Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

20 kwiecień 2016

Dwa gołąbki pokoju

Stosunki rosyjsko-japońskie są praktycznie od lat zamrożone z powodu sporu terytorialnego o Wyspy Kurylskie, w Japonii nazywane „Terytoriami Północnymi”. Kilka dni temu przebywał w Tokio Siergiej Ławrow, którego wizyta była do pewnego stopnia przygotowaniem do wizyty prezydenta Putina w Kraju Kwitnącej Wiśni. Premier Japonii Shinzo Abe dąży do postępu w rokowaniach, stąd wbrew negatywnemu stanowisku Waszyngtonu, zaprosił on Władimira Putina do złożenia jeszcze w tym roku wizyty w Japonii – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, komentator, publicysta

Nie będziemy przedstawiać ani historii Wysp Kurylskich, a zwłaszcza jak dostały się one po II wojnie światowej pod kuratelę Chorążego Pokoju Józefa Stalina, ani stanu stosunków między obu państwami. Natomiast spór terytorialny jest dobrą okazją do przypomnienia „politycznego” charakteru obu stron, o których można powiedzieć, że „pochodzą od jednej macochy”.

Kiedy 17 września 1939 roku, w efekcie Paktu Ribbentrop-Mołotow, ZSRR napadł na Polskę od wschodu w głąb Kraju Rad deportowano około 320 tys. Polaków (wg IPN blisko 800 tys. osób), z których do połowy 1941 roku zmarło około 15 tys. 125 tys. pojmanych polskich jeńców wojennych zesłano do gułagów, uwięziono, bądź zamordowano.

Ocenia się, że bezpośrednio w kleszczach radzieckiego aparatu terroru znalazło się ok. 475 tys. Polaków. Na rozkaz Berii zamordowano 35 tys. więźniów. Wiosną 1940 roku rozstrzelano 21 768 obywateli polskich w lesie katyńskim. Podobne zbrodnie dotknęły Bałtów, oraz mieszkańców Mołdawii i Besarabii, „pokojowo” wcielonych do ZSRR. Ani ZSRR, ani Rosja, sukcesorka Kraju Rad, nie zająknęły się jednym słowem na temat tych zbrodni. Rosja do dzisiaj nie pojednała się z narodami-ofiarami, prześladowanymi przez stalinowski reżim.

A Japonia, której kultura, technologia i pokojowa polityka wywołują od lat podziw świata?

Japońscy żołnierze to byli prawdziwi, fanatyczni mordercy. Jeńców wojennych: Amerykanów, Anglików, Chińczyków, Nowozelandczyków czy Kanadyjczyków nazywali „maruta” czyli „kłoda drewna” i nie uznawali za ludzi. Jeńcom często odcinali genitalia. W Nankinie dokonali masakry ok. 400 tys. Chińczyków, wykazując się niezwykłym okrucieństwem: ścinali głowy mieczami samurajskimi, przebijali bagnetami, podpalali, topili lub zakopywali żywcem, wieszali na hakach za języki, odcinali nogi i ręce. Zgwałcili prawie 80 tys. kobiet, które następnie zostały zamordowane.

Podobnie postępowali w innych krajach Azji. Podbitą ludność i jeńców osadzali w obozach śmierci, dokonywali na nich zbrodni medycznych. Po wojnie natomiast uznali, że nic się takiego nie stało. Wprawdzie w 1995 roku bardzo oględnie przeprosili Chińczyków za zbrodnie w Nankinie, ale już w 2007 roku ponad 100 przedstawicieli japońskiej elity politycznej uznało poruszanie tych kwestii za wymysł i prowokację.

I w tej chwili ci dwaj aktorzy na światowej scenie politycznej, z kosmatą historią, próbują uregulować wzajemne stosunki.

                                                                                    Jacek Potocki

W wydaniu nr 173, kwiecień 2016, ISSN 2300-6692 również

 1. Z KRONIKI BYWALCA

  Ku czci ofiar ludobójstwa
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Kierunek: Azja!
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Dwa gołąbki pokoju
 4. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Prezesa na cokół !!!
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Słynne i ubóstwiane
 6. W OPARACH WIZERUNKU

  Renoma Nikodema Dyzmy
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Historical fiction doktora Piotra Zychowicza
 8. NOBLESSE OBLIGE W POLSCE?

  Instytucjonalna kurtuazja versus pospolite chamstwo
 9. WIATR OD MORZA

  Nowy Świat
 10. Z KRONIKI BYWALCA

  Ratujmy kolegiatę
 11. POLSKIE INNOWACJE PODBIŁY MOSKWĘ

  Cztery złote medale dla inżynierów i naukowców
 12. KONFEDERACJA LEWIATAN

  Ograniczyć odpady komunalne
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Ciernista droga do szczęścia
 14. NIEUCZCIWA KONKURENCJA

  Podróżowanie na znanych plecach
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  USA-Kuba: koniec pewnej ery
 16. WIATR OD MORZA

  Aborcja po polsku
 17. RADA DLA RZĄDU RP

  Szwedzki przykład prokreacyjny
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Trzy życia
 19. DECYDENT POLIGLOTA

  Niderlandzki nie jest trudny
 20. SKĄD PRZYBYWAMY

  Początki Prasłowian