Established 1999

FOTOGRAFIA cz. 3

20 marzec 2024

Rozwój technik fotograficznych

Dagerotypia dominowała do początku lat 50. XIX wieku, a potem była stopniowo wypierana przez inne techniki. Płytki srebrne lub arkusze papieru zastąpiono w roku 1847 płytkami szklanymi powleczonymi warstwą światłoczułą – pisze Elżbieta Potocka.

Negatyw na szklanej płytce

Płytki te przygotowywano tuż przed wykonaniem zdjęcia, co wymagało przenośnej ciemni fotograficznej, w której można było dokonać tego zabiegu.

Plytki te 500

Ciemnia fotograficzna na kółkach

Ciemna fotografia

https://www.rct.uk/collection/2500439/photographic-van

Proces ten zmienił George Eastman, który w latach 80. XIX wieku pracował nad uproszczeniem metod i technik robienia zdjęć. Wynalazł metodę wytwarzania suchych klisz fotograficznych i tak powstała błona zwojowa, dzięki której fotografowanie stało się łatwe i powszechne.

Rolki

W czerwcu 1888 roku firma wprowadziła na rynek swoje pierwsze aparaty z marką Kodak. Do masowości fotografii przyczynił się aparat fotograficzny Kodak-Brownie, wprowadzony na rynek w 1900 roku. Do jego kupna zachęcał slogan: You press the button, we do the rest (Ty naciskasz guzik, my robimy resztę).

Kosztowal jednego

Kosztował jednego dolara razem z filmem i z wywołaniem. Stał się dostępny dla średnio zarabiających. Wyprodukowano łącznie prawie 250 000 000 sztuk tego aparatu!

Przedsiębiorstwo Eastman Kodak Company było też pionierem w fotografii kolorowej, wprowadzając jako pierwsze w roku 1935 do sprzedaży swój pierwszy barwny film Kodachrome.

Pudelko KodakaKolorowa fotografia na papierze Kodacolor powstała w 1943 roku.

FOTOGRAFIA CYFROWA

Pod koniec lat 60. XX wieku pojawił się nowy typ fotografii – fotografia cyfrowa. To zachowanie wybranego kadru w postaci cyfrowej, utrwalonego na matrycy światłoczułej, na którą pada światło obiektywu.

MatrycaMatryca została wynaleziona w 1969 roku przez dwóch naukowców, laureatów Nagrody Noble – Willarda Boyla i George’a E Smitha w Bell Telephone Laboratories.

Za pierwszy prototyp aparatu cyfrowego uważa się konstrukcję, opracowaną w 1975 roku przez Stevena Sassona z Eastman Kodak Company.

Aparat ten

https://www.bhphotovideo.com/explora/podcasts/photography/invention-of-digital-camera

Aparat ten ważył 3,6 kg i był wyposażony w matrycę o rozdzielczości 0,01 Mp. Obraz zapisywano na magnetycznej kasecie magnetofonowej. Czas zapisu trwał około 23 sekund, a kaseta mieściła około 30 zdjęć.

W roku 1981 firma Sony wprowadza na rynek lustrzankę MAVICA (magnetic video camera, magnetyczna kamera wideo). Lustrzanka to aparat fotograficzny zaopatrzony w lustro i matówkę. Aparat ten przetwarzał sygnał analogowy i zapisywał go na dwucalowej dyskietce. Zdjęcia można było oglądać na ekranie domowego telewizora. Aparat uznawany jest za pierwszy „konsumencki” aparat elektroniczny.

Aparat elektroniczny

https://en.wikipedia.org/wiki/Sony_Mavica#/media/File:Sony_Mavica_1981_prototype_CP+_2011_(filter_crop_soerfm).jpg

Matryca światłoczuła o rozdzielczości jednego megapiksela po raz pierwszy została zastosowana przez firmę Kodak w 1986 roku. W 1987 roku pojawił się kolejny prototyp Kodaka zapisujący zdjęcia cyfrowe. Od roku 1991 pojawiło się wiele firm konkurujących ze sobą w coraz to nowych rozwiązaniach, były to m.in. Kodak, Sony, Canon, Nikon, Fujifilm, Pentax.             

   Pierwsza fot digitalowa          

              Pierwsza fotografia digitalowa – 1957

 Źródła:

– Tadeusz Cyprian, Fotografia. Technika i technologia, Warszawa 1968;

– Historia fotografii, praca zbiorowa, Arkady, Warszawa 2021.

– Tom Ang, Fotografia cyfrowa. Arkady, Warszawa 2003.

– John Hedegecoe, Nowy podręcznik fotografii, Arkady, Warszawa 2005.

DR ELŻBIETA POTOCKA

W wydaniu nr 268, marzec 2024, ISSN 2300-6692 również

 1. DZWONY BĘDĄ BIŁY

  Zmartwychwstanie
 2. NASZA RELIGIA

  Chrześcijaństwo, które nas ukształtowało
 3. FOTOGRAFIA cz. 4

  Aparaty
 4. FOTOGRAFIA cz. 3

  Rozwój technik fotograficznych
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Jedz na co masz ochotę
 6. FOTOGRAFIA cz. 2

  Rysowanie słońcem
 7. FOTOGRAFIA cz. 1

  Zatrzymana chwila
 8. NEPAL

  Drzwi do przestworzy
 9. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Rozkosz wielka małej władzy
 10. MUZYKA DO WINA I NIE DO WINA

  Tool. Fear Inoculum (2019)
 11. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Czarne statki szoguna
 12. ARABSKIE OPOWIEŚCI

  Płynne złoto
 13. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Smutni panowie