Established 1999

DECYDENT POLIGLOTA

10 maj 2017

Dwa języki w jednym

Leon Leszek Szkutnik, na podstawie długoletniego doświadczenia słusznie uważa, że ucząc się języka obcego należy mieć krótsze, ale dość częste lekcje.

Stąd ten podręcznik został podzielony na 90, dość krótkich jednostek lekcyjnych. Nauka więc nie męczy, a przedstawiony w książce materiał nie zniechęca do nauki, a raczej do niej zachęca.

Szkutnik już na samym początku nauki mobilizuje uczniów do wysłuchania pierwszych 30 lekcji na dołączonej do książki płycie, zawierającej ponad 2,5 godziny profesjonalnych nagrań, dodając kilka przydatnych rad metodologicznych, jak z nich korzystać.

Z uwagi na fakt, że najbardziej popularne na świecie są wymowy angielska i amerykańska, na płycie rozmawiają ze sobą aktor angielski z aktorką amerykańską, czyli uczeń ma od razu „dwa w jednym”.

W książce podane są od razu tłumaczenia tekstów angielskich na język polski: jest to świetna okazja do zapamiętania całych fraz, a nie tylko poszczególnych słówek.

Cenny jest komentarz gramatyczny, który zawiera nie tylko wyjaśnienia zagadnień czysto gramatycznych, ale i konstrukcje składniowe, wreszcie połączenia wyrazów i idiomy, bez znajomości których nie sposób opanować języka obcego.

Szkutnik zaznajamia też uczniów z wyrazami wieloznacznymi, których w języku angielskim jest sporo, a których polskie tłumaczenie zależy od kontekstu sytuacyjnego.

Materiał każdej lekcji uzupełniają ćwiczenia, które wymagają od ucznia dokonywania tłumaczeń, wypełnienia luk usłyszanych dialogów.

Szkutnik plyta 250W miarę pogłębiania znajomości języka, lekcje są coraz krótsze, a komentarze gramatyczne bardziej oszczędne: po prostu, uczeń już więcej umie.

Słownik angielsko-polski oraz wykaz czasowników nieregularnych uzupełniają tę wartościową książkę, która szybko znika z księgarń.

                                                                                              Jacek Potocki

Leon Leszek Szkutnik, „Mówimy po angielsku”. Kurs dla początkujących i średnio zaawansowanych. Wydawnictwo „Wiedza Powszechna”. Warszawa 2015

W wydaniu nr 186, maj 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. WIATR OD MORZA

  Spadkobiercy
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Dorosły świat dzieci
 3. EMAILOWI PRZESTĘPCY

  Jak się przed nimi chronić?
 4. DECYDENT POLIGLOTA

  Bogactwo języka angielskiego
 5. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Unia Europejska a Polacy
 6. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Ach, ten komisarz Drwęcki...
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Błędne koło
 8. HAJOTY PRESS CLUB

  155. urodziny patronki
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Powieść o codzienności
 10. DECYDENT POLIGLOTA

  Dwa języki w jednym
 11. POLSKA BRANŻA MOTORYZACYJNA

  Eksport nie tylko do krajów UE
 12. Z KRONIKI BYWALCA

  Azerbejdżan w piastowskiej stolicy Polski
 13. W OPARACH WIZERUNKU

  Autorytet na smyczy
 14. POLSKIE KORZENIE UE

  Wiódł nas Józef Retinger
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Żelazny, upokarzający temat
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Polska i świat w 2017 roku
 17. WIATR OD MORZA

  Jednostka