Established 1999

GEOPOLITYKA DECYDENTA

19/05/2020

Przebudzanie u Kimów

Tytuł zapowiada procesy zachodzące w tym samoizolującym się kraju. W trzynastu rozdziałach książki autorka przybliża rzeczywistość Koreańczyków żyjących w tej części Półwyspu.

Poznała ją osobiście. Podaje fakty, wyciąga wnioski i podkreśla, że patrząc na Koreę Północną, nie możemy stosować wzorców zachodnich. Ten punkt widzenia wypracowała w oparciu o własne, bogate doświadczenia z wieloletniego pobytu na Dalekim Wschodzie, m.in.: w Japonii, Chinach, Hongkongu i Makau. Nie bez znaczenia są tu prace naukowe z dziedziny orientalistyki, udział w życiu Towarzystwa Azja-Pacyfik oraz praca wykładowcy m.in. na Uniwersytecie Warszawskim i w Polskiej Akademii Nauk.

Jak sama pisze, książka ma charakter popularno-naukowy i skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, a do napisania tej pozycji zainspirowali ją jej studenci, którzy dociekali jak to możliwe, że kraj o tak bogatej historii i kulturze od ponad 70 lat jest jednym wielkim obozem koncentracyjnym, na czele którego stoi rodzina Kimów.

Historia tego kraju zadziwia i przeraża. Niepojęte jest podzielenie obywateli na dziedziczne kasty, a każda ma inny przydział przywilejów, wolności i nadzoru. Wszyscy jednak, niezależnie od miejsca na drabinie społecznej, zostali zamknięci w klatkach, a ci, którzy próbują się z nich wydostać, kończą w obozach koncentracyjnych, a w najlepszym przypadku zostają rozstrzelani, jak wuj panującego Kim Jong Una i dziesiątki osób, które oglądały południowokoreańskie filmy na DVD czy pendrive’ach.

Ta książka jest też o tym, że żaden kraj na świecie nie może rozwijać się w izolacji, a żadna gospodarka nie jest samowystarczalna. Kimowie wierząc w tę ideę, doprowadzili Koreę Północną do głodu, a jego skutkiem była śmierć dwóch, może nawet trzech milionów ludzi. W czasie głodu ludzie jedli „szczury, myszy, żaby i owady. Potem zjedli ziarno siewne, a kiedy nie było czego siać i kiedy już zabrakło zwierząt hodowlanych, zaczęto zabijać woły pociągowe, najcenniejsze narzędzie uprawy roli. […] A kiedy już nic nie było do jedzenia, zdarzały się przypadki kaniba­lizmu – zjadano ciała zmarłych i urządzano polowania na dzieci pozbawione opieki dorosłych. One też stawały się pokarmem”.

Korea czwarta okl OK

Z tej książki wyłania się obraz nie tylko kraju w izolacji, ale też biednego, zniewolonego, od dekad żyjącego w terrorze i strachu człowieka. Autorka podkreśla, że po okresie głodu ludzie „zaczęli dostrzegać, że wszystko to, co działo się w ich życiu, w jakimś sensie legło w gruzach” i wzięli los w swoje ręce. Zaczęli handlować, przemycać i dorabiać się, a Kim te zmiany zaakceptował.

Książka daje ciekawe i nietuzinkowe spojrzenie na kraj leżący w tej części świata. Nadal jest on w centrum uwagi tych samych wielkich mocarstw, co sto lat temu – Chin, Rosji, Japonii i Stanów Zjednoczonych, tylko z tą różnicą, że teraz to Korea Północna stała się kolejnym rozgrywającym na arenie światowej i to ona trzyma te mocarstwa w szachu.

Ponieważ koronawirus demoluje obecny porządek globu, to nawet i z tego powodu warto zagłębić się w tajniki regionu, którego przedstawicielem jest Korea Północna, a której meandry kulturowe, polityczne i ludzkie rewelacyjnie opisała dr Elżbieta Potocka. Tym bardziej, że nie za szybko będzie można polecieć na Daleki Wschód, zaś książka ta zapewni nam ekscytującą podróż, bez wychodzenia z domu. Lekki styl wciąga od pierwszej strony, a zamieszczone tu zdjęcia – wiele autorskich – to dodatkowy smaczek, który przybliża ten kraj i ludzi. I do tego świetna okładka.

Sławomir J. Czerniak

Elżbieta Potocka, „Korea Północna – Przebudzanie”, Time Marszałek Group, Toruń 2020.  

Książkę zamówić można w księgarni internetowej Wydawnictwa:

https://marszalek.com.pl/sklep/pl/3-ksiegarnia

 

W wydaniu nr 222, maj 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Arystokracja popierała Hitlera
 2. HISTORIA DECYDENTA

  Polska za Gomułki
 3. KSIĘGARNIA DECYDENTA

  Wyłącznie interesujące tytuły
 4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Amerykanie w Niemczech i w Japonii
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Niemcy wobec Polski
 6. GEOPOLITYKA DECYDENTA

  Przebudzanie u Kimów
 7. HISTORIA DECYDENTA

  Żołnierz wyklęty
 8. POLITYKA DECYDENTA

  Demokracja w Polsce
 9. DECYDENT POLIGLOTA

  Gramatyka bez tajemnic
 10. 30 LAT MILKPOL S.A.

  Czarnocin - kraina mlekiem płynąca
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Powieść, zgodna ze schematem
 12. WIATR OD MORZA

  Wybór czy dobór?
 13. DZIECKO DECYDENTA

  Zdrowe jak rydz
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Rozbrat honoru z polityką
 15. SMAKI DECYDENTA

  Jemy dobrze, po polsku