Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

09/09/2019

Po Iraku Iran?

W czasie II wojny światowej (1942 rok) Iran przyjął ponad 40 tysięcy polskich żołnierzy i cywilów, ewakuowanych z ZSRR. Niedługo potem (sierpień-wrzesień 1942 r.) przyjął następną falę ponad 70 tys. Polaków, w tym 25 tys. cywilów, których wkrótce przetransportowano dalej. Stosunki Polski z Iranem, niezależnie od charakteru kierownictw obu państw w różnych okresach, zawsze były wzorcowe – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

W dniach 13-14 lutego 2019 roku Polska i Stany Zjednoczone zorganizowały w Warszawie konferencję na temat pokoju na Bliskim Wschodzie, która w założeniu USA, była konferencją antyirańską. Z tym, że Warszawa dowiedziała się, że ma być współgospodarzem tego spotkania, dopiero z wypowiedzi sekretarza stanu USA, Mike’a Pompeo w czasie konferencji prasowej. Czyli, nie była to inicjatywa polskiego MSZ, tylko inicjatywa innych. Warszawa otrzymała polecenie użyczenia na konferencję siedziby i logistyki. Ponadto, minister spraw zagranicznych RP nie potrafił w trakcie konferencji, w której uczestniczyły 62 kraje, ale bez Iranu i Palestyny, zapobiec wypowiedziom delegacji USA, a zwłaszcza delegacji Izraela, o wrogim charakterze Iranu.

Warto przypomnieć, że tuż przed rozpoczęciem konferencji premier Izraela mówił nawet o celowości doprowadzenia do wojny z Iranem. Wydaje się, że warszawscy gospodarze jednak „rozcieńczyli” sformułowania tzw. dokumentu końcowego konferencji, w którym nie wymieniono żadnego państwa, a jedynie powołano siedem grup roboczych.

Obecnie, w rejonie Zatoki Perskiej i w Cieśninie Ormuz trwa ogromne napięcie: tankowce irańskie zatrzymywane są w różnych częściach świata, a Iran rewanżuje się aresztowaniem tankowców innych państw właśnie w Cieśninie Ormuz. Ostatnio zatrzymał tankowiec brytyjski. Brytyjczycy zażądali podjęcia akcji zbrojnej przeciwko Iranowi.

Co my na to?

Ano, najpierw polski MSZ stwierdził, że Polska może wziąć udział w misji wojskowej w Zatoce Perskiej, by następnie stwierdzić, że jest to wykluczone. Warto przypomnieć, że jakiś czas temu premier Morawiecki oświadczył, że Polska może być kluczowym partnerem Iranu.

Sprawa Iranu mocno przypomina „kanał iracki”, w który Polska została wpuszczona przez USA. Aktualnie, głównym rozgrywającym w tej konkretnej sprawie jest Wielka Brytania, ale w tle czuje się USA i Izrael, jako głównych przeciwników Iranu. Pamiętajmy, że prezydent Trump w ostatniej chwili odwołał swój przyjazd na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, a USA ostatnio oficjalnie skreśliły pięć projektów wojskowych dla Polski.

Natomiast w Izraelu Polska uchodzi nieustannie za „dyżurnego” antysemitę, mimo że w pomoc dla Żydów podczas okupacji ziem polskich przez Niemców było zaangażowanych ponad milion Polaków.

Pora wreszcie zastanowić się, a nie kierować się w polityce odruchami, które do niczego dobrego nie doprowadzą.

                                                                                              JACEK POTOCKI

W wydaniu nr 214, wrzesień 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. Z KRONIKI BYWALCA

  Fotografie Józefa Czechowicza
 2. PENSJA MINIMALNA

  Koniec zabawy
 3. KOBIETY DECYDENTA

  Aktorka totalna
 4. Z KRONIKI BYWALCA

  Piękna przestrzeń
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Chłopiec inny niż wszyscy
 6. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Palma premiera Trudeau
 7. EKOLOGIA DECYDENTA

  Inna Warszawa
 8. THRILLER DECYDENTA

  Produkcja "nadludzi"
 9. W SALONIE IMR

  Czarnocin bije na głowę
 10. KOBIETY DECYDENTA

  Piękna konfidentka carskiej policji
 11. HISTORIA DECYDENTA

  Dyskretny urok angielskiej arystokracji
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Po Iraku Iran?
 13. DECYDENT POLIGLOTA

  Czas na język niemiecki
 14. WIATR OD MORZA

  Elbląskie nawiedzenie
 15. POLITYKA DECYDENTA

  Życzliwy Polsce
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Pierwszy krok na Księżycu
 17. WIATR OD MORZA

  Ciszej nad tą trumną...
 18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Unieść się honorem