Established 1999

DECYDENT SNOBUJĄCY

16 listopad 2020

Tyskie węglem warzone

Decydenta Snobującego w niedzielny wieczór przed telewizor zwabił Robert Lewandowski. Takiego widowiska, jakim było spotkanie w Lidze Narodów, DS jeszcze nie widział.

To nie jest kufel do piwa. Tak w lecie podaje się wodę mineralną w karczmie "Pod Baranią" w Węgierskiej Górce

20 zawodników grało do jednej bramki! DS ze zdumienia co chwilę przecierał oczy. Czy ludzie Jerzego Brzęczka zapadli na daltonizm? Czy pomyliły im się azymuty? Cała pierwsza połowa, to podania naszych orłów do bramkarza, którym okazał się Wojciech Szczęsny. Tak samo na Szczęsnego uwzięli się Włosi i też go nieustannie niepokoili, kopiąc w niego (na szczęście też obok) piłkę. Aż dziw, że przegraliśmy tylko 0 do 2.

A co na to Lewandowski? Ano, nic. W Bayernie strzela gole, bo ma z kim grać. A nasi kopacze nie stanowią drużyny. Nie ma kto grać na Lewego. Tak więc, lepiej dla nas wszystkich byłoby, gdyby Lewandowski na stałe przeniósł się do Monachium i dał sobie spokój z kapitanowaniem orłom Brzęczka. Niech zwycięży „opcja niemiecka”.

Ale nie o meczu DS chce tu traktować, tylko o reklamach, które zobaczył przed. Producent piwa Tyskie wjechał do świadomości polskich degustatorów filmem wypisz-wymaluj przypominającym przedświąteczne reklamy Coca-Coli. W coli jeździł samochód, a w piwie pociąg. Ale jaki to pociąg? Wagony ciągnie lokomotywa buchając kłębami dymu. A w wagonie, nie, nie słonie, zadowolone mordki barmana i spragnionych. DS pamięta z dzieciństwa pociągi (z piętrowymi wagonami) relacji Żywiec – Zwardoń ciągnięte przez lokomotywy. I ten fascynujący, buchając z komina w niebo czarny dym. Wiadomo, w lokomotywach paliwem jest nasze czarne złoto (to eufemizm z ery Gierka?).

Jeśli dzisiaj browar z Tychów (kiedyś mówiło się „z Tych”) reklamuje swoje piwo dymem z lokomotywy, to należy przypuszczać, że ten przekaz skierowany jest do górników (pijcie Tyskie) oraz do pisiaków (pamiętajcie, że musicie bać się górników, bo przyjadą z kilofami do stolicy – jak za Tuska), więc: kufle w dłoń, bolszewika goń, goń, goń. A Barbórka niedługo. Niech żyje pijaństwo pisowsko-górnicze! To dobry, okolicznościowy toast.

DS musi przyznać, że jakiś łebski montażysta zaraz po reklamie Tyskiego na węgiel, wkleił reklamę piwa Lech na eko. Tu dominującym kolorem był zielony, a w treści przekazu umieszczono eko-konkurs. No więc, kto będzie pił Lecha? Na pewno drugi sort, cykliści i – nie daj Boże – LGBT.

Browary! Polacy dziękują za pełne, jasne wskazanie, co kto ma pić! I do kogo! Jest jeszcze trzecia możliwość dla niezaangażowanych: Kasztelan Pełne Jasne. Całkiem niezłe, jak na sieciową warzelnię.

DECYDENT SNOBUJĄCY

W wydaniu nr 228, listopad 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Biznes po niemiecku
 2. REWOLUCJA MUSI TRWAĆ

  Wiadome i niewiadome
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  W polityce nie ma sentymentów
 4. POEZJA DECYDENTA

  Raz pewien mały trzmiel
 5. RELIGIE DECYDENTA

  Prymas Tysiąclecia
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Tajemnicza Japonka
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Tyrmand nie tyle zły, ile egotyk
 8. 15 SIERPNIA I 1 LISTOPADA

  Polsko-francuskie powiązania
 9. BIDEN - TRUMP

  306 do 232
 10. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Tyskie węglem warzone
 11. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Ku czemu prowadzi ta droga?
 12. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Gangsterzy i policjanci
 13. DECYDENT PIŁKARSKI

  Biały, niebieski, czerwony, żółty
 14. GEOPOLITYKA DECYDENTA

  Historia inna niż wszystkie
 15. EWOLUCJA MORALNOŚCI

  Jaka szkoda
 16. ŻYCZENIA OD DECYDENTÓW

  Józek, trzymaj się!
 17. WIATR OD MORZA

  Ach, te wulgaryzmy
 18. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Czy to koniec świata?
 19. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honorowe wyjście
 20. LEKTURY DECYDENTA

  Herodot wiecznie żywy
 21. AMERYKA, AMERYKA

  Winnetou czy Old Shatterhand
 22. PEACE ONE DAY

  Raport ze świata
 23. HORROR DECYDENTA

  Epidemia innego wirusa
 24. OPOWIADANIE

  Czerwona Obróżka i zielone ludki
 25. POEZJA DECYDENTA

  Do zwierzęcia, z którego zrobiono moją torebkę
 26. WIATR OD MORZA

  Ciemnogrodzka prokreacja
 27. PODRÓŻE DECYDENTA

  Pojechałem na wycieczkę