Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

22 październik 2019

Mocny sojusz?

Na początku października br. Prezydent USA, Donald Trump, zaskoczył świat decyzją o wycofaniu wojsk amerykańskich z Syrii, z powodu rzekomego wykonania misji czyli pokonania Państwa Islamskiego. Tym samym, Kurdowie, którzy byli przez lata najważniejszym sojusznikiem USA w walce z Państwem Islamskim, zostali rzuceni na pastwę Turcji, która uważa ich za terrorystów. Lukę po Amerykanach natychmiast wypełniła Rosja, a rosyjska żandarmeria skutecznie kontroluje zwolniony przez Amerykanów obszar – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Rokowania z Turcją prowadzi w imieniu USA, wiceprezydent Mike Pence, gdyż Pan Donald nie może się wykazać odpowiednią równowagą psychiczną i na swoim legendarnym Twitterze wypisuje coraz większe głupstwa.

Kurdowie usiłowali nawiązać kontakt z USA, by zorientować się, o co naprawdę chodzi, ale Amerykanie w ogóle nie odpowiadali na ich indagacje.

Nasuwa się niebagatelne skojarzenie, że podobne mogą pewnego dnia być losy aktualnego sojuszu Polski z dość dziwnie zachowującą się obecnie Ameryką, chociaż historia już zna przypadki, kiedy USA „olały” sojuszników; tak zachował się w czasie II wojny światowej prezydent Franklin Delano Roosevelt, który z jednej strony zapewniał legalny polski rząd o swym nieograniczonym poparciu, a z drugiej strony, za naszymi plecami, podawał nasz kraj na tacy Stalinowi.

Niektórzy obserwatorzy pamiętają też dantejskie sceny pod ambasadą USA w Sajgonie, gdy Ameryka zdecydowała się na porozumienie z Hanoi, zostawiając na pastwę losu Wietnam Południowy, którego reżim zresztą nie cieszył się zbyt wielkim poparciem w tamtejszym społeczeństwie.

W Polsce aktualnie stacjonuje 3 tysiące amerykańskich żołnierzy, którzy mają nas bronić przed podstępną Rosją. Tak twierdzą włodarze naszego kraju, nie bacząc na egzotyczny charakter owego sojuszu: jeśli coś nie zagra, to będą nici z obrony, zwłaszcza że niedawno Pentagon powiadomił o redukcji wielu projektów wojskowych w Europie Środkowowschodniej, w tym w Polsce.

Wydarzenia w Syrii i raczej dziwnie zachowujący się kierownik amerykańskiej nawy państwowej, powinny włączyć czerwone światło naszym decydentom: panowie, może wszystko zostać zablokowane nagle i bez żadnego powiadomienia, podobnie jak było z odwołaną w ostatniej chwili wizytą Donalda na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, do której nie doszło z powodu nieudanych podchodów Trumpa wobec prezydenta Ukrainy.

                                                                                              JACEK POTOCKI

W wydaniu nr 215, październik 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. MUZYKA DECYDENTA

  Wirtuoz
 2. HISTORIA DECYDENTA

  Władca
 3. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Atomowa tajemnica
 4. CHILIJSKI KOCIOŁ

  Wrzenie narastało latami
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Polacy a Żydzi
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Mocny sojusz?
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Internet rajem dla wywiadu
 8. WIATR OD MORZA

  Krajobraz po bitwie
 9. ZDROWIE DECYDENTA

  Allergoff na roztocze
 10. BREXIT W IZBIE GMIN

  Funt zareaguje gwałtownie
 11. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy do Stambułu
 12. MUZYKA DECYDENTA

  Muniek wraca solo
 13. REPORTAŻ DECYDENTA

  U somalijskich piratów
 14. WRACAĆ - NIE WRACAĆ?

  Dylemat Polaków breksitowych
 15. KU PRZESTRODZE

  Historia lubi się powtarzać
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Trump na Twitterze
 17. NIECHCIANI NOBLIŚCI

  Miłosz, Wałęsa, Tokarczuk
 18. DECYDENT POLIGLOTA

  Mówimy po angielsku bez błędów
 19. W SIEDZIBIE IMR

  Allergoffem w roztocze
 20. LEKTURY DECYDENTA

  Dobry, polski kryminał
 21. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Spojrzenie na socjalizm
 22. LEKTURY DECYDENTA

  Bolesny temat
 23. WIATR OD MORZA

  Trzynastego
 24. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowość a spolegliwość
 25. THRILLER DECYDENTA

  Zaskakujące zakończenie