Established 1999

EDUKACJA DECYDENTA

11 kwiecień 2022

W małym miasteczku

Jest to zapis wspomnień szkolnych w małym miasteczku w środkowej Polsce, w połowie XX wieku.

Książka rozpoczyna się opisem owego miasteczka oraz rozrywek uczniów w różnych porach roku, ze szczególnym uwzględnieniem zimy i zjazdów na ślizgawce. W efekcie,  utonięć i złamań kończyn.

Szkoła podstawowa, jej wyposażenie i szkolne zajęcia, zwłaszcza rozrywki na przerwach. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów, zajęcia z religii z ulubionym księdzem. Inne szkoły w miasteczku, obok dwóch szkół podstawowych to liceum i szkoła krawiecka. Żydowscy mieszkańcy miasteczka i ich tragiczne losy podczas II wojny światowej, czy kolaboranci Niemców, uciekający po klęsce Niemiec z miasteczka.

Szkoła średnia po wyzwoleniu i egzaminy wstępne do niej, wygląd szkolnego podwórka, klas oraz charakterystyki nauczycieli, prowadzonych przez nich lekcji oraz cechy kolejnych dyrektorów. Apele i akademie, opowiadania w domu, teatrzyk szkolny i inne rozrywki.

Bieda powszechna w miasteczku, którego mieszkańcy byli głównie przesiedleńcami. Zabawy szkolne w późniejszym kinie „Iluzjon”. Stosunek mieszkańców do stacjonujących w miasteczku żołnierzy, próby ucieczki niektórych dowódców tych żołnierzy na Zachód. Charakterystyka mieszkańców miasteczka, ich podstawowe wykształcenie, dieta i preferencje „zakupowe”, makijaż i stan higieny oraz tzw. sprawy damsko-męskie w okresie dojrzewania. Elita miasteczka, szanse dzieci miejscowych na podjęcie studiów; rola szkolnych organizacji ZMP oraz Służby Polsce. Przy okazji, cechy księży, pielgrzymek i innych katolickich zwyczajów, „żywych od wieków”.

Wzrost zamożności rodziców i stopniowe zmiany w ubiorze szkolnym dzieci. Zbliżająca się matura i sesja Rady Pedagogicznej, poświęcona dopuszczeniu do matury. Stacja kolejowa, jej pracownicy i dość rzadkie wycieczki do Warszawy; ludzie w miasteczku raczej siedzieli na miejscu. Dość popularne aktualne hasła polityczne i lokalny patriotyzm.

Część II książki jest poświęcona opisowi poszczególnych koleżanek i kolegów i ich grup. W sumie, jest to 26 biogramów. Z reguły osobistych, poświęconych jednej osobie, czasami parom postaci, damskim i damsko-męskim; nierzadko zakończonych pytaniami, na które odpowiedź zna czytelnik bezpośrednio lub wyciągnie ją jako wniosek z przedstawionego tekstu.

Interesująca książka, która przypomni czytelnikom okres szkoły czyli okres młodości, która przeminęła.

                                                                                              Jacek Potocki

Maria Zagórska, „Świadectwo dojrzałości”. Wydawnictwo „Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza”, Warszawa 2020, s. 225

W wydaniu nr 245, kwiecień 2022, ISSN 2300-6692 również

  1. METEO DECYDENTA

    Czytanie chmur
  2. CZYTADŁO DECYDENTA

    Okropna rodzinka
  3. CHIŃCZYCY NA SYBERII

    Nowe wyzwania, stare konflikty
  4. RELIGIA DECYDENTA

    "Zapomniany" polski święty
  5. HISTORIA DECYDENTA

    Rzeczy powszechnie nas otaczające
  6. DECYDENT GLOBTROTER

    Mały, atrakcyjny kraj
  7. DALEKI WSCHÓD

    Poznać i zrozumieć
  8. EDUKACJA DECYDENTA

    W małym miasteczku
  9. ŁAD ŚWIATOWY

    Chińska wizja
  10. HISTORIA DECYDENTA

    Nowoczesne Państwo Środka
  11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Marzenia pasterza Santiago
  12. WIATR OD MORZA

    Pokłosia
  13. LATAĆ NAD KURYLAMI

    Czy te loty mają związek z Ukrainą?
  14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    "Młodzi gniewni"... karierowicze
  15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Wojenne groźby Rosji