Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

27 wrzesień 2021

Kryzys na granicy z Białorusią

Obejmuje on nie tylko Polskę, ale i kraje bałtyckie, zwłaszcza zaś Litwę. Kryzys ten polega na tym, że Białoruś dostarcza autokarami na granice z tymi państwami migrantów i uchodźców z Iraku, Afganistanu, krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Prezydent Białorusi i jego minister spraw wewnętrznych nie ukrywają, że jest to odpowiedź Białorusi na sankcje Unii Europejskie wobec tego kraju po sfałszowanych wyborach prezydenckich i represjach reżimu wobec opozycji – pisze Jacek Potocki. 

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, komentator

Litwa już 2 lipca ogłosiła w całym kraju stan nadzwyczajny, a na granicy z Białorusią ma stanąć płot o długości 508 kilometrów. Na granicy Białorusi z Polską jest obecnie 24 migrantów, gdyż większość z poprzedniej, o wiele większej liczby, wróciła na teren Białorusi.

Polska zorganizowała konwój z pomocą humanitarną, który 24 sierpnia nie został wpuszczony na teren Białorusi. Prezydent Duda podpisał rozporządzenie o stanie nadzwyczajnym w pasie przygranicznym z Białorusią, obejmujące 115 miejscowości w województwie podlaskim, 68 miejscowości w województwie lubelskim.

Służba Graniczna znalazła w dniu 19 września ciała trzech migrantów w pobliżu granicy polsko-litewskiej, a kolejna osoba zmarła z wychłodzenia. Obserwatorzy twierdzą, że celem wprowadzenia stanu nadzwyczajnego była eliminacja ludzi mediów ze strefy kryzysu, po to, by społeczeństwo polskie nie wiedziało, jaka jest prawdziwa sytuacja  na granicy polsko-białoruskiej.

Odezwała się Unia Europejska, która skrytykowała Polskę za cofanie migrantów na Białoruś, żądając zapewnienia tym ludziom sprawiedliwego dostępu do procedur azylowych. Unia skrytykowała również Łukaszenkę za wywieranie presji na UE. Natomiast NATO zaproponowało Polsce udzielenie wszechstronnej pomocy.

Niektórzy politycy domagają się od polskiego rządu większego włączenia UE do aktualnego kryzysu. Zwłaszcza chodzi im o włączenie do ochrony granicy z Białorusią Frontexu czyli struktury Unii, która zajmuje się migracją i ochroną granicy Unii Europejskiej. Być może nie wszyscy pamiętają o tym, że granica Polski z Białorusią jest wschodnią granicą Unii Europejskiej.

                                                                                              Jacek Potocki

 

W wydaniu nr 238, wrzesień 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. SMAK I MUZYKA

  Hot Chocolate
 2. OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

  Technologie przyszłości a prywatność
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Kryzys na granicy z Białorusią
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dzielne tragarki
 5. ZDROWIE DECYDENTA

  Koronawirusa nie ma
 6. RELIGIA DECYDENTA

  Bohaterski, święty zakonnik
 7. DECYDENT GLOBTROTER

  Interesujący kraj w Azji
 8. HISTORIA DECYDENTA

  Ten naród żyje!
 9. CZYTADŁA DECYDENTA

  Senne wynurzenia autora
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Tajne oczy i uszy państwa
 11. WIATR OD MORZA

  Moralność
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zaiste, wielka intryga
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Życie po japońsku
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Gdzie te autorytety?
 15. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Witaj szkoło
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Życie pisarza
 17. WIATR OD MORZA

  Mój Wrzesień