Established 1999

GRODZISK MAZOWIECKI

8 październik 2009

Park rozrywki

Pani poseł Joanna Fabisiak (Akcja Wyborcza Solidarność) chce zrobić konkurencję Michaelowi Jacksonowi, który zapowiedział budowę w Polsce parku rozrywki, i wybudować taki sam, ale polskimi rękami. Wybór padł na gminę Grodzisk Mazowiecki pod Warszawą.


Powierzchnia gminy Grodzisk Mazowiecki wynosi 107 km kw. W gminie mieszka ponad 34 tys. ludzi. Grodzisk Mazowiecki zajął drugie miejsce w ogólnopolskim rankingu miast najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów.


Główne gałęzie przemysłu:
farmaceutyczny, spożywczy, budowlany i chemiczny. W Grodzisku inwestują m.in. FRITO-LAY – spółka PEPSICO, TROUW-NUTRITION, RABEN LOGISTIC, DANFOSS, FIRMENICH, AMERPLAST, HARRIBO.


Położenie:
Liczący ponad 475 lat Grodzisk Mazowiecki położony jest na Nizinie Mazowieckiej, w pobliżu Puszczy Jaktorowskiej i Kampinoskiego Parku Narodowego.


W Grodzisku już jest:


·         woda z ujęć czwartorzędowych,


·         biologiczno-mechaniczna oczyszczalnia ścieków,


·         nowoczesna kompostownia,


·         rozbudowana sieć gazowa, wodociągowa i elektryczna,


·         nowoczesny pasaż śródmiejski – centrum handlowe


·         hala sportowa.


Obecnie w budowie:


·         szpital dla 360 pacjentów,


·         kompleks basenów z jacuzzi, sauną i siłownią.


Pani poseł Joanna Fabisiak (AWS) jest na dobrej drodze, aby zrobić to, co (zapewne) nie uda się Michaelowi Jacksonowi – wybuduje z prawdziwego zdarzenia wielofunkcyjny polski Park Edukacji i Rozrywki. To wielkie i potrzebne przedsięwzięcie ma wszystkie szanse na powodzenie, gdyż zostało przemyślane, przygotowane i zyskało poparcie (dzięki lobbingowi) premiera Jerzego Buzka, czołowych polityków, ministrów, bankierów, samorządowców, prymasa Józefa Glempa oraz – niewielkich na razie – kręgów gospodarczych. Ponadto, ze wstępnych sondaży wynika, że społeczeństwo wręcz oczekuje na utworzenie takiego parku.


„Obecnie w demokratycznej, rozwijającej się Polsce mamy warunki i powody, aby się cieszyć i bawić. Dotychczas nie mieliśmy takich wielofunkcyjnych parków, gdzie przez cały dzień, a nawet cały rok, wielopokoleniowe rodziny mogłyby spędzać czas, ucząc się historii Polski i jednocześnie bawiąc. Ponadto, taka oczekiwana i akceptowana inwestycja powinna przynieść spore dochody przedsiębiorstwom zaangażowanym w budowę oraz dać zatrudnienie dużej liczbie ludzi z całej okolicy” – mówi pani poseł Fabisiak.


Pomysł na utworzenie wielofunkcyjnego parku edukacji i rozrywki, na wzór amerykańskiego Disneylandu i europejskich parków narodowych, powstał dwa lata temu po dyskusji w gronie radnych o priorytetach dla Warszawy. Joanna Fabisiak, będąc wtedy radną, za jeden z najważniejszych celów rozwoju Warszawy uznała wybudowanie parku edukacji i rozrywki, który nie tylko zapewniłby sensowne spędzenie wolnego czasu mieszkańcom stolicy, ale także dałby zatrudnienie setkom ludzi.


