Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

16 lipiec 2020

Co dalej na Kaukazie Południwoym?

W latach 1988-1994 trwała wojna między Armenią a Azerbejdżanem o region Górnego Karabachu  w Azerbejdżanie, zamieszkałym głównie przez Ormian. W  jej wyniku, z pomocą Armenii, Górny Karabach oderwał się od Azerbejdżanu, choć nie jest uznany jako niepodległe państwo przez inne państwa (nawet Armenia nie uznaje jego suwerenności) – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, komentator

Wojna zakończyła się rozejmem, ale co jakiś czas dochodzi do konfliktów zbrojnych między Armenią a Azerbejdżanem. W 1992 roku OBWE utworzyło tzw. Grupę Mińską do mediacji między obu stronami konfliktu. Przewodniczą jej  Rosja, Francja i USA, a członkami są Białoruś, Niemcy, Włochy, Portugalia, Holandia, Szwecja, Finlandia, Armenia i Azerbejdżan.

Złe stosunki i wzajemne oskarżenia obu stron konfliktu nie wynikają jednak jedynie ze sporu o Górny Karabach, ale również są związane z nierozwiązanymi problemami z przeszłości. Chodzi przede wszystkim o eksterminację chrześcijańskich Ormian w muzułmańskim Imperium Osmańskim w latach 1895-96 oraz 1915-18.

W ostatnich dniach (12-13 lipca) doszło do kolejnej, zbrojnej potyczki między Armenią a Azerbejdżanem z udziałem artylerii obu stron. Zarówno Azerowie jak i Ormianie wydali liczne oficjalne, wzajemnie oskarżające się o spowodowanie agresji, oświadczenia. Było to w rzeczywistości starcie lokalne, w rejonie Tavuz, w północno-wschodniej Armenii, które spowodowało straty po obu stronach.

Oba kraje przeżywają pewne trudności, związane z koronawirusem i ten incydent, jak mówią światowi eksperci, jest im jakby na rękę, w celu odwrócenia uwagi społeczeństw od tych trudności.

Powstaje pytanie, czy Armenia wzięła udział w tym incydencie, licząc na poparcie Rosji? Po starciu obu wojsk, apele o rozwagę wystosowały Rosja, USA, OBWE i ONZ. Czy to wydarzenie wpłynie na rozwiązanie sporu? Czy uaktywni mediacyjną rolę Grupy Mińskiej w konflikcie? Wydaje się, że na podstawie dotychczasowych wydarzeń, na te pytania można udzielić jedynie wymijającej odpowiedzi.

Jacek Potocki

W wydaniu nr 224, lipiec 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Niepełnoletnia, zamordowana
 2. SZTUKA DECYDENTA

  Samotna obywatelka świata
 3. POLITYKA DECYDENTA

  Więzi transatlantyckie
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Przed rozbiorami
 5. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy na Maltę
 6. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Obalanie flaszki
 7. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Prawdy i kity
 8. WIATR OD MORZA

  Kondolencje dla Pana Prezesa
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Wojna polsko-bolszewicka
 10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Co dalej na Kaukazie Południwoym?
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Takiej książki jeszcze nie było
 12. HISTORIA DECYDENTA

  Hitler po latach
 13. PRACA DECYDENTA

  Inny świat
 14. HISTORIA DECYDENTA

  Zamordowany
 15. WIATR OD MORZA

  Mamy przekopane!
 16. ANTYKWARIAT DECYDENTA

  Intrygujący świat
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor straceńców
 18. RELIGIE DECYDENTA

  Wiara i praca