państwo w zapaści
 11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Pedofilia
 12. CZY DECYDENT MOŻE ZNIKNĄĆ?

  DECYDENT reaktywacja
 13. HISTORIA DECYDENTA

  Uratowali Anglię
 14. WIATR OD MORZA

  Zamiast raphacholinu
 15. DECYDENT GLOBTROTER

  Trudna wyprawa
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Dość trudna powieść
 17. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Reparacje od Niemiec
 18. ALBA LACH HERITAGE

  Szpital im. Paderewskiego
 19. HISTORIA DECYDENTA

  Królewski Kraków
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Dr Jekyll i Mr Hyde
 21. WIATR OD MORZA

  Polska mądrość...