Established 1999

DECYDENT POLIGLOTA

14/07/2020

Takiej książki jeszcze nie było

Znakomita germanistka podpowiada w tej książce, jak się uczyć skutecznie języka niemieckiego.

Kładzie więc akcent na metodę nauki, niekoniecznie zaś wyłącznie na reguły gramatyki, fonetyki czy też na naukę nowych słówek, choć tych elementów w książce nie brakuje.  Wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenie i obserwacje, nierzadko o charakterze technicznym, uzyskane w trakcie pracy pedagogicznej i autorskiej, przekazując swe uwagi i pomysły czytelnikom.

Opowiada się za regularnością nauki, za motywacją, która za nią stoi. Trzeba ten język polubić, żeby chcieć się go nauczyć. Rola tej książki polega raczej na zachęcaniu do polubienia języka niemieckiego i zaprzyjaźnienia się z nim.

Czytelnik może stosować „politykę małych kroków”, czyli stopniowej nauki, co gwarantuje postępy. Ważne są też powtórzenia w różnym kontekście, które gwarantują lepsze zapamiętanie słów i całych fraz. Jest to książka dla osób o różnym poziomie znajomości języka niemieckiego.

Podręcznik zwraca się do czytelnika w formie żeńskiej, gdyż ok. 80% uczniów pani Agnieszki to kobiety, jednakże w sumie forma ta nie ma znaczenia.

Autorka przybliża czytelnikowi zasady wymowy niemieckiej, zajmuje się różnymi częściami mowy; przekazuje zwłaszcza dużo wiedzy o różnych czasownikach, tych regularnych i nieregularnych, w rozmaitych zestawach. Zaleca przyswojenie sobie 21 często używanych niemieckich zwrotów. Co do metody, zaleca korzystanie ze słowników internetowych, zapisywanie zwrotów niemieckich na fiszkach, wyjaśnia też zasady uzyskiwania postępu w nauce języka niemieckiego: na początku nauki ten postęp jest większy, później wolniejszy, stąd nie ma co się zrażać pozornym spowolnieniem efektów.

Radzi czytanie książek w uproszczonym niemieckim, prowadzenie krótkich rozmów, zwłaszcza z rodowitymi Niemcami, słuchanie niemieckich piosenek.

Ważną częścią książki są ćwiczenia, skorelowane z przekazanym materiałem; rozwiązania tych ćwiczeń, czyli klucz, znajdujemy na końcu książki. Natomiast zawartość książki można odsłuchać w wersji audio, do której czytelnik otrzymuje bezpłatny dostęp. Książkę wieńczy „10 głównych przykazań skutecznej nauki”.

Bardzo ważna książka, która zawiera 190 segmentów zarówno metodologicznych, jak i językowych. Po jej „wchłonięciu” język niemiecki stanie się łatwy.

                                                                                              Jacek Potocki

Agnieszka Drummer. „Pokochaj niemiecki na nowo!”. Wydawnictwo Poltext. Warszawa 2018

W wydaniu nr 224, lipiec 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Niepełnoletnia, zamordowana
 2. SZTUKA DECYDENTA

  Samotna obywatelka świata
 3. POLITYKA DECYDENTA

  Więzi transatlantyckie
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Przed rozbiorami
 5. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy na Maltę
 6. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Obalanie flaszki
 7. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Prawdy i kity
 8. WIATR OD MORZA

  Kondolencje dla Pana Prezesa
 9. HISTORIA DECYDENTA

  Wojna polsko-bolszewicka
 10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Co dalej na Kaukazie Południwoym?
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Takiej książki jeszcze nie było
 12. HISTORIA DECYDENTA

  Hitler po latach
 13. PRACA DECYDENTA

  Inny świat
 14. HISTORIA DECYDENTA

  Zamordowany
 15. WIATR OD MORZA

  Mamy przekopane!
 16. ANTYKWARIAT DECYDENTA

  Intrygujący świat
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor straceńców
 18. RELIGIE DECYDENTA

  Wiara i praca