Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

3 sierpnia 2016

Musimy sobie pomóc sami

Coraz częstsze ostatnio brutalne ataki uchodźców z Lewantu na „niewiernych” w Europie Zachodniej przy użyciu broni białej, czyli tasaka, maczety lub noża, pobudzają do krytycznego spojrzenia na te zjawiska nawet najbardziej spolegliwych i leniwych. Co należy zrobić, by zapewnić bezpieczeństwo spokojnym ludziom? Mimo apelu Papieża w czasie Światowych Dni Młodzieży w Polsce, by polskie rodziny przyjmowały imigrantów pod swoje strzechy, po raz pierwszy słowa Ojca Świętego w naszym silnie katolickim kraju nie były przyjmowane bezkrytycznie – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, komentator, publicysta

Jak powszechnie wiadomo, majstrowanie przez Zachód europejski i transoceaniczny na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce, zaowocowało rozkładem tamtejszych struktur państwowych i napływem imigrantów do Europy. Setek tysięcy. Prawie wszyscy chcą się dostać na Stary Kontynent, w zasadzie nie do pracy, tylko na dobry socjal. Pani kanclerz kraju sąsiedniego przekazała im serdeczne Wilkommen, zgodne z polityką multi-kulti, która kolejny raz miała zatrzeć w świadomości międzynarodowej idee rasistowskie mrocznej ery hitleryzmu.

I tu pojawia się słowo Schengen: zgodnie z zasadami Schengen, każdy dokument wydany uchodźcom przez urzędy niemieckie upoważnia ich do podróży po całym obszarze strefy czyli od Estonii do Portugalii. Stąd tak wielu śniadolicych młodzieńców myszkowało po Warszawie i innych większych miastach Polski jeszcze przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży. Rozglądali się na wszystkie strony. Nosili grube, złote łańcuchy, w rękach mieli najnowsze smartfony i na upośledzonych przez wredny los nie wyglądali.

Światowe media podawały, że uchodźcy atakowali na Zachodzie tuziemców. Jak mamy się obronić przed podobnymi atakami? Wychodząc z Schengen? A może warto pomyśleć nad czasowym zawieszeniem systemu? W świecie konsularno-dyplomatycznym są od dawna sygnały, że konsulowie pewnych państw grupy Schengen sprzedają wizy. Tzw. bojownicy Państwa Islamskiego dobrze wiedzą, którzy to konsulowie i z pewnością z tej furtki islamiści któregoś dnia skorzystają.

Ale jest i druga grupa, jak piszą najinteligentniejsi żurnaliści, czyli np. Niemcy, urodzeni w Iranie, a tak naprawdę to obywatele niemieccy pochodzenia irańskiego. Ostatnio taki jeden dokonał morderczego zamachu w centrum handlowym w Monachium Z tymi jest trudniej, bo mają paszport państwa Unii Europejskiej czyli dla nich funkcjonowanie systemu Schengen nie ma żadnego znaczenia, bo nie potrzebują wiz, by wjechać do Polski. Czyli jedynym rozwiązaniem byłaby likwidacja fundamentu UE: swobodnego przepływu osób, a na to, na obecnym etapie, jeszcze nikt nie pójdzie.

Co zatem robić? A więc selektywnie nie wpuszczać na podstawie wyglądu, czyli rodzaj rasizmu. Może nam to grozić zastosowaniem zasady wzajemności. Już słyszę te protesty naszych niemieckich sąsiadów… Ale czas nagli i coś trzeba w tym kierunku zrobić, by Polacy mogli żyć w spokoju. Odpowiednie decyzje musimy podjąć sami, bo nikt za nas tego nie zrobi.

                                                                                              Jacek Potocki

W wydaniu nr 177, sierpień 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Wiara i nauka
 2. TURCJA W SYRII

  Wszyscy ze wszystkimi i przeciw wszystkim
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zbrodnia w Niemczech
 4. KLIMAT, GŁUPCY!

  Nieświadomie tracimy oddech
 5. A PROPOS...

  ...jednego człopczyka
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wierni tradycji Adolfa
 7. EKONOMIA POLITYCZNA

  Kto rozstawia pokemony?
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czarowna Azja
 9. ZAGADKI AMERYKAŃSKIE

  Szkoda, że nie Joe Biden
 10. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Dwa pomysły
 11. AMERYKAŃSKA POLITYKA

  Nieufność i katalogi obietnic
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Holmes jako Xango
 13. AMERYKAŃSKI SPISEK

  Trump ich i nie ich
 14. DZISIAJ W AMERYCE

  Trump, czyli słoń w składzie porcelany
 15. Z KRONIKI BYWALCA

  Nowa instytucja kultury
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czwarta część trylogii
 17. I CO TERAZ?

  Trump - schodami w górę, schodami w dół
 18. WIATR OD MORZA

  Zacheusz
 19. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Musimy sobie pomóc sami
 20. A PROPOS...

  ...dopingu
 21. HAJOTY PRESS CLUB

  Parasolek malowanie
 22. KTO ZARZĄDZA DEMOKRACJĄ

  Polska industrialnym gettem kapitału zagranicznego
 23. WIATR OD MORZA

  Roundabout
 24. LEKTURY DECYDENTA

  Ocalić od zapomnienia
 25. W OPARACH WIZERUNKU

  Popkulturowi celebranci