Established 1999

DECYDENT POLIGLOTA

10/05/2018

Uczymy się rosyjskiego

Mimo redukcji nauki języka rosyjskiego w szkołach, Polacy uczą się tego bardzo przydatnego i ważnego języka.

Ta książka to kurs języka rosyjskiego od podstaw, zapewniający opanowanie języka rosyjskiego na poziomie podstawowym, zarówno w mowie jak i w piśmie.

Kurs został podzielony na 13 działów: alfabet i wymowa, pierwsze kontakty, czas i liczby, człowiek i rodzina, dom i czynności codzienne, jedzenie, zakupy, szkoła, praca, podróże, sport i czas wolny, przyroda, zdrowie. Każdy dział, obok krótkiego dialogu lub tekstu, zawiera materiał gramatyczny oraz słowniczek ze słówkami i konstrukcjami z tematyki działu.

Ważną częścią każdego działu są ćwiczenia i zadania praktyczne, dzięki rozwiązaniu których uczący utrwala w swej pamięci przerobiony materiał. Na zakończenie działu uczeń otrzymuje do rozwiązania testy sprawdzające znajomość podanej w dziale tematyki i gramatyki. Nie można pominąć krótkich, ale jakże przydatnych informacji o Rosji, związanych tematycznie z określonym działem.

Akcent w języku rosyjskim jest ruchomy i nierzadko od niego zależy znaczenie wyrazu. Stąd należy skłonić się przed praktyką autorów i wydawcy, by ten akcent w poszczególnych wyrazach postawić, dla ułatwienia cudzoziemcowi nauki. Nie jest to częste zjawisko w podręcznikach nauki języka rosyjskiego, a szkoda. Podobnie jest z innym niż łaciński, alfabetem, czyli odmianą cyrylicy, zwanym w Rosji grażdanką.

W nauce pomaga załączona płyta CD, zawierająca ponad 110 minut nagrań profesjonalnych lektorów, co ułatwia właściwe opanowanie wymowy poszczególnych wyrazów oraz melodyki języka rosyjskiego, a także rozumienie ze słuchu. Na uwagę zasługują zamieszczone na końcu książki rozwiązania (odpowiedzi testów) oraz podany niewielki słowniczek rosyjsko-polski.

Książka ukazała się w bardzo atrakcyjnej serii Wydawnictwa „Edgard” pt. „Nie gryzie”, w której wskazówki teoretyczne wspierają umiejętności praktyczne. Dlatego nauka języka obcego, zarówno używanego przez narody wielkie jak małe, wręcz egzotyczne, na podstawie podręczników z tej serii jest tak skuteczna i tak bardzo uznawana przez czytelników.

Jacek Potocki

Olga Sendhardt, „Rosyjski nie gryzie!”. Wydawnictwo „Edgard”, Warszawa 2017

W wydaniu nr 198, maj 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  O Prusach prawie wszystko
 2. LEKTURY DECYDENTA

  O naszym Nowym Świecie
 3. EURO I CO?

  Włosi myślą o równoległej walucie
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Romans dworski
 5. NOWE PRAWO UNIJNE

  Ochrona danych osobowych
 6. A PROPOS...

  ...Nowoczesnego Ryszarda
 7. LEKTURY DECYDENTA

  O II wojnie światowej wiemy więcej
 8. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Nieboszczyk Układ Warszawski
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Publikacja w duecie
 10. WIATR OD MORZA

  Gdy polityka odbiera rozum
 11. DECYDENT POLIGLOTA

  Uczymy się rosyjskiego
 12. Z KRONIKI BYWALCA

  Wieczór na cześć Hejdara Alijewa
 13. DECYDENT GLOBTROTER

  Jedziemy na Litwę!
 14. LEKTURY DECYDENTA

  Sekta i romans pani komisarz
 15. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Mętna władza w mętnej wodzie
 16. WIATR OD MORZA

  Bracia bliźniacy
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Z PiS-u do PRL-u