Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

29 lipiec 2020

Niepełnoletnia, zamordowana

Jest to książka, zawierająca kilkadziesiąt esejów, poświęconych Danucie Siedzikównie, ps. „Inka”.

Ta dziewczyna, sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, została zamordowana przed ukończeniem 18 roku życia, czyli nielegalnie, w świetle prawa w 1946 roku, obowiązującego nawet jej oprawców.

O samej „Ince” jest w tym zbiorze jedynie kilka esejów, głównie znakomitego Tadeusza M. Płużańskiego, który napisał o walce „Inki” w oddziale majora „Łupaszki” oraz relacja świadka egzekucji „Inki”, ks. Mariana Prusaka, ur. w 1912 roku, który zmarł w 2008 roku, w wieku 96 lat.

Reszta esejów to przekaz dla młodego pokolenia, by naśladowało „Inkę”, jej niezłomność i wierność zasadom, wyniesionym z patriotycznego domu, by słowa „Inki”: „zachowałam się, jak trzeba”, stanowiły dla młodego pokolenia wskazówkę właściwego działania. Sporo esejów dało ich autorom okazję do tego, by napisać coś o sobie, o swoich bliskich.

Z  książki wynika wyraźnie, że  „Inka” nie tylko została zamordowana przez stalinowskich oprawców, ale i została pochowana w tajemnicy w nieznanym miejscu, a miejsce jej pochówku zostało odnalezione dopiero we wrześniu 2014 roku, przez zespół IPN, pod kierunkiem profesora Krzysztofa Szwagrzyka, natomiast oficjalne potwierdzenie odnalezienia zwłok „Inki” nastąpiło dopiero w 2015 roku. Trudno było znaleźć miejsce pochówku „Inki”, gdyż oprawcy, głównie sowieccy wywiadowcy, dążyli do tego, by wszyscy zapomnieli o niej, by jej nazwisko nigdy nie pojawiło się w polskiej przestrzeni publicznej. Ta książka ma podtytuł „Pamiętamy!” i jest tylko jedną z form trwałej pamięci o młodej bohaterce.

Tadeusz M. Płużański, wymienia nazwiska oprawców, którzy zamordowali „Inkę”. Nie zostali oni nigdy ukarani za swe zbrodnie, część uciekła w 1968 roku do Szwecji, gdzie głosiła wszem i wobec, że oskarżenia wobec nich o zbrodnie sądowe na Polakach są bezpodstawne, a oni  są ofiarami polskiego antysemityzmu.

Podobnych argumentów używa w Szwecji inny zbrodniarz sądowy, by uciec przed polską sprawiedliwością. Jest to Stefan, przyrodni brat znanego Adama.

Z reguły ludzie, którzy zamordowali „Inkę”, już nie żyją. „Inka” została upamiętniona licznymi pomnikami, patronatem szkół, tytułami honorowymi, filmami, sztukami teatralnymi.

Książka-memoriał. Na uwagę zasługuje cała, choć czytelnik powinien zainteresować się ogólnopolitycznym esejem Wojciecha Polaka „Danuta Siedzikówna – patriotyzm na dzisiejsze czasy”.

                                                                                              Jacek Potocki

Ks. Jarosław Wąsowicz SDB. ( red.) „Danuta Siedzikówna ^Inka^.Pamiętamy!” Wydawnictwo „AA”, Kraków 2020

W wydaniu nr 224, lipiec 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Niepełnoletnia, zamordowana
 2. SZTUKA DECYDENTA

  Samotna obywatelka świata
 3. POLITYKA DECYDENTA

  Więzi transatlantyckie
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Przed rozbiorami
 5. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy na Maltę
 6. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Obalanie flaszki
 7. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Prawdy i kity
 8. WIATR OD MORZA

  Kondolencje dla Pana Prezesa
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Wojna polsko-bolszewicka
 10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Co dalej na Kaukazie Południwoym?
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Takiej książki jeszcze nie było
 12. HISTORIA DECYDENTA

  Hitler po latach
 13. PRACA DECYDENTA

  Inny świat
 14. HISTORIA DECYDENTA

  Zamordowany
 15. WIATR OD MORZA

  Mamy przekopane!
 16. ANTYKWARIAT DECYDENTA

  Intrygujący świat
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor straceńców
 18. RELIGIE DECYDENTA

  Wiara i praca