Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

25 styczeń 2021

Wraca nowe

Za prezydentury Donalda Trumpa stosunki USA z Europą były złe. Narcystyczny amerykański prezydent posprzeczał się z niemiecką kanclerz Angelą Merkel, żądając od Niemców, by więcej wydawały na obronę, co przeniosło się na złe stosunki USA z całą Unią Europejską i NATO – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, komentator

Czy nowy prezydent poprawi tzw. transatlantyckie więzi USA z Europą? Taki wniosek mógłby nasunąć się po anulowaniu przez Bidena najbardziej kontrowersyjnych decyzji Trumpa.

Wprawdzie Biden ma już zaproszenie do złożenia wizyty w Niemczech, ale pierwszą rozmowę telefoniczną odbył on z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Tematem rozmowy były głównie „specjalne stosunki USA z Wielką Brytanią” oraz NATO, też zresztą krytykowane przez Trumpa. Nie chodziło tu o Unię Europejską, z której Wielka Brytania wystąpiła.

Jeśli chodzi o NATO, to Donald Trump nieustannie uważał, że USA ponoszą zbyt wielki ciężar finansowy, płacąc krocie na finansowanie Sojuszu, stąd zapowiedział on wycofanie stacjonujących w Niemczech 9500 żołnierzy, podległych wprawdzie dowództwu amerykańskiemu, ale w ramach NATO. USA mają w Niemczech dużą bazę lotniczą w Ramstein, szpital wojskowy i poligon. Żołnierze USA mieliby zostać wycofani do Polski oraz część z nich wróciłaby do USA. Dzisiaj, inaczej niż w czasach zimnej wojny, kontyngent USA nie ma znaczenia dla obrony Niemiec. Przy okazji, niektórzy amerykańscy dyplomaci mówili o celowości przeniesienia amerykańskiej broni atomowej z Niemiec do Polski.

Pomysły Trumpa i jego zwolenników trafiły na podatny grunt w mentalności polskich władz. Cieszyły się one z antyunijnej, czytaj antyniemieckiej, polityki USA, a także z idei przeniesienia amerykańskich wojsk z Niemiec do Polski, w ramach obrony przed Rosją. Polityka Trumpa korespondowała bowiem z pomysłami aktualnego polskiego kierownictwa, które „zapomniało” o zupełnie innej niż nasze oczekiwania, dotychczasowej polityce Amerykanów.

Tak, sojusz z USA to raczej sojusz egzotyczny i teoretyczny. Oby praktyka wzajemnych relacji była inna, niż ta, jaką Polacy widzieli na zdjęciu, prezentującym polskiego prezydenta, który „na stojąco” podpisywał jakiś dokument w momencie, gdy Trump siedział rozparty w fotelu.

Notabene, Biden mówi o zmianie kontrowersyjnych decyzji Trumpa, a co ma do powiedzenia na temat przemilczanej w Polsce ustawy nr 447, którą podpisał Donald?

                                                                                                 Jacek Potocki

W wydaniu nr 230, styczeń 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Bardzo pomocne ćwiczenia
 2. DECYDENT GLOBTROTER

  Wzorcowy przewodnik
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wraca nowe
 4. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Zapiski kłusownika
 5. RELIGIA DECYDENTA

  Unikalny album
 6. A PROPOS...

  ...inauguracji Joe Bidena
 7. POWIEŚĆ DECYDENTA

  Uchodźcy z Prus Wschodnich
 8. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  O Jadzi i nie tylko
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Szukamy dalej...
 10. THRILLER DECYDENTA

  Trzy wątki
 11. WIATR OD MORZA

  Słupki
 12. LEKTURY DECYDENTA

  Ostrzeżenie
 13. HISTORIA DECYDENTA

  Wierny uczeń Marszałka
 14. DECYDENT POLIGLOTA

  Po włosku jak Włosi
 15. SZTUKA DECYDENTA

  Utrwalanie małej ojczyzny
 16. PO SĄSIEDZKU

  Uwagi zza płota
 17. OPOWIADANIE DECYDENTA

  Arek
 18. HISTORIA DECYDENTA

  Analiza krucjat
 19. WIATR OD MORZA

  Ciemno wszedzie, głucho wszędzie
 20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Dystans
 21. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Nowa religia i liniowe postrzeganie czasu