Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

24 maj 2021

Kto następny?

W zeszłym tygodniu Parlament Unii Europejskiej uchwalił zawieszenie rokowań akcesyjnych z Ankarą z powodu łamania praw człowieka, nieprzestrzegania praworządności i naruszana demokracji, a także z powodu złych stosunków z innymi państwami Unii Europejskiej, tj. Grecji, Cypru i Bułgarii – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, komentator

Polski europoseł i były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski uznał uchwałę Parlamentu Europejskiego za rzecz niepokojącą, z powodu „mnożenia problemów i ostrego języka”.

Uznał on, że Turcja znajduje się w bardzo trudnym położeniu z powodu nakładania się tam problemu cypryjskiego, kurdyjskiego, islamskiego i irańskiego. I wobec tych problemów została sama, a język rezolucji jest wrogi i napastliwy.

Co się dzieje w regionie Turcji? Według znawców problemu Turcja narusza granice Grecji, poszukuje surowców w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru. Ostatnio Turcja, w związku z umacnianiem autorytarnego systemu prezydenckiego,  wywiera nacisk na kraje UE, gdzie jest  diaspora turecka, właśnie za pośrednictwem tej diaspory.

Dla naszego kraju jest niekorzystne przenoszenie sporów z Unią Europejską do NATO. Rokowania o wejście Turcji do Unii Europejskiej toczą się od 1963 roku, ale oficjalnie trwają od chwili złożenia oficjalnego wniosku o przyjęcie Ankary do UE w 1987 roku, jednakże mają one dla Turków coraz mniejsze znaczenie. Turcja patrzy raczej na kraje turkojęzyczne.

A w Unii Europejskiej Turcja raczej jest traktowana jako zagrożenie, zwłaszcza przez kraje, gdzie jest licząca się diaspora turecka. Polski eurodeputowany poruszył problem rezolucji ewidentnie obawiając się przeniesienia argumentacji antytureckiej, w postaci naruszania praworządności i praw człowieka na nasz kraj, który już nie cieszy się w Parlamencie Europejskim i w całej UE dawną, nieposzlakowaną opinią.

                                                                                     Jacek Potocki

W wydaniu nr 234, maj 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Twórca Dyzmy
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Punkty widzenia
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Kto następny?
 4. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Darmowy ser
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Dowódca i polityk
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Wiara i magia
 7. HISTORIA DECYDENTA

  Bojownicy
 8. HISTORIA DECYDENTA

  Uwagi znad Sekwany
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Z alkoholem w tle
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Autor "Złego"
 11. ALBA LACH HERITAGE

  80. rocznica Towarzystwa Szkocko-Polskiego
 12. OBRAZY PAMIĘCI

  Miasto na rozdrożach
 13. WIATR OD MORZA

  Manneken pis
 14. POLITYKA DECYDENTA

  Druga Izba za sanacji
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Zapięty guzik, zamknięty umysł