W miarę budowania i rozwoju koncepcji takiego parku okazało się, że nie może to być przedsięwzięcie lokalne, wojewódzkie, ale ogólnopolskie. Teren pod inwestycję – ok. 100 ha – po wielu poszukiwaniach i konsultacjach wybrano w Książenicach, w gminie Grodzisk Mazowiecki, 30 km na południe od stolicy. O takiej lokalizacji zadecydowało kilka czynników: centralne położenie geograficzne, dobry dojazd tzw. szosą katowicką, połączenie kolejowe oraz możliwość przedłużenia linii WKD. Burmistrz Grodziska Mazowieckiego, Grzegorz Benedykciński poparł pomysł budowy parku i przeprowadził sondę wśród mieszkańców, wyjaśniając im zalety i wady tej inwestycji na terenie gminy. Większość mieszkańców poparła ideę utworzenia parku.


„Z moich sondaży i setek rozmów przeprowadzonych z ludźmi wynikało, że park jednofunkcyjny nie będzie się cieszył powodzeniem. Polacy potrzebują połączenia trzech funkcji: edukacyjnej, rekreacyjnej i rozrywkowej” – wyjaśnia Joanna Fabisiak.


Na zlecenie fundacji „Świat na Tak”, założonej przez Joannę Fabisiak, firma architektoniczna ATI wykonała projekt parku, edukacji i rozrywki. Teren podzielono na trzy strefy: złotą – tradycji i edukacji, srebrną – rekreacyjną i brązową – rozrywki mechanicznej.


W strefie złotej znajdzie się to, co będzie świadczyło o narodowym charakterze parku: Polska w miniaturze od Bałtyku po Tatry. W tej części zostaną wybudowane m.in. miniatury największych polskich zabytków (każdy region Polski zaproponuje te zabytki, które uważa za najcenniejsze lub najciekawsze), znajdą się izby tematyczne np. myśli polskiej, bajki polskiej, historyczno-etnograficzna oraz amfiteatr. Znajdzie się też miejsce na gród, dwór szlachecki, małe zoo z polskimi zwierzętami.


W strefie srebrnej przewidziano miejsca dla barów, restauracji, boisk, pływalni, hali sportowej, ściany do wspinaczki oraz ścieżki zdrowia. W strefie brązowej zostaną zamontowane karuzele, kolejka górska, tory dla małych elektrycznych samochodów itp.


Co jeszcze powinno znaleźć się w parku? To pytanie jest otwarte i każdy może wnieść swój udział w jego tworzenie, przysyłając propozycje do fundacji „Świat na Tak”. „Park ma być inicjatywą społeczną i każdy może wnieść swój wkład w jego tworzenie. Chciałabym zaprosić wszystkich do tworzenia parku, bo warto” – podkreśla pani poseł Joanna Fabisiak.


DAZ


 


 

W wydaniu 1, wrzesień 1999 również

  1. SZTUKA MANIPULACJI

    Polityka a interesy
  2. DYPLOMACJA

    Świadomość korzyści i kosztów
  3. LOBBY TYTONIOWE

    Palą ci, którzy lubią
  4. PRYWATNI PRZEDSIĘBIORCY

    Partnerzy dla decydentów
  5. EKOLOGIA

    Przyjaźni środowisku
  6. ESPERANTO

    Język dla każdego
  7. POD SKRZYDŁAMI KANCLERZA

    Serce Schroedera bije dla VW
  8. SONDA

    Czy w Polsce potrzebny jest lobbing i dlaczego?
  9. GRODZISK MAZOWIECKI

    Park rozrywki
  10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Siedem kultur kapitalizmu
  11. DECYZJE I ETYKA

    Test Słoneczny
  12. POLSKI LOBBING W BRUKSELI

    Brak odwagi i wyobraźni
  13. TEORIA I PRAKTYKA

    Lobbing a proces decyzyjny
  14. CO TO JEST LOBBING

    Jawnie i w kuluarach
  15. POLSKI LOBBING DO NATO (cz. 1)

    Lobbowanie na rzecz rozszerzenia
  16. W SEJMIE RP

    Niemowlęcy wiek lobbingu
  17. MEANDRY INTERPRETACJI

    Dobrze być decydentem
  18. Z KIM I DOKĄD ZMIERZAMY

    Od redaktora, zespołu i wydawcy
  19. JEST TAKA GMINA

    Przyspieszanie inicjatyw