Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

6 lipca 2016

Chińczyki trzymają się mocno...

Niedawna wizyta w Polsce prezydenta ChRL Xi Jinpinga znalazła dość skromne odbicie w naszych mediach. Nasz kraj jawi się w Chinach jako ważny element w powiązaniach komunikacyjnych między Azją a Europą. Funkcjonuje z powodzeniem połączenie kolejowe między stolicą prowincji Syczuan, Chengdu a Łodzią. Chińczycy nie wykluczają zainwestowania dużych pieniędzy w budowę lotniska w centralnej Polsce, chyba właśnie w okolicach Łodzi, a także myślą o poważnych inwestycjach portowych. Eksperci uważają, że po raz pierwszy Chińczycy widzą swój interes narodowy w inwestowaniu w naszym kraju – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Pomaga im w tym zmiana tonacji w naszej polityce względem ChRL. Po przemianach w 1989 roku, a zwłaszcza w ostatniej dekadzie XX wieku Polska odgrywała rolę mesjasza wobec Chin i niestety, spóźniła się na pociąg do Chin, w którym wielu już jechało: „Wujek Bronek” pouczał nieustannie Chińczyków o walorach zachodniego systemu praw człowieka, podobnie czynił pewien poseł-architekt.

Pekin, który parł do przodu w światowej gospodarce, nie chciał rozmawiać z Warszawą. W tym samym czasie Berlin i reszta Zachodu, robił kokosowe interesy z Chinami, nie widząc ani Tybetu, ani sekty Falun Gong. Dla nas wzorem był Wielki Brat, który nawet finansował poprzez swoje agencje separatystów ujgurskich z Sinkjangu. Dobrze się stało, że prezydent Andrzej Duda i polski rząd przede wszystkim widzą nasz interes narodowy, jakim jest robienie dobrych interesów z Chińczykami.

Polska jest największym partnerem Chin w Europie Środkowowschodniej, ale bardzo się musi starać, by to partnerstwo, podniesione w czasie wizyty chińskiego prezydenta do rangi wszechstronnego partnerstwa strategicznego, było dla nas korzystne. Obecnie polski import z Chin jest wart 20 mld USD, a nasz eksport do Chin wynosi zaledwie 2 mld USD. Jak zmniejszyć ten dystans? Chińczycy zainwestowali w Polsce dotąd 410 mln USD. Jak przyciągnąć chińskie inwestycje? A może też trzeba popracować nad tym, by coraz więcej z grupy 100 milionów coraz zasobniejszych chińskich turystów, którzy co roku jadą w świat, odwiedziło kraj Chopina?

Chiny są bardzo wymagającym partnerem. Są coraz bogatsze, stawiają na innowacje. Cechuje je pragmatyzm, spora interesowność.

Dbajmy o nasze relacje z Chinami. Bo wprawdzie wizyta była wielkim wydarzeniem, ale nowe rodzi się w bólach.

Polska od kilkudziesięciu lat jest zwrócona na Zachód. Nierzadko życzenia panów znad Potomacu czyta im z oczu, bez zastanowienia się nad skutkami. Czy dlatego, że ci panowie uważają Pekin za niepożądanego konkurenta w stosunkach międzynarodowych, Warszawa starała się ograniczyć echa wizyty prezydenta Chin w polskich mediach? Czy dlatego, specjalna ekipa dziennikarzy chińskich, która przyjechała z Brukseli do Polski i przez miesiąc nie mogła znaleźć rozmówców na odpowiednio wysokim szczeblu w naszym kraju? Przypomina mi to trochę rok 1972, kiedy to jedynie słuszna siła puściła w lud Warszawy posłanie: „Starajcie się nie witać zbyt gorąco prezydenta Richarda Nixona w Warszawie”. I jeszcze ciszej: po co denerwować towarzyszy radzieckich?

Jacek Potocki

W wydaniu nr 176, lipiec 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. USA: DWOJE KANDYDATÓW

  Walka o najważniejszą w świecie prezydenturę
 2. DEMOKRACI WYBRALI

  Hillary Clinton - First Mrs. President?
 3. DEMOKRACI W FILADELFII

  Apel o partyjną jedność
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Magia szkicu
 5. I CO TERAZ?

  Amerykańskie wybory - kolej na demokratów...
 6. I CO TERAZ?

  Trump - ma co chciał
 7. KACZYŃSKI O POLSCE

  Droga do jedynowładztwa
 8. I CO TERAZ?

  Erdogan rozdaje karty
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Sułtan to miał klawe życie...
 10. A PROPOS...

  ...rwetesu w GOP
 11. WIATR OD MORZA

  Czy kiedykolwie dojrzejemy
 12. A PROPOS

  Nicea, czwartek wieczór
 13. I CO TERAZ?

  Wiadomo...
 14. WIATR OD MORZA

  Pochwała Macierewicza
 15. LEKTURY DECYDENTA

  Czytać, jak to łatwo powiedzieć
 16. HAJOTY PRESS CLUB

  Wianków strojenie
 17. Z KRONIKI BYWALCA

  Co robi Rosja
 18. I CO TERAZ?

  Powrót do przeszłości
 19. PODRÓŻE DECYDENTA

  W Krainie Rumianku
 20. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Mordujące państwo
 21. A PROPOS...

  ...warszawskiego szczytu NATO i bezpieczeństwa "wschodniej flanki"
 22. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Chińczyki trzymają się mocno...
 23. I CO TERAZ?

  Bringo...
 24. RADA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

  Krytycznie o prawie według PiS
 25. LEKTURY DECYDENTA

  Wierny Adolfowi do dzisiaj
 26. W OPARACH WIZERUNKU

  Celebrytyzm i celebrytyzacja
 27. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Polak-Anglik dwa mohery