Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

5 sierpień 2019

Mury

Niewątpliwie, najsłynniejszym murem na świecie, jest Wielki Mur Chiński, wzniesiony przed wiekami w celu powstrzymania najazdów mongolskich koczowników na Państwo Środka. Według historyków, jest to największa budowla w historii ludzkiej cywilizacji, wzniesiona przez ponad 300 tys. robotników i można ją nawet zobaczyć z przestrzeni kosmicznej. Główny mur ma długość 2400 km, a wraz z odnóżami liczy ponad 21 tys. kilometrów – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Wielki Mur nie ma dzisiaj znaczenia militarnego, a jedynie historyczne, dlatego dyplomacja zajmuje się obecnie innymi, współcześnie wznoszonymi murami. Najgorętsza sprawa to mur na granicy USA z Meksykiem.

Prezydent Donald Trump już w czasie kampanii wyborczej zapowiadał wzniesienie muru, by powstrzymać nielegalną imigrację mieszkańców Meksyku do Stanów Zjednoczonych. Ale Kongres USA nie dał na to pieniędzy. Prezydent polecił ściągnąć te pieniądze z budżetu Pentagonu, jednakże Sąd Najwyższy stanu Kalifornia zabronił wznosić mur na granicy tego stanu z Meksykiem i dopiero przed kilku dniami Sąd Najwyższy USA anulował tę decyzję. Więc 160.kilometrowy mur „antyimigrancki” powstanie. Ale nie jest to jedyny, współcześnie wznoszony mur.

Warto przypomnieć, że kiedy w Polsce trwała rewolta „Solidarności”, a radzieckie kierownictwo swoje przyzwolenie na koniec swego imperium w Europie Środkowowschodniej sfinalizowało zgodą na zburzenie w 1989 roku 128. kilometrowego muru berlińskiego, który przetrwał 28 lat, Maroko w 1981 roku rozpoczęło budowę muru o długości 2500 km, oddzielającego Zachodnią Saharę. Sześć linii muru, zbudowanego z kamieni i piasku, miało powstrzymać ataki zachodniosaharyjskich partyzantów z Polisario. Budowę zakończono w 1988 roku.

W 2002 roku Izrael rozpoczął budowę muru na granicy z Autonomią Palestyńską. Mur ma mieć 790 km długości; składa się z płyt betonowych o wysokości 8 m, z zasieków drutu kolczastego i wieżyczek. Mur ma 66 bram, ale jedynie z 39 bram mogą korzystać Palestyńczycy. Rząd Izraela twierdzi, że mur został zbudowany dla ochrony Izraela przed zamachami terrorystycznymi, ze strony Palestyńczyków. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nazwał ten mur „murem apartheidu”, zwłaszcza że Palestyńczycy są bardzo często obiektem zniewag ze strony żołnierzy izraelskich. Stalowe, sześciometrowe ogrodzenie Izrael buduje na granicy ze strefą Gazy.

W 2014 roku Ukraina zaczęła budować mur na granicy z Rosją; podobny mur na granicy z Rosją, zamierza zbudować Estonia. W 2015 roku, w celu powstrzymania fali imigrantów, nadciągających tzw. szlakiem bałkańskim z Serbii, rząd węgierski  postanowił wznieść na granicy z Serbią 175.kilometrowy mur o wysokości 4 m, nazywając go „tymczasowym płotem”. Ten „płot”, który kosztuje 4,5 mld forintów, wykonany jest z siatki drucianej i zwojów drutu kolczastego. Przeciwko tej inwestycji przeciwnych jest 56% Węgrów.

Wzniesienie muru na granicy z Somalią planuje Kenia, by odgrodzić się od islamskich fundamentalistów, działających w Somalii. Podobne plany ma Tunezja, która chce postawić mur na granicy z Libią.

Kiedy Jacek Kaczmarski pisał:

„A mury runą, runą

I pogrzebią stary świat”,

to myślał raczej o skostniałej, antyludzkiej polityce. Chyba nie bardzo spodziewał się, że „mury są tak bardzo zrośnięte z człowiekiem”, nawet, kiedy on, a właściwie to jakiś polityk twierdzi, że wznosi je „dla dobra”. Bliżej nieokreślonego.

                                                                                              JACEK POTOCKI

                                                                                             

W wydaniu nr 213, sierpień 2019, ISSN 2300-6692 również

  1. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Donald, Małgorzata i Andrzej
  2. DECYDENT POLIGLOTA

    Zrozum, co mówią i mów po angielsku
  3. DECYDENT GLOBTROTER

    Królewskie miasto Kraków
  4. LEKTURY DECYDENTA

    Pastor i jego parafianie
  5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Skłonności młodego Japończyka
  6. LEKTURY DECYDENTA

    Polska między mocarstwami
  7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Gwarant jedności Kazachstanu
  8. LEKTURY DECYDENTA

    Karski: Zostałem Żydem!
  9. WIATR OD MORZA

    Kroczem!
  10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Dobro triumfuje
  11. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Mury
  12. LEKTURY DECYDENTA

    Rozwodu nie będzie
  13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Taki honorny