Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

15 lipiec 2022

Alaska nasza

Była rosyjska do roku 1867. Potem Rosja sprzedała ją Stanom Zjednoczonym za 7,2 mln dolarów, obecnie byłoby to 140 mln dolarów – pisze dr Elżbieta Potocka.

Czek, którym rząd Stanów Zjednoczonych zapłacił Rosji za terytorium Alaski; https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakup_Alaski#/media/Plik:Alaska_Purchase_(hi-res).jpg; DP

Rosyjscy badacze Syberii – Duńczyk w służbie cara – Vitus Bering i Aleksiej I. Czirikow wyruszyli z Półwyspu Czukockiego w roku 1741 i dotarli do kraju zwanego Alyeska, co w języku miejscowych znaczy „Wielki wspaniały ląd”. Rosjanie nazwali go Rosyjska Ameryka (Русская Америка).

Mapa

W jej skład wchodziły też osady w Kalifornii – Fort Ross (od Rosja) i na Hawajach – Fort Elżbieta.

Fort na Hawajach

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e1/View_on_the_fortress_from_a_bird%27s_eye_view.jpg

Rosyjski fort na Hawajach – Елизаветинская крепость – zbudowany w roku 1817, rozbrojony przez miejscową ludność w roku 1862. Rosyjska Ameryka zasiedlona była przez kupców i traperów futrzarskich, którzy kolonizowali i okradali miejscową ludność. Grabieżcza polityka doprowadziła do prawie całkowitego zaniknięcia niektórych zwierząt futerkowych, a zwłaszcza wydr morskich, których populacja prawie wyginęła.

Utrzymanie Rosyjskiej Ameryki było trudne, zwłaszcza, że graniczyła ona z Kanadą, gdzie stacjonowali Brytyjczycy i dość realne wydawało się starcie o wpływy na Alasce. Wielka Brytania przyczyniła się do klęski Rosji w wojnie krymskiej (1853–1856) i była jej politycznym wrogiem w Azji. Sprzedano więc Alaskę Amerykanom, mając nadzieję, że stworzy to przeciwwagę dla wpływów brytyjskich w regionie. W tym czasie Rosja całą swoją uwagę przeniosła na zdobycie wpływów na Sachalinie i w dolinie amurskiej, czyli w domenie cesarstwa Qing na kontynencie. Patrz: https://www.youtube.com/watch?v=pO_zU10agR8

Dzentelmeni

https://en.wikipedia.org/wiki/Alaska_Purchase#/media/File:Alaska_purchase.jpg; DP

18 października 1867 roku Rosja pozbyła się Alaski. Rosyjscy i amerykańscy żołnierze paradowali przed domem gubernatora – flaga rosyjska została opuszczona, a amerykańska podniesiona wśród odgłosów artylerii.

XXI – WOJNA W UKRAINIE

Alaska nasza

https://baikal24.ru/public/images/upload/image1657218592474_i1.jpg; https://irkutsk.bezformata.com/listnews/krasnoyarske-poyavilis-banneri-alyaska/107264744/

„Niech Ameryka zawsze pamięta, że jest tam część terytorium – Alaska. Kiedy zaczną próbować pozbyć się naszych zasobów za granicą, zanim to zrobią, niech pomyślą, że my też mamy coś do zwrotu”.

Te słowa wypowiedział przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin 6 lipca 2022 roku, który strofował Stany Zjednoczone za jej postawę wobec napaści Rosji na Ukrainę. Oświadczył również, że wiceprzewodniczący Piotr O. Tołstoj zaproponował przeprowadzenie referendum na Alasce w celu jej ewentualnego przystąpienia do Federacji Rosyjskiej.

dr Elżbieta Potocka

W wydaniu nr 248, lipiec 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. PUNKT WIDZENIA

  O zaniechaniach na froncie ideologicznym
 2. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Od Yoshiwary do celibatu
 3. O HAMAKOWANIU NA ŁONIE

  Sarenka
 4. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Troskliwe rady
 5. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Przygarnij książkę
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Alaska nasza
 7. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Hotele miłości
 8. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Gejsza i Uno
 9. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Zapomniane wojny, zapomniani jeńcy
 10. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zakochany słoń
 11. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Co się zauważa, co "istnieje"
 12. MIASTA DECYDENTA

  Piotrków Trybunalski
 13. ZROZUMIEĆ DALEKI WSCHÓD

  Dzielnice Czerwonych Latarni