Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

23/12/2019

Do ostatniej kropli krwi

Nie studiujemy historii, która się, niestety, lubi powtarzać – można śmiało zarzucić Amerykanom. Do tej pory żadna siła zewnętrzna nie pokonała Afganistanu: ani Brytyjczycy, którzy w XIX wieku prowadzili dwie wojny z Afgańczykami i trzecią w 1919 roku, ani towarzysze radzieccy w latach 1979-1989. George W. Bush rozpoczął wojnę z talibami afgańskimi w 2001 roku, najpierw jako USA, a potem pod płaszczykiem NATO – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Ostatnie rewelacje amerykańskiego dziennika „Washington Post” uświadamiają amerykańskiej i światowej opinii publicznej, że wbrew oficjalnym twierdzeniom władz, sytuacja w Afganistanie jest fatalna, wręcz beznadziejna: połowa terytorium Afganistanu znajduje się w rękach talibów, pragnących wprowadzić w całym kraju prawo szariatu, a władza rządu, wspieranego przez USA i Zachód, ogranicza się praktycznie do obszaru stolicy czyli Kabulu.

Eksperci uważają, że USA nie miały żadnej strategii tworzenia władz państwa, stąd marazm, jaki ogarniał koalicjantów i władze afgańskie. Z zapisków wynika, że nawet inicjator wojny, prezydent George W. Bush, nie znał ludzi, którzy kierują działaniami amerykańskimi na miejscu.

W grudniu 2018 roku pojawiły się informacje o wycofaniu w 2019 roku połowy 14- tysięcznego kontyngentu USA. Dlaczego nie podjęto takiej decyzji wcześniej? Eksperci twierdzą, że wówczas całe państwo afgańskie by się zawaliło.

Obecny prezydent, Donald Trump, jest przeciwny włączaniu się USA w kosztowne konflikty międzynarodowe, natomiast chętnie widziałby sojuszników Ameryki w walkach, np. Polaków, którzy walczyli i ginęli zarówno w Afganistanie, jak i w ogarniętym chaosem Iraku. Najpierw podjął on decyzję o wycofaniu się USA z Syrii, potem z Afganistanu.

Czy uda się mu nakłonić naszych umiłowanych przywódców, by wysłali naszych bohaterskich żołnierzy do walki z Iranem lub z Chinami? Zobaczymy!!! Bo nam Amerykanie na pewno nie pomogą w sporze z Rosją.

Jak postąpił Franklin Delano w sprawie integralności terytorialnej naszego państwa? To już historia, choć nie tak znów dawna.

                                                                                              Jacek Potocki

W wydaniu nr 217, grudzień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. STYL DECYDENTA

  Żyjmy właściwie!
 2. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Do ostatniej kropli krwi
 3. NKWD I DECYDENT

  ZSRR w czasie wojny
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Znieść celibat?
 5. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Zbiór zagadek i rozwiązań
 6. POLITYKA DECYDENTA

  Trump bez tajemnic
 7. 13. MEDIATORY

  Laureaci
 8. NOWELE DECYDENTA

  Perełki polskiej literatury
 9. SMAKI DECYDENTA

  Sery Gusto z Czarnocina
 10. DECYDENT POLIGLOTA

  Wszystko o języku angielskim
 11. SĄ RZECZY, KTÓRE TRZEBA ROBIĆ

  Od żemyka do konika
 12. WIATR OD MORZA

  Polskie legendy
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Sankcja honorowa
 14. KOBIETY DECYDENTA

  Pomogły wygrać wojnę