Established 1999

DECYDENT POLIGLOTA

27/01/2020

Pomoc w biznesie z Rosją

Obecne zawirowania polityczne między Polską a Rosją nie przeszkodziły zbytnio w rozwoju stosunków biznesowych z naszym wschodnim sąsiadem, który jest największym partnerem biznesowym Polski.

Ta książka zawiera rady, jak prowadzić korespondencję biznesową z Rosją. Warto zwrócić uwagę na to, że chodzi o „korespondencję nowoczesną”, prowadzoną za pomocą nowoczesnych nośników, czyli komputerów i telefonów komórkowych. Ale autorka uszanowała przyzwyczajenia czytelników, podając przykłady koniecznego użycia w kontaktach tradycyjnych środków przekazu, czyli korespondencji papierowej.

Książka obejmuje 22 rozdziały tematyczne, przeznaczone dla firm, dwa rozdziały dla osób oraz powszechnie używane w biznesie skróty. Te 22 rozdziały dotyczą różnych dziedzin; jak należy budować listy oraz e-maile i obejmują takie dziedziny, jak: nawiązywanie kontaktów handlowych, nawiązywanie innych kontaktów w zakresie np. edukacji, medycyny, transportu czy hotelarstwa, prowadzenie rozmów telefonicznych oraz innych form komunikacji, np. poprzez media społecznościowe czy wysyłanie sms-ów, portale biznesowe, zaproszenia i podziękowania, życzenia z różnych okazji, rezerwacja hoteli, listy przewodnie przy wysyłaniu załączników, zapytania ofertowe, ofertę oraz odpowiedzi na ofertę czyli zamówienie, jego potwierdzenie, zawiadomienie o wysłaniu towaru, faktura, odpowiedź odmowna na ofertę, monity, przeprosiny, odpowiedź na reklamację zarówno w formie jej uznania jak i odrzucenia. A rozdziały przeznaczone raczej dla osób indywidualnych to podanie o pracę i odpowiedź na to podanie.

Każda z podanych w książce dziedzin zawiera przydatne zwroty w obu językach oraz sugerowaną treść początków listu, części środkowej i zakończenia. Autorka podaje też wzorcowe listy.

Jest to bardzo przydatna książka dla handlowców, prowadzących kontakty z firmami rosyjskimi. Korzystanie z niej wymaga pewnej znajomości języka rosyjskiego. Autorka, która jest doświadczonym wykładowcą języka rosyjskiego w warszawskiej SGH, radzi również czytelnikom, jak skutecznie korzystać z jej bardzo pomocnej książki.

                                                                                              Jacek Potocki

Anna Strmiska-Mietlińska. „Nowoczesna korespondencja biznesowa po rosyjsku”. Wydawnictwo „Poltext”, Warszawa 2019

W wydaniu nr 218, styczeń 2020, ISSN 2300-6692 również

 1. MIUOSH - NOWY ALBUM

  W drodze do własnego "Illmatica"
 2. STARE DRZEWO I MORZE

  Synergia z naturą
 3. WSPÓLNE CZYTANIE

  Ważne nauki dla Maluszków
 4. OKRADZIONY BARTIMPEX

  Jak wyciekał majątek Aleksandra Gudzowatego
 5. DECYDENT POLIGLOTA

  Pomoc w biznesie z Rosją
 6. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nie będziemy walczyć przeciwko Iranowi!
 7. POLITYKA DECYDENTA

  Głębokie spojrzenie na Chiny
 8. DECYDENT GLOBTROTER

  Iran bez upiększeń
 9. THRILLER DECYDENTA

  Każdy może zostać uwikłany
 10. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Zło złem się odciska
 11. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Dobry koniec
 12. CELEBRYCI DECYDENTA

  Upalne lato przed apokalipsą
 13. WIATR OD MORZA

  Disco brothers
 14. HISTORIA DECYDENTA

  Tego już nie ma
 15. O NAPRAWIE RZECZPOSPOLITEJ

  Polski kołtun ma się znakomicie
 16. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Morderca złapany
 17. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Czy instytucje mają honor?
 18. WIATR OD MORZA

  Do Siego Roku 2020!
 19. DIETA DECYDENTA

  Przygotuj w domu, zabierz ze sobą