Established 1999

DECYDENT SPOSTRZEGAWCZY

3 marzec 2022

Chaos usprawiedliwiony

Buńczuczne przechwałki z czwartku 24 lutego, że Polska jest przygotowana na przyjęcie wszystkich uchodźców uciekających przed agresją rosyjską, musiały wzbudzić wątpliwości nawet wśród zagorzałych pisiaków. Rzeczywistość odsłoniły następne godziny i dni.

Oczywiście, uchodźcy, jak sama nazwa wskazuje, masowo uciekają. Nie są to karni turyści oczekujący na przekroczenie granicy. Z obrazków pokazywanych w TNN24 wyzierał brak jakiegokolwiek przygotowania czy to w Dorohusku, czy w Medyce, a także na dworcu w Przemyślu. Dopiero po dwóch, trzech dniach pojawiły się namioty i wiaty i jakieś formy organizacji pomocy.

Najbardziej uderzają sterty produktów żywnościowych i przedmiotów zwożonych na granice i składowanych pod gołym niebem. Na razie nie pada ani śnieg, ani deszcz. A gdy spadnie? Pomiędzy tymi zwałami wszelkich dóbr myszkuje tylko kilka osób, co świadczy o znikomym zainteresowaniu. Nie dziwota – zwały absolutnego misz-maszu przywołują na myśl zbędne graty wystawione do zabrania przez śmieciarzy. Nikt nie koordynuje tej nieustającej zwałki.

Jak można było pomyśleć, że uchodźcy będą zabierali w dalsza drogę w Polsce i dalej papier toaletowy, cukier, zabawki, napoje? Przecież i tak objuczeni są swoimi ucieczkowymi tobołami! Te wszystkie nagromadzone i przybywające dobra trzeba szybko dostarczać do ośrodków udzielających schronienia, tam dopiero ludzie będą mogli ochłonąć z szoku wojennego i skorzystać z naszej współczującej hojności.

A na dworcu w Przemyślu pokazano stoisko z jednym małym stolikiem, z którego wydawano zupę. Klika osób w kolejce, ale nie mają gdzie stanąć, postawić miski, żeby zjeść. A wiecie, jak trudno w jednej ręce utrzymać plastikowy pojemnik, plastikową łyżkę i pajdę chleba. To nie jest party na stojąco.

Tu zakończę, gdyż w TVN24 usłyszałem Donalda Tuska, który powiedział, żeby nie krytykować niedociągnięć, chyba, że życzliwie. No więc, powyższe obserwacje takie właśnie są.

DECYDENT SPOSTRZEGAWCZY

W wydaniu nr 244, marzec 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Kandydat na króla
 2. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  PRL bis
 3. RELIGIA DECYDENTA

  Życie w klasztorze
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Trudne relacje sąsiadów
 5. WIATR OD MORZA

  Czas na łady
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Depresja
 7. CHINY - UKRAINA - ROSJA

  Idea wojny w kulturze Państwa Środka
 8. PO RAZ PIERWSZY W POLSCE

  Współczesna sztuka Inuitów
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Ważna twórczość
 10. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Pomoc państwa
 11. DECYDENT GLOBTROTER

  Biblijny kraj
 12. HISTORIA DECYDENTA

  Legenda polskich szwoleżerów
 13. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Mordercy są wśród nas
 14. MILITARIA DECYDENTA

  Nie mogliśmy wygrać we wrześniu 1939 roku
 15. BARBARA GAŁCZYŃSKA

  Maluje poezje
 16. LEKTURY DECYDENTA

  O istocie alchemii
 17. DECYDENT SPOSTRZEGAWCZY

  Chaos usprawiedliwiony
 18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Mikroklimat grajdołka
 19. WIATR OD MORZA

  Gang Olsena
 20. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Rozważania