Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

25 lipiec 2021

Sąsiedzi i sojusznicy

Mamy siedmiu bezpośrednich sąsiadów. Są to Rosja, Litwa, Białoruś, Ukraina, Słowacja, Czechy i Niemcy. Jesteśmy m.in. członkiem Unii Europejskiej, NATO i ONZ. Naszym sojusznikiem są Stany Zjednoczone i NATO. Z wyżej wymienionymi podmiotami mamy spory historyczne lub aktualne, polityczne. Z Rosją mamy spór historyczny (rozbiory, Stalin, gułagi, Jałta) oraz polityczny (próby prezydenta Putina odrodzenia ZSRR, m.in. kosztem Polski). Z Litwą są spory o polską mniejszość i o polski język – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, komentator

Z Białorusią w zasadzie nie rozmawiamy, z powodu bliskiego związku reżimu Łukaszenki z Rosją, a także z powodu sfałszowania wyborów białoruskiego prezydenta. Ukrainę teoretycznie wspieramy, w związku z agresją Rosji na ten kraj, ale pamiętamy morderstwa na Polakach, dokonane przez Ukraińców na Wołyniu i we Lwowie. Czechy żądają od Polski gigantycznych pieniędzy za czynną elektrownię w Turoszowie. Trwają negocjacje; szkoda że nie rozpoczęły się one przed złożeniem przez Czechów wniosku do Unii Europejskiej.

Niemcy to osobny temat, związany z ludobójstwem w czasach II wojny światowej i okupacji ziem polskich. Niektórzy politycy z obozy władzy żądają od Berlina reparacji, zapominając o oficjalnym zrzeczeniu się ich w Poczdamie przez ówczesny rząd Bieruta na korzyść ZSRR. Najlepsze teoretycznie stosunki mamy ze Słowacją, gdyż tylko niektórzy pamiętają lub wiedzą o wkroczeniu do Polski wojsk słowackich, jako agresorów, wraz z Niemcami, we wrześniu 1939 roku.

Jako członkowie Unii Europejskiej jesteśmy w stałym konflikcie z tą organizacją z powodu nieprzestrzegania zasad praworządności, a projekt Polskiego Ładu może być odrzucony przez Brukselę i pieniędzy stamtąd nie dostaniemy. Traktujemy tę organizację jako bankomat, który wspiera rozdawniczy budżet państwa.

ONZ, której jesteśmy członkiem, jest inną, bo słabszą organizacją, niż przed laty. Ostatnio weszliśmy konflikt z gwarantami naszego bezpieczeństwa, czyli ze Stanami Zjednoczonymi z powodu zamiarów władzy, usunięcia z rynku mediów amerykańskiej, niewygodnej dla tej władzy, telewizji TVN, należącej do kapitału amerykańskiego. Niektórzy politycy i dziennikarze próbują dodać do konfliktu żądanie władz polskich o zrzeczenie się kandydata na nowego ambasadora USA w Warszawie, polskiego obywatelstwa. Jest to normalne żądanie w każdym państwie, gdyż ambasador ma immunitet podatkowy (czyli nie płaci podatków w kraju pobytu) oraz ma immunitet jurysdykcyjny (czyli nie podlega sądownictwu miejscowemu, jak każdy obywatel). Należy więc najpierw wyraźnie ustalić, czy kandydat ma polskie obywatelstwo czy go nie ma i dopiero wtedy rozdzierać szaty.

Na pewno nie ma żadnego związku z sojuszem polsko-amerykańskim sprawa ustawy 447 czyli żądania przez USA, by Polska przekazała żydowskie mienie bezdziedziczne, amerykańskim organizacjom przemysłu Holokaustu. Polska władza powinna w tej sprawie zająć wyraźne stanowisko, a nie nabierać wody w usta. Wystarczy, że najdroższy dla niej Amerykanin, Donald Trump, przegrał wybory prezydenckie w USA, a nasza władza niezbyt rozumnie lekceważyła Joe Bidena, nawet po wygranych wyborach, gdyż one, jak rzekł nasz prezydent „są wewnętrzną sprawą USA”.

                                                                                              Jacek Potocki

W wydaniu nr 236, lipiec 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT SPRZEDAJE

  Biurka i szafy
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Ustawa 447 - zagrożenie
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Sąsiedzi i sojusznicy
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Arystokrata polskiej rozrywki
 5. RELIGIA DECYDENTA

  To może być ostatni papież Zachodu
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Trudne lata
 7. WIATR OD MORZA

  Wyciskacz łez i nie tylko
 8. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Cnoty za płoty
 9. THRILLER DECYDENTA

  Intryga i miłość
 10. ALBA LACH HERITAGE

  Mistrz Ignacy Tłoczyński
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Co nas czeka?
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Niepodłączony telefon
 13. DECYDENT GLOBTROTER

  Dwa piękne i bogate kraje
 14. GÓRALKI NA WAKACJACH

  Pyszna radość
 15. WIATR OD MORZA

  Drugi potop szwedzki
 16. SHERLOCK HOLMES WRACA

  Za sprawą Anthony`ego Horowitza