Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

05/08/2018

Trudny problem

Nie będziemy dzisiaj zastanawiać się, czy decyzja o wybuchu Powstania Warszawskiego była słuszna, czy też pochopna. Każdy Polak ma na ten temat swoje wyrobione zdanie. Poza ok. 16 tysiącami powstańców zabitych i 20 tys. rannych, Niemcy zamordowali w czasie Powstania Warszawskiego ok. 150-200 tys. cywilów, a ponad pół miliona warszawiaków wysiedlili. Lewobrzeżna Warszawa została zniszczona, a nawet metodycznie przez Niemców spalona, dom po domu – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Powstańcy nie uzgodnili terminu wybuchu powstania z zachodnimi aliantami; polski rząd w Londynie jedynie sygnalizował taką możliwość, a po wybuchu powstania żądał od sojuszników udzielenia powstańcom pomocy. Nie wiedział bowiem o ustaleniach konferencji w Teheranie, na której obszar okupowanej Polski został uznany przez zachodnich aliantów za sferę działań operacyjnych ZSRR, czyli Armii Czerwonej i nasi sojusznicy, tj. Amerykanie i Anglicy nie mieli zamiaru ruszyć palcem w obronie Polski bez zgody Chorążego Pokoju, czyli Józefa Stalina. A ten wiedział, że Powstanie Warszawskie wojskowo było wprawdzie wymierzone w okupanta niemieckiego, ale politycznie w ZSRR: dowództwo Powstania miało pokazać, kto w stolicy jest gospodarzem i właśnie zwycięskie oddziały powstańców miały powitać znajdującą się na Pradze Armię Czerwoną, która miała w którymś momencie przekroczyć Wisłę.

Polscy historycy nie ukrywają faktu, że Stalin początkowo być może i planował udzielenie pomocy Powstaniu, zlecając swoim marszałkom i generałom opracowanie odpowiedniego planu pomocy, ale kiedy premier Rządu Londyńskiego, Stanisław Mikołajczyk w czasie rozmów z nim w Moskwie, kiedy w Warszawie toczyła się walka, odmówił uznania aneksji naszych kresów wschodnich przez ZSRR, radziecki dyktator polecił taki plan anulować. Tym bardziej, że Powstanie Warszawskie nie upadło od razu, ale walczyło do 3 października 1944 roku. Stalin ewidentnie dążył do tego, by Niemcy wybili powstańców i żeby on nie miał z nimi problemów po wojnie.

Powstanie pokazało trafność ponadczasową maksymy: „Umiesz liczyć? Licz na siebie!” Pokazało też umiejętność naszych zachodnich sojuszników do szybkiego podkulenia ogona pod siebie w obronie swoich interesów i do pokazania światu, gdzie mają Polskę.

                                                                                              Jacek Potocki

W wydaniu nr 201, sierpień 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Wieki świetności Polski
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Utajony temat
 3. LEKTURY DECYDENTA

  Świat z innej perspektywy
 4. DECYDENT POLIGLOTA

  Jedziemy do stolicy Bawarii
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o szefie sojuszników
 6. UPADEK TURECKIEJ LIRY

  Katastrofa dla obywateli
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Tajemnice kościołów
 8. A PROPOS...

  ...niczego, czyli o układzie Mad Mena
 9. WIATR OD MORZA

  Sezon ogórkowy
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Panie i panowie
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Prawnicy i kryminaliści
 12. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Trudny problem
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Nieco o Chinach
 14. Z KRONIKI BYWALCA

  Wszyscy jesteśmy artystami
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako zobowiązanie
 16. DECYDENT POLIGLOTA

  Perfekcyjny angielski