SZTUKA DECYDENTA
Samotna obywatelka świata
Jest to książka o najwybitniejszej polskiej malarce przełomu XIX i XX wieku. Jednakże nie była ona wychowana w duchu polskim, patriotycznym. więcej...
W latach 1988-1994 trwała wojna między Armenią a Azerbejdżanem o region Górnego Karabachu w Azerbejdżanie, zamieszkałym głównie przez Ormian. W jej wyniku, z pomocą Armenii, Górny Karabach oderwał się od Azerbejdżanu, choć nie jest uznany jako niepodległe państwo przez inne państwa (nawet Armenia nie uznaje jego suwerenności) – pisze Jacek Potocki.
Wojna zakończyła się rozejmem, ale co jakiś czas dochodzi do konfliktów zbrojnych między Armenią a Azerbejdżanem. W 1992 roku OBWE utworzyło tzw. Grupę Mińską do mediacji między obu stronami konfliktu. Przewodniczą jej Rosja, Francja i USA, a członkami są Białoruś, Niemcy, Włochy, Portugalia, Holandia, Szwecja, Finlandia, Armenia i Azerbejdżan.
Złe stosunki i wzajemne oskarżenia obu stron konfliktu nie wynikają jednak jedynie ze sporu o Górny Karabach, ale również są związane z nierozwiązanymi problemami z przeszłości. Chodzi przede wszystkim o eksterminację chrześcijańskich Ormian w muzułmańskim Imperium Osmańskim w latach 1895-96 oraz 1915-18.
W ostatnich dniach (12-13 lipca) doszło do kolejnej, zbrojnej potyczki między Armenią a Azerbejdżanem z udziałem artylerii obu stron. Zarówno Azerowie jak i Ormianie wydali liczne oficjalne, wzajemnie oskarżające się o spowodowanie agresji, oświadczenia. Było to w rzeczywistości starcie lokalne, w rejonie Tavuz, w północno-wschodniej Armenii, które spowodowało straty po obu stronach.
Oba kraje przeżywają pewne trudności, związane z koronawirusem i ten incydent, jak mówią światowi eksperci, jest im jakby na rękę, w celu odwrócenia uwagi społeczeństw od tych trudności.
Powstaje pytanie, czy Armenia wzięła udział w tym incydencie, licząc na poparcie Rosji? Po starciu obu wojsk, apele o rozwagę wystosowały Rosja, USA, OBWE i ONZ. Czy to wydarzenie wpłynie na rozwiązanie sporu? Czy uaktywni mediacyjną rolę Grupy Mińskiej w konflikcie? Wydaje się, że na podstawie dotychczasowych wydarzeń, na te pytania można udzielić jedynie wymijającej odpowiedzi.
Jacek Potocki
HISTORIA DECYDENTA
Niepełnoletnia, zamordowana
Jest to książka, zawierająca kilkadziesiąt esejów, poświęconych Danucie Siedzikównie, ps. „Inka”. więcej...