Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

23 marzec 2020

Czy nas się ktoś pytał?

Mimo działań koalicji wojskowej państw NATO w Afganistanie inicjator i główny udziałowiec wojny, Stany Zjednoczone, przez lata prowadziły tajne rokowania z talibami w sprawie zakończenia wojny. Rokowania nasiliły się w czasie rządów Donalda Trumpa, który jest przeciwnikiem wojskowego, kosztownego zaangażowania USA w świecie, opowiadając się za zakończeniem „niekończących się wojen USA”. Ta wojna trwa już 18 lat i jest najdłuższą wojną, jaką prowadziły Stany Zjednoczone – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Przez Afganistan przewinęło się ponad 775 tys. żołnierzy amerykańskich oraz 130 tys. z 50 krajów, w tym z Polski. Zginęło ponad 2 tys. żołnierzy USA, a 20589 żołnierzy amerykańskich odniosło rany, nie mówiąc o wielu weteranach, których poddano długotrwałej i kosztownej terapii, po powrocie do USA.

Zginęło też 1145 żołnierzy z innych krajów, w tym 43 z Polski, ponad 64 tys. żołnierzy i sił bezpieczeństwa z Afganistanu oraz 43 tys. cywilnych Afgańczyków, a także 42 tys. talibów. Wojna dotąd kosztowała Amerykę ponad 978 miliardów dolarów (nie licząc tajnego funduszu CIA).

Najważniejsze postanowienia porozumienia, zawartego w dniu 29 lutego w stolicy Kataru, Doha, między specjalnym wysłannikiem rządu USA, pochodzącym z Afganistanu, Zalmayem Khalizadem, a przywódcą talibów Mullahem Abdulem Ghani Baradarem obejmują zobowiązanie USA do wycofania wojsk i sprzętu w ciągu 14 miesięcy oraz do zniesienia w dniu 20 sierpnia 2020 r. amerykańskich sankcji, nałożonych na talibów.

Talibowie, ze swej strony, zobowiązali się do zapobiegania i zwalczania terroryzmu islamskiego. Od samego początku strona afgańska zakwestionowała porozumienie: prezydent Afganistanu, Aszraf Ghan, odmówił zwolnienia z więzień 5 tys. talibów. Zapowiadać to może trudności w przebiegu tzw. negocjacji wewnątrzafgańskich, między rządem w Kabulu a talibami, które mają być następną fazą zakończenia wojny. Amerykanie tego nie zrobili, ale przecież to z nimi współpracowała administracja centralna i terenowa, żołnierze i siły bezpieczeństwa i ich status należałoby jakoś zabezpieczyć na przyszłość. Ale prezydent, który niewielką przewagą wygrał wybory, ma dość slaby mandat.

Co dalej? Chyba pora na Irak. Ciekawe, że do dzisiaj w Afganistanie ok. tysiąca Polaków szkoli afgańskich żołnierzy i funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa. Tych Polaków też trzeba będzie rychło wycofać. Dlaczego Amerykanie zdecydowali się zakończyć wojnę? Bo ewidentnie ją przegrywali. W historii jeszcze nikt nie zawojował Afganistanu: ani carscy Rosjanie, ani Anglicy, ani bohaterski Związek Radziecki… Ostatnio talibowie mieli pod kontrolą połowę Afganistanu, a USA nie miały żadnego pomysłu strategicznego, co ma nastąpić po wojnie. W kręgach kierowniczych Waszyngtonu panowało przekonanie, że wycofanie się z działań wojennych oznaczałoby utratę, wręcz upadek, Afganistanu. Eksperci mówili otwarcie o beznadziejności wysiłków militarnych.

Sprawa Afganistanu i tajnych rokowań USA z talibami powinna zapalić u naszych decydentów czerwone światełko: dwa razy pomyśl, zanim powiesz sojusznikom, zwłaszcza „egzotycznym”, „tak”. Czy nas się sojusznik pytał, przed wycofaniem się z Afganistanu??? Bo „Dabliju” kazał nam tam jechać i ginąć! Bezwarunkowo, bez głupich pytań.

                                                                                              JACEK POTOCKI

W wydaniu nr 220, marzec 2020, ISSN 2300-6692 również

  1. KOBIETY DECYDENTA

    Czasy słusznie minione
  2. DECYDENT SNOBUJĄCY

    Auf Wiedersehen, Herr Gutenberg!
  3. LIST OTWARTY DO PREMIERA RP

    Przedsiębiorcy z BCC radzą i proszą
  4. HISTORIA DECYDENTA

    Druga Osoba w II RP
  5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Czy nas się ktoś pytał?
  6. HISTORIA DECYDENTA

    Amerykańska komunistka
  7. WIATR OD MORZA

    Dżuma XXI wieku
  8. POLITYKA DECYDENTA

    Nikt mu nie podskoczy
  9. KOBIETY DECYDENTA

    Życie za kratami
  10. GŁUPOTA DECYDENTA

    Jaki to kraj?
  11. REWOLUCJE DECYDENTA

    Życie człowieka z boku
  12. POCIĄG DO MLEKA

    Czarnocin liderem
  13. KLASYKA DECYDENTA

    Polskość w głębi duszy
  14. DLA SMAKOSZY

    Whisky Karuizawa
  15. KOBIETY DECYDENTA

    Życie w schyłkowym PRL-u
  16. WIATR OD MORZA

    Szczuhejt
  17. KONTROLA BIZNESOWA c.d.

    Budowanie staranności podatnika
  18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Anachroniczny honor męski