Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

4 wrzesień 2018

Klęska we wrześniu 1939 r.

Dzisiaj już wiemy, że 1 września 1939 roku na Polskę napadli Niemcy, bowiem przez kilka lat po 1989 roku, z powodu poprawności politycznej, nasi przywódcy oraz media twierdziły, że Polska stała się ofiarą inwazji nazistów, narodu niezidentyfikowanego. Obecnie, z powodu pisania naszej historii od nowa, dowiadujemy się, że właściwie wojna obronna 1939 roku zaczęła się dla nas 17 września, czyli w chwili najazdu Armii Czerwonej na Polskę od wschodu i zajęcia przez ZSRR naszych kresów wschodnich.  A co było między 1 a 17 września? – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Jako temat śliski, podejmowany głównie przez lewaków i komuchów, sprawa ta dzisiaj nie jest zbytnio eksponowana, a nawet bywa dość wstydliwie przemilczana. Przedwojenne władze nie uświadamiały sobie najwyraźniej złowieszczej istoty Paktu Ribbentrop-Mołotow i niewiele o samym pakcie wiedziały.

Nie będziemy tu opisywać, ani analizować bohaterstwa polskich żołnierzy we wrześniu 1939 roku; propaganda ówczesna grzmiała, że „Polacy nie oddadzą ani guzika”, choć właściwie 5 października, kiedy boje się zakończyły, zabrano im wszystko: wolność, suwerenność. Nastała okupacja, która zakończyła się dopiero w kwietniu-maju 1945 roku. To też inny temat.

Wracając do września 1939 roku… Historycy wojskowości dzisiaj twierdzą, że mimo buńczucznej propagandy, uzbrojenie polskiej armii było wówczas niedostateczne i przestarzale, gdyż Polska przegrała wyścig zbrojeń zarówno z hitlerowskimi Niemcami jak i z ZSRR. Niemcy mieli doskonale lotnictwo i siły pancerne, podczas gdy nasz bohaterski kraj do ostatniej chwili rozbudowywał kawalerię i wysławiał po niebiosa etos ułana. W czasie wojny we wrześniu 1939 roku zginęło ok. 70 tys. polskich żołnierzy oraz 300 tysięcy cywilów. Zginęło też ponad 16 tys. żołnierzy niemieckich, których potem Adolfowi rozpaczliwie zabrakło na którymś z frontów.

Historycy zastanawiają się, czy Polska mogła we wrześniu 1939 roku zwyciężyć? Samotnie raczej nie mogła, ale gdyby nasi ówcześni sojusznicy, Anglia i Francja zaatakowali Hitlera od zachodu, to historia mogła potoczyć się odmiennie.

Ale Anglia i Francja nie ruszyły wówczas palcem, gdyż ich żołnierze „nie mieli zamiaru umierać za Gdańsk”, mimo że oba kraje wypowiedziały w dniu 3 września wojnę Niemcom. O duchu bojowym Francuzów może świadczyć ekspresowa ich klęska w 1940 roku; natomiast dla Anglików najważniejszą sprawą było zachowanie imperium, które po wojnie rozpadło się raczej szybko.

Najwyraźniej, włodarze naszej nawy państwowej nie wyciągnęli wniosków z wojny w Hiszpanii, w której Anglia, a pod jej naciskiem, bezwolna Francja, nie wystąpiły przeciwko faszystom, nie poparły konstytucyjnych władz, ani nie powstrzymały w Hiszpanii wysłanników Wehrmachtu. Widać, że polskie władze nie studiowały dokładnie tego, co się dzieje w Europie z udziałem Niemiec, jak i aliantów Polski.

A tow. Soso, widząc bezruch po stronie Zachodu, zdecydował się na zaatakowanie Polski dopiero 17 września, kiedy był pewien, że atak na Polskę ujdzie mu bezkarnie.

Z powyższych względów, wojna obronna narodu polskiego we wrześniu 1939 r. musiała zakończyć się klęską Polski.

                                                                                              JACEK POTOCKI

W wydaniu nr 202, wrzesień 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. WSPÓLNE CZYTANIE

  Superpomocnik
 2. CIECHOCINEK

  Perła w zdrojowej koronie
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Niespodziewane wyjaśnienie zbrodni
 4. DECYDENT POLIGLOTA

  Nauka bez nerwów
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Ważna inicjatywa
 6. ESKALACJA KONFLIKTU HANDLOWEGO

  Trump atakuje cłami
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zapomniany brat Marszałka
 8. LEKTURY DECYDENTA

  Nie jest on skruszony
 9. WIATR OD MORZA

  Śmierć prezesa
 10. HAJOTY PRESS CLUB

  Andrzej Fogtt inspiruje
 11. Z KRONIKI BYWALCA

  Dwa w jednym
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Powstanie i upadek Jugosławii
 13. USA - CHINY

  Prawdziwa wojna handlowa
 14. DECYDENT GLOBTROTER

  Rowerowa pielgrzymka
 15. WIATR OD MORZA

  Egzorcyzmów ciąg dalszy...
 16. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Klęska we wrześniu 1939 r.
 17. PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

  Półkolonialne mocarstwo
 18. WSPÓLNE CZYTANIE

  Prawdy ponadczasowe
 19. LEKTURY DECYDENTA

  Kwietniowa sobota
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako pojęcie moralne
 21. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Rozmowa myślących Polaków