Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

23 luty 2021

USA obawiają się Chin

Według tygodnika „The Economist”, ChRL już ma przewagę nad USA pod względem okrętów wojennych, a wywiad chiński zna amerykańskie tajemnice broni atomowej – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, komentator

CIA z niepokojem patrzy na zbliżenie ChRL z Rosją; Chińczycy z kolei uważają, że USA i ich sojusznicy nieustannie okrążają Chiny. Chińczycy stwierdzili, że USA pomagały rebeliantom w chińskim Turkiestanie.

Generalnie, Amerykanie uważają, że w 21. wieku dojdzie do nasilenia rywalizacji chińsko-amerykańskiej, a przeciwko zbliżeniu Stanów Zjednoczonych do Chin przemawia niedemokratyczny system Chin i łamanie tam praw człowieka. Punktem krytycznym w stosunkach amerykańsko-chińskich było zbombardowanie przez lotnictwo USA w dniu 7 maja 1999 roku ambasady ChRL w Belgradzie w czasie wojny na Bałkanach.

W 2014 roku budżet militarny ChRL wyniósł 216,4 mld  USD, Stanów Zjednoczonych 609,9 mld USD, a Rosji 84,5 mld USA. Jeżeli budżet militarny Chin będzie rósł tak dalej, eksperci uważają, że nakłady ChRL na zbrojenia mogą przewyższyć nakłady USA w latach 2035-2040 i wynieść nawet 1,2-1,5 biliona USD. Amerykanów szczególnie niepokoi koncentracja przez ChRL 1200 pocisków wzdłuż Cieśniny Tajwańskiej, z których wiele ma zasięg ponad 4 tysiące mil morskich.

Wspomniana współpraca wojskowa z Rosją obejmuje, m.in., modyfikację systemów obrony przeciwlotniczej, budowę systemów zakłócania łączności wojskowej, budowę samolotów odrzutowych i okrętów podwodnych. W 2004 roku współpraca z Rosją opiewała na ok. 2 mld USD, natomiast w 2005 już na 3,1 mld USD. Ostatnio odnotowano zmniejszenie dynamiki współpracy, gdyż Rosjanie wyraźnie zaczęli obawiać się chińskiej konkurencji, zarówno technologicznej jak i wojskowej. Chińczycy otrzymują nawet urządzenia wojskowe od sojusznika USA, jakim jest Izrael. Pomijamy tutaj osiągnięcia Chin w podboju kosmosu czy w tworzeniu własnej sieci nawigacji satelitarnej.

JACEK POTOCKI

W wydaniu nr 231, luty 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Polityka i narty
 2. ALBA LACH HERITAGE

  Jak Polak ze Szkotem...
 3. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Samobójczy happy end
 4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  USA obawiają się Chin
 5. POWIEŚĆ DECYDENTA

  Bohaterowie "po przejściach"
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Szkoła
 7. POLITYKA DECYDENTA

  To nie tylko fabryka świata
 8. WIATR OD MORZA

  Atestacja stanowisk
 9. OPOWIADANIE

  Nosorożec
 10. SZKOŁA DECYDENTA

  "Znów za rok matura..."
 11. ANGLIK IN POLAND

  Takie były początki
 12. KSIĘGARNIA DECYDENTA

  Same bestsellery...
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  GROM i jego ludzie
 14. POLITYKA DECYDENTA

  Czy to była Targowica?
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Potrzeba dystansu
 16. LEKTURY DECYDENTA

  O Polakach i o Niemcach
 17. OPOWIADANIE

  Pies
 18. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Trudno się oderwać
 19. WIATR OD MORZA

  Ach, ten luty
 20. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Nokaut przez trawers
 21. HISTORIA DECYDENTA

  Niechętni krucjatom