Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

15 lipiec 2018

Spotkania i więzi

Wypisz, wymaluj, to, co wydarzyło się ostatnio na szczycie NATO w Brukseli, przypomina sytuację w gmachu na Szucha po przemianach w 1989 roku. Nowy, „słuszny”, minister spraw zagranicznych nie chciał wówczas przyjąć ambasadora ze starego rozdania, który zwyczajowo, po zakończeniu swej misji zagranicznej, powinien złożyć wizytę szefowi resortu – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

By mieć pełny obraz wydarzeń, należy dodać, że ów ambasador, zresztą doświadczony dyplomata, był poprzednikiem ministra w czasach PRL i po przemianach przekazał mu bezboleśnie urząd. A ten nowy nie chciał go przyjąć. Spotkali się w ministerialnej łazience. „Co słychać, panie ministrze”?, zapytał nowy starego. „Ano, właśnie wróciłem z placówki, a nie mogę się dostać do pana ministra”, powiedział stary. „Kolego, możemy uważać, że właśnie pana przyjąłem”, odpowiedział nowy minister, odchodząc od pisuaru.

Podobnie jest z naszymi stosunkami z Wielkim Bratem. Aktualny włodarz Białego Domu, po naszych pomysłach z ustawą o IPN podjął decyzję o nałożeniu embarga na wizyty z czołowymi przedstawicielami władzy naszej bohaterskiej Ojczyzny. Ale kilka dni temu obie głowy naszych państw uczestniczyły w szczycie NATO w Brukseli, a w międzyczasie Polska podkuliła ogon i wycofała się ze zmian ustawy o IPN, dotyczących karania za fałszywe sformułowania, obciążające Polaków za „obozy śmierci”.

Panowie prezydenci spotkali się, czyli „weszli na siebie” w tunelu, prowadzącym na salę obrad. Trump zaprosił Andrzeja Dudę na aż 10-minutową rozmowę do swego gabinetu. Rozmawiano o stosunkach sojuszniczych. W rozmowie uczestniczył m.in. współautor wojny USA w Iraku, a obecnie doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego, John Bolton.

Jak podają w komunikacie, spotkanie było „niezaplanowane”, czyli nie można było go uniknąć. Nie będę przypominał, jak inny polski prezydent „kombinował” przed laty, by spotkać się z innym amerykańskim prezydentem. Taka właśnie jest pozycja Polski u najpotężniejszego naszego sojusznika, który ostatnio zagroził wycofaniem się z NATO, a który przegrał wszczęte przez siebie wojny w Wietnamie i w Iraku, i nie może wygrać zmagań w Afganistanie. Czy nam, w trudnej sytuacji on w jakiś sposób pomoże? I nie jest to, bynajmniej, pytanie retoryczne.

Jacek Potocki

W wydaniu nr 200, lipiec 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Obalanie mitów
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Szwajcarska demokracja
 3. KAWA NA RYNKACH

  Jej cena podnosi ciśnienie
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Ewa nie chce spać
 5. TURCJA ERDOGANA

  Zjazd w gospodarczą otchłań
 6. DECYDENT GLOBTROTER

  Pora odwiedzić Albanię
 7. WIATR OD MORZA

  Walka o tron
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o nich
 9. A PROPOS...

  ...Mundialowej atmosfery
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Życie za śmierć
 11. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Spotkania i więzi
 12. GLOBALIZACJA

  Iran: kłopoty dla świata
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Pamiętamy o nich
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor i honorowy
 15. WIDZIANE Z COTSWOLDS

  Mapa obok godła
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Kontrowersyjny gazociąg
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Świat, Europa, Polska