Established 1999

HISTORIA DECYDENTA

10 lipiec 2020

Hitler po latach

Autor książki osobiście uważa, że Adolf Hitler nie popełnił samobójstwa w dniu 30 kwietnia 1945 roku w berlińskim bunkrze. Popełnić je miał jego sobowtór.

I to przekonanie przekazuje czytelnikom w formie właśnie tej fikcyjnej opowieści, która jest dialogiem rzekomo żyjącego nadal Hitlera ze szlachetnym żydowskim lekarzem, drem Eduardem Blochem, który w swoim czasie próbował wyleczyć ukochaną matkę Hitlera, chorującą na nowotwór.

Dr Bloch miał mieć wiele spotkań z Hitlerem po wojnie, w trakcie których szef III Rzeszy ujawnił wiele tajemnic. Autor nie podaje, gdzie te spotkania miały miejsce, ale uważny czytelnik może domyślić się, że odbyły się one w pewnym kraju w Ameryce Południowej, który udzielił po wojnie schronienia wielu, nie tylko czołowym, nazistom. Książka nie dotyczy jedynie kwestii zaginionych skarbów, jak opiewa tytuł, ale autor przypomina czytelnikom również o innych sprawach, takich jak przyzwyczajenia Hitlera (objadanie się słodyczami, obgryzanie paznokci w chwilach zdenerwowania), pisze o jego wiernej służbie (kamerdyner Heinz Linge), wspomina  bliskich współpracowników wodza.

W trakcie wszystkich rozmów Hitler bagatelizuje problemy ludobójstwa czy zbrodni wojennych, eksperymentów medycznych dra Mengele, choć dość poważnie wspomina swoje przywiązanie do jasnowidzów wszelkiej maści, np. do Duńczyka Erika Jana Hanussena czy Szwajcara Karla Ernesta Krafta.

Wiele uwag w książce rzeczywiście dotyczy sprawy ukrytych skarbów III Rzeszy: Hitler podaje wiele miejsc ich ukrycia, przyczyny gromadzenia skarbów, skradzionych w różnych krajach. Te uwagi odnoszą się również do tzw. Bursztynowej Komnaty, do tzw. Złotego Pociągu oraz do miliardów sfałszowanych funtów szterlingów. Wiele tych elementów zostało wcześniej opublikowanych w innych źródłach, jak np. akcja statku „Minden”.

W książce opisano również pewne przypadłości Hitlera, a także zdemaskowano legendy o jego nieistniejących zaletach, wymyślonych przez propagandę „na użytek ciemnego ludu, który wszystko kupi”. Hitler wyjaśnia też tło powitania „Heil Hitler”, niedokończenie prac nad bombą atomową, prace nad bronią kosmiczną, czy istotę tajnej bazy numer 211. Wreszcie Polonica czyli szyfr Enigma, złamany przez podludzi-Polaków; a to złamanie przez Polaków Hitler potraktował jako istotną porażkę.

Jest to bardzo wartościowa książka, która dzięki wyobraźni i wiedzy autora ukazuje w sposób uporządkowany istotę hitleryzmu i charakter jego twórcy.

Jacek Potocki

Christopher Macht. „Spowiedź Hitlera 3. Szczera rozmowa o zaginionych skarbach”. Wydawnictwo „Bellona”, Warszawa 2020, 268 str.

W wydaniu nr 224, lipiec 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Niepełnoletnia, zamordowana
 2. SZTUKA DECYDENTA

  Samotna obywatelka świata
 3. POLITYKA DECYDENTA

  Więzi transatlantyckie
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Przed rozbiorami
 5. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy na Maltę
 6. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Obalanie flaszki
 7. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Prawdy i kity
 8. WIATR OD MORZA

  Kondolencje dla Pana Prezesa
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Wojna polsko-bolszewicka
 10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Co dalej na Kaukazie Południwoym?
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Takiej książki jeszcze nie było
 12. HISTORIA DECYDENTA

  Hitler po latach
 13. PRACA DECYDENTA

  Inny świat
 14. HISTORIA DECYDENTA

  Zamordowany
 15. WIATR OD MORZA

  Mamy przekopane!
 16. ANTYKWARIAT DECYDENTA

  Intrygujący świat
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor straceńców
 18. RELIGIE DECYDENTA

  Wiara i praca