Established 1999

DECYDENT POLIGLOTA

21/01/2019

Włoski bliżej

Autorkami rozmówek są doświadczone nauczycielki języka włoskiego, uczące cudzoziemców. Te rozmówki, to właściwie doskonały samouczek języka włoskiego, dość popularnego języka obcego w naszym kraju.

Z książeczki można korzystać według swej osobistej woli i własnego rozkładu zajęć: nie ma ani potrzeby, ani konieczności zaglądać doń systematycznie, a jedynie wówczas, gdy jest taka chęć i odpowiednia sytuacja. By osiągnąć pożądane wyniki nauki, autorki zalecają rozpoczęcie lektury od rozdziałów 1. i 2., które mają charakter podstawowy, wyjściowy, a dopiero potem iść dalej.

Założenie kluczowe sprowadza się do tego, że czytelnik nic, albo bardzo niewiele miał do czynienia z językiem włoskim, zatem uczy się go, bo tego chce, nie zaś dlatego, że musi. I tu doświadczenie obu autorek daje o sobie znać: język to narzędzie porozumiewania się między ludźmi, trzeba więc starać się mówić, choćby na początku wymowa nie była zbyt doskonała. Z czasem będzie lepiej!

Włoski jest językiem romańskim, wywodzącym się z łaciny, więc jeśli czytelnik już zna któryś z języków romańskich, nauka włoskiego będzie łatwa, zwłaszcza że w języku polskim jest sporo zapożyczeń z włoskiego. Te właśnie zapożyczenia znajdziemy na początku książeczki. Podobnie, w książeczce znajdziemy popularne wyrażenia i zwroty oraz zapoznamy się z podstawami włoskiej wymowy, która nie jest trudna. Zapoznamy się też z akcentowaniem wyrazów oraz z podstawami gramatyki, obejmującymi wszystkie części mowy, a zwłaszcza czasowniki regularne i nieregularne. Część rozmówek, dotycząca liczebników, obejmuje również określanie czasu, wskazywanie kierunków oraz pieniądze i ich wymiana.

Wreszcie, jak przyjęto w tego typu książeczkach, właściwe rozmówki: zawieranie znajomości, krótkie pogawędki, opis miejsc, bezpiecznie neutralne rozmowy o pogodzie, posiłki, zachowanie się w restauracjach, zakupy, spędzanie czasu wolnego, czyli zajęcia kulturalne. Osobny temat to rozmowy biznesowe i konwersacje przez telefon, podróże, noclegi.

Rozmówki zawierają też 10 ulubionych włoskich zwrotów i wyrażeń oraz 10 wyrażeń, dzięki którym włoscy rozmówcy „wezmą cię za Włocha”.

W książeczce zabrakło wprawdzie części, dotyczącej Internetu oraz komputera, ale mimo tego braku rozmówki pomogą polskiemu podróżnikowi poruszać się po pięknych Włoszech.

Jacek Potocki

Francesca Romana Onofri, Karen Möller. „Rozmówki włoskie dla bystrzaków”. Tłum. Anna Szczególska. Wydawnictwo „Septem” („Helion”), Gliwice 2018

 

W wydaniu nr 206, styczeń 2019, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Blisko obywatela
 2. NIE MA RATUNKU

  Wszechobecne złośliwe oprogranowania
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zbrodnie w Nowej Soli
 4. PRALNIA PIENIĘDZY

  Podwójna gra
 5. DECYDENT POLIGLOTA

  Włoski bliżej
 6. WIATR OD MORZA

  Panie Prokuratorze Generalny!
 7. LEKTURY DECYDENTA

  Zbrodniarz i panna
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Szwedzka policjantka w Afganistanie
 9. WIATR OD MORZA

  Ucieczka
 10. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nowe, polskie, prawo międzynarodowe
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Polska 1000 lat temu
 12. WSPÓLNE CZYTANIE

  Ważne przesłania dla wszystkich
 13. WIATR OD MORZA

  Polska bijącym sercem Europy
 14. DECYDENT POLIGLOTA

  Zostań językowym mistrzem
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor jako wartość bezcenna
 16. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Taka zmiana