Established 1999

FILOZOFIA I DYPLOMACJA

22 luty 2020

Koronawirus

Przed laty Azja południowa, w tym Hongkong, Macau i Chiny Południowe, została zaatakowana przez wirusa ptasiej grypy SARS. W ostatnich tygodniach świat został sparaliżowany przez koronawirusy, których nosicielami są ssaki (mogą być ludzie) oraz ptaki – pisze Jacek Potocki.

Jacek Potocki - dyplomata, korespondent zagraniczny, publicysta, komentator

Nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa corona: osłonka wirusa jest „ukoronowana” otoczką małych struktur. Światowa Organizacja Zdrowia, czyli WHO, nazwała chorobę wywołaną przez koronawirusa COVID-19, od „corona” + „virus” + „desease” czyli „choroba” (po angielsku), a 19 to rok jej pojawienia się czyli 2019. O godzinie 10:30 w dniu 22 lutego 2020 roku na COVID-19 chorowało 78 891 osób, z czego ponad 40 tysięcy w ChRL.

Ośrodkiem choroby jest chińskie miasto Wuhan, gdzie mieszka ponad 11 milionów ludzi. Początkowo chętnie głoszono, że źródłem epidemii był targ rybny w Wuhan, ale obserwatorzy zwracali uwagę, że w 1958 roku utworzono w Wuhan Instytut Wirusów, gdzie badano groźnie patogeny.

Gorliwi eksperci zadawali sobie pytanie, czy w instytucie bada się, czy też tworzy broń B, opartą na tych patogenach. W każdym razie wirus wymknął się spod kontroli. Czy dlatego, by ukryć zagrożenie, Chińczycy tak wstrzemięźliwie potraktowali oferty pomocy z zagranicy, by pokonać wirusa, a Amerykanie wysyłają tak wielu swoich ekspertów w składzie grupy WHO, by zobaczyć, nad czym Chińczycy pracują i jak są zaawansowani?

Z rozmowy z zaprzyjaźnionym lekarzem wywnioskowałem, że w naszym kraju nie ma na razie przypadków COVID-19, podczas gdy są takie zachorowania w Niemczech i ostatnio we Włoszech. Na świecie zmarło już ponad 2300 osób, natomiast w chińskiej prowincji Hubei, gdzie leży Wuhan, zmarło już prawie 2000 osób. Zatem koronawirus stanowi śmiertelne zagrożenie dla ludzkości.

Według WHO, szczepionka przeciwko koronawirusowi może pojawić się dopiero za 18 miesięcy. A co będzie do tego czasu, przy tak ożywionym ruchu lotniczym? Mówi się, że koronawirus jest większym zagrożeniem dla ludzkości, niż terroryzm.

                                                                                             Jacek Potocki

W wydaniu nr 219, luty 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Bądź uczciwy!
 2. KOBIETY DECYDENTA

  Polka Renesansu
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Koronawirus
 4. POLITYKA DECYDENTA

  Pan M.
 5. KULTURALNE CO NIE CO

  Oscar w "Halce"
 6. DECYDENT POLIGLOTA

  Rozumiem, co mówię
 7. MEDIA DECYDENTA

  TVP od środka
 8. POLITYKA DECYDENTA

  Kapitalizm v. socjalizm
 9. CZEGO UCZĄ NAS FINOWIE

  Nie szukajcie przyjaciół daleko, a wrogów blisko
 10. NIE LĘKAJCIE SIĘ!

  Trejugolnik
 11. POLITYKA DECYDENTA

  USA-Chiny na początku XX wieku
 12. KONTROLA BIZNESOWA

  Gwarancją bezpieczeństwa podatnika
 13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor - przeżytkiem?
 14. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Dwa morderstwa