Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

25 listopad 2020

W polityce nie ma sentymentów

Polskie media ostatnio podniecają się zapowiedzią Joe Bidena, że przyszły prezydent USA mianuje na stanowisko sekretarz stanu Antony’ego Blinkena, pana o „polskich korzeniach”. Gratulacje natychmiast złożył mu aktualny minister spraw zagranicznych RP, Zbigniew Rau, nie czekając na inaugurację nowej administracji, jak w odniesieniu do Joe Bidena zachowuje się nasz prezydent Andrzej Duda – pisze Jacek Potocki. 

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, komentator

Antony Blinken był w latach 2015-2017 zastępcą sekretarza stanu USA w administracji Baracka Obamy.
Po pierwsze, Blinken nie ma polskich korzeni, gdyż to jego ojczym, a nie on sam, pochodzi z Polski, a poza tym, klasyk światowej demokracji Józef Stalin, powiedział kiedyś generałowi Zygmuntowi Berlingowi „W politikie niet sientimentow”. Tę trafną uwagę warto, by polscy dziennikarze sobie zapamiętali.

Sekretarz stanu USA jest członkiem administracji aktualnego prezydenta, który wydaje rozkazy; ten pan będzie członkiem administracji Joe Bidena, który jest wielkim rozczarowaniem i znakiem zapytania dla rządu PiS.

Zadaniem Blinkena ma być przede wszystkim odbudowa relacji USA z NATO i Unią Europejską, zwłaszcza relacji z Niemcami i z Francją, zablokowanych przez administrację Donalda Trumpa; będzie to więc polityka sprzeczna z trendem reprezentowanym przez naszych włodarzy.

Poprzednio, „geniuszem” powiązań USA z RP był Robert Grey, wyznaczony przez USA na stanowisko polskiego wiceministra spraw zagranicznych, który w gmachu przy al. Szucha prowadził politykę, w tym kadrową, zgodną z interesami USA. Na szczęście, Grey, tak szybko zniknął jak się pojawił. A w czasie swoich rządów nie okazał żadnych propolskich sentymentów.

Kiedyś, wysoką funkcję w USA pełnił syn polskich imigrantów, Edmund Muskie, (prawdziwe nazwisko „Marciszewski”). Był on gubernatorem stanu Maine oraz – krótko – od 8 maja 1980  roku do 20 stycznia 1981 roku – sekretarzem stanu w administracji Jimmy`ego Cartera. Był też kandydatem na wiceprezydenta, wspierającym Huberta Humphrey`a w wyborach 1968 roku, a w 1972 roku o mało co nie uzyskał nominacji z ramienia Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w 1972 roku. Muskie był pierwszym Amerykaninem polskiego pochodzenia na tak wysokim stanowisku. Ale dla Polski to nie miało znaczenia.

Z kolei, znany w ZSRR, tow. Andriej Januariewicz Wyszynski, socjaldemokrata i komunista, prawnik, prokurator generalny ZSRR i dyplomata, wywodził się z polskiej rodziny szlacheckiej. Był on stalinowskim siepaczem i bezwzględnym oskarżycielem w procesach pokazowych okresu Wielkiego Terroru w ZSRR.

Polakami też byli twórca i pierwszy szef bolszewickiej bezpieki, Feliks Dzierżyński i bohater Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, późniejszy polski Minister Obrony Narodowej z nadania Józefa Stalina, Konstanty Rokossowski. Nie było z ich strony żadnych sentymentów w odniesieniu do Polski i Polaków.

                                                                                              Jacek Potocki

W wydaniu nr 228, listopad 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Biznes po niemiecku
 2. REWOLUCJA MUSI TRWAĆ

  Wiadome i niewiadome
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  W polityce nie ma sentymentów
 4. POEZJA DECYDENTA

  Raz pewien mały trzmiel
 5. RELIGIE DECYDENTA

  Prymas Tysiąclecia
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tajemnicza Japonka
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Tyrmand nie tyle zły, ile egotyk
 8. 15 SIERPNIA I 1 LISTOPADA

  Polsko-francuskie powiązania
 9. BIDEN - TRUMP

  306 do 232
 10. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Tyskie węglem warzone
 11. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Ku czemu prowadzi ta droga?
 12. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Gangsterzy i policjanci
 13. DECYDENT PIŁKARSKI

  Biały, niebieski, czerwony, żółty
 14. GEOPOLITYKA DECYDENTA

  Historia inna niż wszystkie
 15. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Jaka szkoda
 16. ŻYCZENIA OD DECYDENTÓW

  Józek, trzymaj się!
 17. WIATR OD MORZA

  Ach, te wulgaryzmy
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czy to koniec świata?
 19. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowe wyjście
 20. LEKTURY DECYDENTA

  Herodot wiecznie żywy
 21. AMERYKA, AMERYKA

  Winnetou czy Old Shatterhand
 22. PEACE ONE DAY

  Raport ze świata
 23. HORROR DECYDENTA

  Epidemia innego wirusa
 24. OPOWIADANIE

  Czerwona Obróżka i zielone ludki
 25. POEZJA DECYDENTA

  Do zwierzęcia, z którego zrobiono moją torebkę
 26. WIATR OD MORZA

  Ciemnogrodzka prokreacja
 27. PODRÓŻE DECYDENTA

  Pojechałem na wycieczkę