Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

21 maj 2017

Unia Europejska a Polacy

Mimo jawnej niechęci aktualnych władz RP do Unii Europejskiej, nieustannej krytyki UE, zarówno w wystąpieniach rządzących jak i w mediach publicznych najnowsze badania opinii publicznej pokazują, że większość Polaków jest za pozostaniem w Unii Europejskiej: sondaż telefoniczny, przeprowadzony przez Kantar Public w dniu 23 marca 2017 roku w związku z 60. rocznicą Traktatów Rzymskich na 1000-osobowej próbie dorosłych Polaków ujawnił, że 61% naszych obywateli chce być w UE, a za wyjściem z niej opowiedziało się tylko 11% wyborców PiS – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Z kolei, w sondażu przeprowadzonym w kwietniu 2017 r. przez SW Research za pozostaniem w UE wypowiedziało się 63% młodych respondentów, natomiast aż 82% respondentów starszych.

Jest to interesujący wynik, gdyż w powszechnym mniemaniu to właśnie młodzi ludzie mają odczuwać najwięcej sympatii do Unii Europejskiej, w przeciwieństwie do konserwatywnie nastawionych do życia osób starszych. Czy odwrotnie jest dlatego, że średnie i starsze pokolenie widzą różnicę sytuacji Polski będącej członkiem Unii Europejskiej od sytuacji minionego okresu, a młode pokolenie traktuje to, co jest, jako coś naturalnego? Należy pamiętać, że za kilka lat ta właśnie młodzież weźmie w swe ręce stery w poszczególnych dziedzinach życia i władzy…

W bardzo ważnym badaniu opinii publicznej, przeprowadzonym w styczniu i lutym 2017 roku na zlecenie Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Bertelsmanna wśród 3 tysięcy młodych ludzi w wieku 15-24 lat z Austrii, Czech, Niemiec, Polski, ze Słowacji i z Węgier, aż 77 % respondentów w tych krajach wyraziło się pozytywnie o UE, a w Polsce 76%. Najbardziej wymierną korzyścią z członkostwa w UE jest pokój i swobodne przemieszczanie się, ale aż 83% młodych Polaków najbardziej obawia się w Europie terroryzmu islamskiego oraz skutków migracji.

W czasie konferencji, zorganizowanej niedawno przez Instytut Spraw Publicznych wskazywano, że młodzi Polacy niezbyt mocno są zorientowani w możliwościach, jakie dają im programy Unii Europejskiej; głownie czerpią swą wiedzę o możliwościach z mediów społecznościowych, gdyż media publiczne podają przeinaczone bądź żadne informacje o Unii Europejskiej.

Przykładem może być program Unii Europejskiej w zakresie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu znany jako Erasmus. W jego ramach liczba zagranicznych studentów, którzy przyjechali do Polski wzrosła od roku 2007 aż 100%, podczas gdy liczba polskich studentów, wyjeżdżających za granicę wzrasta rocznie o 5%.

Czyli kluczowa jest w tym zakresie rola wiarygodnej informacji. Kto jej dostarczy?

                                                                                              Jacek Potocki

W wydaniu nr 186, maj 2017, ISSN 2300-6692 również

  1. WIATR OD MORZA

    Spadkobiercy
  2. LEKTURY DECYDENTA

    Dorosły świat dzieci
  3. EMAILOWI PRZESTĘPCY

    Jak się przed nimi chronić?
  4. DECYDENT POLIGLOTA

    Bogactwo języka angielskiego
  5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Unia Europejska a Polacy
  6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Ach, ten komisarz Drwęcki...
  7. LEKTURY DECYDENTA

    Błędne koło
  8. HAJOTY PRESS CLUB

    155. urodziny patronki
  9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Powieść o codzienności
  10. DECYDENT POLIGLOTA

    Dwa języki w jednym
  11. POLSKA BRANŻA MOTORYZACYJNA

    Eksport nie tylko do krajów UE
  12. Z KRONIKI BYWALCA

    Azerbejdżan w piastowskiej stolicy Polski
  13. W OPARACH WIZERUNKU

    Autorytet na smyczy
  14. POLSKIE KORZENIE UE

    Wiódł nas Józef Retinger
  15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Żelazny, upokarzający temat
  16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Polska i świat w 2017 roku
  17. WIATR OD MORZA

    Jednostka