Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

2 sierpień 2021

Miasto-bohater

Jest to książka, a właściwie, album o Warszawie. Składa się on ze zdjęć.

Te historyczne, starsze, zostały zaczerpnięte ze zbiorów Archiwum Państwowego Warszawy. Natomiast zdjęcia miejsc współczesnej Warszawy wykonał wybitny fotografik Adam Bujak.

Na uwagę zasługuje artykuł profesora Wojciecha Roszkowskiego „Czym była Warszawa?”, w którym autor pisze o przedwojennej Warszawie, jak i o powojennej, odbudowanej, stolicy, „do której wprowadziły się tysiące karierowiczów, którzy organizując aparat władzy totalitarnej stworzyli nowe elity o świadomości wasalnej wobec ZSRR, do których co najwyżej kooptowano chętnych do współpracy ludzi kultury i nauki. Konieczność odrodzenia życia społecznego po wojnie nie została wypełniona cnotami narodowymi ani obywatelskimi”.

Wiele kolorowych i czarno-białych zdjęć przedwojennych warszawskich budowli i obiektów, ozdabiających miasto, pokazuje jego piękno. Potem nadeszły lata wojny i niemieckiej okupacji, a w książce przytoczone zostały dzisiaj chore, a wówczas popierane przez prawie wszystkich Niemców, idee Hitlera i jego apologetów, zniszczenia, wręcz zagłady naszej stolicy, jak i całego państwa polskiego. Polakom przypisano rolę niewolników, pracujących na rzecz III Rzeszy, a ziemie polskie, ze stolicą w Krakowie, miały stanowić zaplecze ekonomiczne dla Niemiec.

Autor tekstu przypomina założenia Centralnego Planu Wschodniego, a także niemieckie koncepcje zniszczenia Placu Zamkowego. Wiele słów padło na temat stosowania przez Niemców terroru wobec Polaków w postaci łapanek, egzekucji i deportacji do obozów koncentracyjnych, a także eliminowania polskich elit, zarówno w masowych egzekucjach jak i w katowniach. Te uwagi zostały wsparte fotografiami palącego się Zamku Królewskiego, po bombardowaniach we wrześniu 1939 roku, zdjęciami zgromadzonych w teatrach i na naradach Niemców w mundurach, a także fotografiami zamordowanych Polaków.

Powstanie Warszawskie to ważny etap w życiu miasta, w trakcie którego Niemcy dopuścili się mordów na ludności cywilnej, licznych grabieży, a w końcu wyburzali miasto, dom po domu.

Autor tekstu pisze też o niemieckim aparacie terroru, a następnie o powojennym upamiętnieniu, w wyniku działań władz, miejsc egzekucji; w albumie tę akcję wsparto odpowiednimi fotografiami. Przy okazji, czytelnik zapoznać się może ze wstrząsającymi wspomnieniami osób, poddanych represjom: okazuje się, że w wielu miejscach „działali” Ukraińcy, mordując ochoczo cywilnych Polaków, zwłaszcza zaś kobiety i dzieci. Brak jest w książce wzmianki o działalności, znanego z okrucieństw, komanda azerskiego.

Album bardzo cenny. Koniecznie powinien się z nim zapoznać każdy Polak.

                                                                                              Jacek Potocki

Zdjęcia: Adam Bujak oraz archiwalne. Teksty: Wiktor Cygan, Witold Rawski. Wprowadzenie: Wojciech Dąbrowski, prof. Wojciech Roszkowski. „Pamięć Warszawy. Remembering Warsaw”. Wydawnictwo „Biały Kruk”, Kraków 2021, s. 181.

W wydaniu nr 237, sierpień 2021, ISSN 2300-6692 również

  1. SMAKI DECYDENTA

    Góralki Oryginał Hot Chocolate
  2. KOBIETY DECYDENTA

    Rosyjska arystokratka
  3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Dość wstydliwe zjawisko
  4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Skutki sytuacji w Afganistanie
  5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Gra i pragnienie
  6. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Syreny w Monte Carlo
  7. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Talibowie
  8. LEKTURY DECYDENTA

    Tajne służby w ambasadzie
  9. WIATR OD MORZA

    Nie dajmy się zabijać!
  10. KOBIETY DECYDENTA

    Życie nauczycielki
  11. KOBIETY DECYDENTA

    Życie w Chorwacji
  12. ALBA LACH HERITAGE

    Ian Forsyth
  13. KRYMINAŁ DECYDENTA

    Winny czy niewinny?
  14. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Inny kraj, inni ludzie
  15. WIATR OD MORZA

    Wielki mały człowiek
  16. HISTORIA DECYDENTA

    Miasto-bohater