Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

09/03/2021

Sanatorzy o brudnych rękach

Jest to książka o dość niecodziennych praktykach sanacji, polegających na machlojkach, przekrętach, korupcji, nepotyzmie i używaniu siły wobec opozycji przez przedstawicieli sanacji.

Autor pisze o pobiciu przez oficerów dziennikarzy i publicystów, którzy w mediach poddali krytyce, niejednokrotnie dość oględnej, cyniczne postępowania obozu piłsudczyków.  Wymienia przypadek pobicia wybitnego pisarza międzywojnia, Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Policja sanacyjna nawet nie złapała sprawców, mimo że nazwiska sprawców pobić były powszechnie znane; działali oni na rozkaz marszałka Piłsudskiego, Wskrzesiciela Niepodległości Ojczyzny i Wychowawcy Narodu, utożsamianego z Polską, Nienawiścią sanatorów cieszyli się szczególnie przedstawiciele endeków, czyli stronnicy znienawidzonego przez Piłsudskiego, Romana Dmowskiego. Sanatorów i generalnie oficerów, denerwowały wolne media, na łamach których, opozycja mogła zamieszczać swoje publikacje.

Sporą uwagę w książce poświęcono zaginięciu w biały dzień, a raczej zginięciu, generała  Włodzimierza Zagórskiego, którego boski marszałek uznał za przeciwnika. Bardzo często w książce pojawia się termin „zwierzchnictwo”, po interwencji którego śledztwa, dotyczące sprawców przestępstw zaczynały kuleć. Inni, znani przeciwnicy sanatorów, to gen. Tadeusz Rozwadowski i Wojciech Korfanty.

Autor poświęca wiele miejsca nie tylko ofiarom sanatorów, ale i samym prześladowcom: sami oficerowie prosto z garnizonów przechodzili do administracji państwowej, zwłaszcza do powiatów i województw, gdzie szarogęsili się, żyli ponad stan, rozkradali państwową kasę, brali łapówki, oczywiście po to, by pomóc bogaczom.

A jak wspaniale korzystały z pozycji mężów ich chciwe żony: pożyczały pieniądze na prawo i lewo i nigdy ich nie zwracały, organizowały fikcyjne przedsięwzięcia, oparte na oszustwie. Wszystko bezkarnie, śledztwa kulały. Oczywiście, zdarzało się, że były wyroki skazujące; były one dość niskie, zresztą anulowano je na podstawie amnestii, lub defraudantów przesuwano na kolejne stanowiska w administracji lub nawet wysyłano na placówki dyplomatyczne, natomiast bardzo ochoczo skazywano na więzienie tych, którzy ujawniali przestępstwo, bądź byli jego ofiarami.

Interesujące  są rozważania autora o obozie w Berezie Kartuskiej i o więzieniu w Brześciu, na uwagę czytelnika zasługują też relacje z kolejnych wyborów do Sejmu, zwłaszcza tych z udziałem BBWR. Autor pisze o perypetiach znanego naukowca, prof. Stanisława Kota oraz o problemach Jana Barańskiego, który w sanacyjnym więzieniu przebywał 27 razy.

Bardzo pouczająca książka; demaskująca sprawy, które w mniemaniu wielu, uznawane są dzisiaj za ideał, a w rzeczywistości miały one charakter przestępczy.

                                                                                              Jacek Potocki

Sławomir Suchodolski. „Czarna księga sanacji”. Wydawnictwo „Prohibita”, Warszawa

W wydaniu nr 232, marzec 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Cuda i dziwy
 2. DECYDENT POLIGLOTA

  Wszystko o języku francuskim
 3. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Nowy Ład
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Zawsze Polska
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Chiny zagrażają gospodarce USA
 6. WIATR OD MORZA

  Osiecka
 7. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Przeszczepy
 8. ANGLIK IN POLAND

  Murzyniątka czy żołnierzyki?
 9. ALBA LACH HERITAGE

  Chopin w Szkocji
 10. RELIGIA DECYDENTA

  Cuda po śmierci
 11. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Zabójstwo "przez pomyłkę"
 12. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Samce z gumową pałką
 13. SZTUKA DECYDENTA

  Prawda o grabieżcach
 14. WIATR OD MORZA

  Idy marcowe
 15. HISTORIA DECYDENTA

  Sanatorzy o brudnych rękach
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Rok wojny
 17. HISTORIA DECYDENTA

  Intrygi na francuskim dworze
 18. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Ten nasz przeregulowany świat
 19. ANGLIK IN POLAND

  Brexit shock
 20. BAŚŃ W WERSJI SCIENCE FICTION

  Helena i AI (Piękna i bestia)
 21. ALBA LACH HERITAGE

  Dlaczego Szkocja?
 22. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Komu niezbędny jest dystans?
 23. LEKTURY DECYDENTA

  Terroryzm to przemoc polityczna