Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

07/12/2015

Zakrzyczeć kosmate sumienie

Sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne” regularnie pojawia się w mediach amerykańskich, brytyjskich (angielskich) i niemieckich. USA i Wyspy Brytyjskie – wiadomo; tamtejsze społeczeństwa nie mogą do dzisiaj wyzbyć się wstydu, że w czasie II wojny światowej nie ruszyły palcem, by pomóc mordowanym przez Niemców Żydom w gettach i obozach koncentracyjnych – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

W Stanach antypolską kampanią sterują tamtejsi Żydzi, którzy nie przyjmowali do wiadomości wieści o tragicznym losie swych współwyznawców, wieści dostarczanych do Ameryki m.in. przez Polaka, Jana Karskiego. Podobnie zachowują się Anglicy, którzy na dodatek u wybrzeży ówczesnej Palestyny zawracali statki z  Żydami,  szukającymi schronienia w zarządzanej wówczas przez Anglików Ziemi Świętej. Niemcy, dzisiaj nazywani dla niepoznaki nazistami,  wiadomo, organizatorzy i realizatorzy Holocaustu, usiłują wymazać część swojej historii ze światowych annałów, a zwłaszcza przerzucić wykonawstwo swych zbrodni na innych. Stąd   media niemieckie bardzo polubiły termin „polskie obozy koncentracyjne”.

I ostatnio Norwegia. Jakiś czas temu dziennikarka norweskiej gazety „Avisa Sør-Trøndelag” użyła sformułowania „polski obóz koncentracyjny”. W wyniku protestów ze strony tamtejszej Polonii gazeta przeprosiła za użycie tego sformułowania nazywając je nieprecyzyjnym, ale Norweska Rada Etyki Mediów uznała, że przeprosiny ze strony gazety zamykają sprawę i zasugerowała, że Żydzi byli wysyłani właśnie do „polskich obozów koncentracyjnych”, gdyż „obozy te znajdowały się w Polsce”.

Czy Norwedzy chcą zagłuszyć swe niezbyt czyste sumienia? Po zajęciu przez Niemców Norwegii została powołana Rada Państwowa, złożona z 12 komisarycznych radców państwowych, którą 1 lutego 1942 roku przekształcono w „rząd narodowy”, na czele z Vidkunem Quislingiem, którego nazwisko do dzisiaj jest symbolem zdrady narodu i kolaboracji z najeźdźcą. Zresztą Quisling już wcześniej był odszczepieńcem: 3 kwietnia 1940 roku, na 6 dni przed atakiem niemieckim na Norwegię, przekazał III Rzeszy informacje o systemie obronnym swego kraju. To Quisling ponosił odpowiedzialność za wyniszczenie i deportację norweskich Żydów. W 1942 roku 532 Żydów wywieziono do obozów koncentracyjnych; ogólnie deportowano z Norwegii 771 Żydów, z tej liczby ocalały jedynie 44 osoby.

Pewne rasistowskie praktyki pozostały tam do dzisiaj. Od lat trwa problem z odbieraniem przez Urząd ds. Dzieci, czyli Barnevernet, pod byle jakim pretekstem dzieci Polakom i przekazywanie ich bezdzietnym rodzinom norweskim. Kiedy jakiś czas temu konsul RP w Oslo, Adrianna Warchoł, stanęła w obronie rodziny państwa Rybków, którym odebrano dziecko i przekazano bezdzietnym Norwegom, ówczesny minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odwołał ją w trybie natychmiastowym z placówki, a następnie wyrzucił z MSZ. Pod zarzutem, że narusza interesy i dobre imię naszego sojusznika w NATO.

W Polsce, okupowanej przez Niemców, ponad milion osób było zaangażowanych w pomoc Żydom. Wiele z tych osób zostało z tego powodu zamordowanych wraz z całymi rodzinami przez Niemców. Polska nie istniała wówczas na politycznej mapie Europy, podzielona we wrześniu 1939 roku przez towarzyszy radzieckich i Parteigenossen z III Rzeszy. Obozy koncentracyjne znajdowały się nie w Polsce, ale na okupowanych ziemiach polskich.

Zresztą, co tu filozofować. Istnieje definicja obozów koncentracyjnych, przyjęta przez UNESCO i np. obóz w Auschwitz nazywa się: „Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady”. O „polskich obozach” piszą ci, co mają kosmate sumienia. I rolą Polaków i polskich mediów powinno być publiczne ujawnianie źródeł tych kosmatych sumień. Same prośby o używanie właściwych terminów nie wystarczą.

 Jacek Potocki

W wydaniu nr 169, grudzień 2015, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Francuska już nie pachnie
 2. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Kamyk do lawiny
 3. PO PROSTU SZTUKA

  Smutny czwartek
 4. IMR / Hajoty

  Gotowe na Sylwestra z Joanną
 5. WIATR OD MORZA

  Dobór kadr
 6. Z KRONIKI BYWALCA

  Energii solidny kęs
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Prawda o "Stawce"
 8. PO PROSTU SZTUKA

  Rynkowe kto, co, jak
 9. WIATR OD MORZA

  Kocioł
 10. HISTORIA PRL

  Żona generała
 11. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Zakrzyczeć kosmate sumienie
 12. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Repolonizacja
 13. I CO TERAZ?

  Głowa na gumkę
 14. DIAMENT DIAMENTOWI NIERÓWNY

  Jak wybrać najcenniejszy?
 15. HAJOTY PRESS CLUB

  Andrzejkowe wróżenia
 16. II WOJNA ŚWIATOWA

  Asy polskiego lotnictwa wojskowego
 17. PO PROSTU SZTUKA

  Ofensywa młodych `2015
 18. W OPARACH WIZERUNKU

  Renoma zawodowców
 19. LEKTURY DECYDENTA

  Siła spokoju