Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

25 maj 2020

Amerykanie w Niemczech i w Japonii

Światowe media wiele ostatnio informowały o planowanych manewrach wojsk USA w Japonii. Wojska USA mają bazę Yokota, w zachodniej części Tokio, gdzie przebywa ok. 14 tys. żołnierzy i cywilnych pracowników amerykańskiej armii. W Japonii znajduje się główna baza wojsk USA na Okinawie oraz baza morska w Yokosuka, gdzie mieści się dowództwo słynnej VII Floty USA; stale stacjonuje tam 60-70 okrętów, ponad 300 samolotów, a oprócz żołnierzy przebywa tam ponad 46 tys. pracowników cywilnych armii amerykańskiej oraz członków rodzin żołnierzy – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Oficjalnie, przyczyną wojskowej obecności USA w Japonii jest ochrona sojuszników przed KRLD oraz obserwacja wzrostu potęgi Chin w rejonie. Japończycy niechętnie odnoszą się do obecności wojsk USA w swoim kraju pamiętając, że od 1972 roku ci żołnierze popełnili ponad 6 tys. przestępstw w Japonii, w tym ok. 100 morderstw i ponad 600 gwałtów. Dowództwa z reguły chronią sprawców przestępstw, stąd ten negatywny stosunek Japończyków do amerykańskich żołnierzy.

W Niemczech, od czasów „zimnej wojny”, znajdują się 34 instalacje wojskowe USA: niedaleko Stuttgartu znajduje się centrala wojsk USA do koordynacji działań w 51 krajach, głównie europejskich. Na uwagę zasługują bazy lotnicze w Ramstein i Spangsdahlen. W obu bazach przebywa prawie 10 tys. żołnierzy, a w sumie w Niemczech jest ok. 39 tys. amerykańskich żołnierzy. Amerykańska broń atomowa jest przechowywana w bazie w Büchel.

Niemcy są przeciwne tej broni na swoim terytorium. Może stąd pomysł amerykańskiej ambasador w Warszawie, by Polska przejęła tę broń. Pytanie, czy Polska w ten sposób stanie się bezpieczniejsza? A przy okazji pytanie, po co Amerykanie są obecni wojskowo w Japonii i w Niemczech? Ano są po to, by zarówno Niemców, jak i Japończyków pilnować, by nie „wykręcili podobnego numeru”, jak przed II wojną, którą Niemcy rozpętali od napaści na Polskę, a Japończycy napadli na Chiny, a następnie na Pearl Harbour.

                                                                                              JACEK POTOCKI

W wydaniu nr 222, maj 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Arystokracja popierała Hitlera
 2. HISTORIA DECYDENTA

  Polska za Gomułki
 3. KSIĘGARNIA DECYDENTA

  Wyłącznie interesujące tytuły
 4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Amerykanie w Niemczech i w Japonii
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Niemcy wobec Polski
 6. GEOPOLITYKA DECYDENTA

  Przebudzanie u Kimów
 7. HISTORIA DECYDENTA

  Żołnierz wyklęty
 8. POLITYKA DECYDENTA

  Demokracja w Polsce
 9. DECYDENT POLIGLOTA

  Gramatyka bez tajemnic
 10. 30 LAT MILKPOL S.A.

  Czarnocin - kraina mlekiem płynąca
 11. KOBIETY DECYDENTA

  Powieść, zgodna ze schematem
 12. WIATR OD MORZA

  Wybór czy dobór?
 13. DZIECKO DECYDENTA

  Zdrowe jak rydz
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Rozbrat honoru z polityką
 15. SMAKI DECYDENTA

  Jemy dobrze, po polsku