Established 1999

DLA SMAKOSZY

3 marca 2020

Whisky Karuizawa

Firma Wealth Solutions wprowadziła na rynek limitowaną edycję whisky z legendarnej, japońskiej destylarni Karuizawa. Jej motywem przewodnim są ryby koi, które w kulturach Dalekiego Wschodu są symbolem dobrobytu, szczęścia oraz wytrwałości. Edycja została podzielona na trzy części liczące po 35 sztuk każda.

Wealth Solutions specjalizuje się w tworzeniu i sprzedaży limitowanych edycji unikatowych alkoholi. W ciągu ostatnich kilku lat firma wprowadziła na rynek ponad 10 różnych edycji z legendarnej, nieczynnej destylarni Karuizawa. W tym miejscu wymienić można chociażby 48-letnią Karuizawę 1964, czy 51-letnią Karuizawę 1964  – najdłużej starzoną whisky z tego zakładu. Wealth Solutions oferowała swoim klientom również edycje Karuizawa Cherry Tree, Karuizawa Origami, Karuizawa 1981 Shibari, Karuizawa Cities oraz Flowers.

W edycji Karuizawa Koi Wealth Solutions postanowiła zabutelkować whisky single malt z roczników 1999 oraz 2000 i podzielić ją na trzy równie części liczące po 35 butelek (ABV: 46%, 48% oraz 55%). W projekcie tym użyto butelki WS Heavy Bottle wykonanej ze szkła wysokiej przejrzystości i zaprojektowanej przez zespół kreatywny firmy Wealth Solutions. Na każdej butelce namalowana została para rybek koi, pływających w ogrodowym stawie. W ten oto sposób firma nawiązuje do głównego motywu całej edycji.

Ryby koi w kulturze chińskiej i japońskiej są symbolem dobrobytu, szczęścia i wytrwałości. Stara legenda głosi, że karpie koi płyną w górę Żółtej Rzeki, aby w nagrodę na końcu swej drogi stać się smokami. Koi jest w związku z tym ucieleśnieniem dążenia jednostki do bycia lepszym oraz stanowienia wartościowej części wszechświata. W innej wersji legendy usłyszeć możemy, że ryby koi będą płynąć pod prąd bez względu na warunki i wybiorą raczej śmierć niż niepowodzenie. Dzięki temu stały się one także symbolem motywacji i aspiracji.

Caroni niebieski 350Dziś ryby koi są hodowane w wielu krajach do celów dekoracyjnych i licznie zapełniają ogrodowe stawy. Występują w ponad 120 rożnych wersjach kolorystycznych. Rzadkie okazy są obecnie także poszukiwane przez kolekcjonerów. Dla przykładu w 2018 r. jeden z takich unikatowych egzemplarzy koi został sprzedany na aukcji w Japonii za 1,8 mln USD, stając się tym samym najdroższą rybą w historii. Oto kilka powodów, które sprawiają, że ryby koi są bardzo popularnym motywem w sztuce japońskiej i chińskiej.

Jednak nie tylko koi potrafią być pożądanymi przedmiotami kolekcjonerskimi. Podobnie, jest w przypadku whisky z destylarni Karuizawa, która jest poszukiwana przez kolekcjonerów na całym świecie, co z kolei powoduje wzrost wartości poszczególnych edycji. Dla przykładu, przygotowana przez Wealth Solutions w 2013 roku, 48-letnia Karuizawa 1964 od swojej premiery już 6-krotnie zwiększyła swoją wartość i obecnie na aukcjach osiąga ceny ok. 150 tys. zł za butelkę.

Karuizawa Koi jest dostępna na internetowej stronie Wealth Solutions (https://wealth.pl/nasze-projekty/karuizawa-koi/).

W wydaniu nr 220, marzec 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. KOBIETY DECYDENTA

  Czasy słusznie minione
 2. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Auf Wiedersehen, Herr Gutenberg!
 3. LIST OTWARTY DO PREMIERA RP

  Przedsiębiorcy z BCC radzą i proszą
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Druga Osoba w II RP
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Czy nas się ktoś pytał?
 6. HISTORIA DECYDENTA

  Amerykańska komunistka
 7. WIATR OD MORZA

  Dżuma XXI wieku
 8. POLITYKA DECYDENTA

  Nikt mu nie podskoczy
 9. KOBIETY DECYDENTA

  Życie za kratami
 10. GŁUPOTA DECYDENTA

  Jaki to kraj?
 11. REWOLUCJE DECYDENTA

  Życie człowieka z boku
 12. POCIĄG DO MLEKA

  Czarnocin liderem
 13. KLASYKA DECYDENTA

  Polskość w głębi duszy
 14. DLA SMAKOSZY

  Whisky Karuizawa
 15. KOBIETY DECYDENTA

  Życie w schyłkowym PRL-u
 16. WIATR OD MORZA

  Szczuhejt
 17. KONTROLA BIZNESOWA c.d.

  Budowanie staranności podatnika
 18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Anachroniczny honor męski