Established 1999

DECYDENT POLIGLOTA

21 październik 2017

Jedziemy na konferencję

Jest to bardziej słownik, niż przewodnik „dla zawodowców”, który zawiera ok. 12 tys. haseł, ok. 200 tys. wyrazów i zwrotów, czyli publikacja niezwykle przydatna.

Rocznie, na świecie odbywa się kilkaset tysięcy konferencji międzynarodowych, nie licząc sesji licznych organizacji międzynarodowych, na których króluje język angielski. Słownik ten ma pomóc w organizowaniu i prowadzeniu takich konferencji. Autorzy wyszli poza ścisłe ramy terminologii konferencyjnej i włączyli do słownika materiał towarzyszący, czyli wielotematyczne, praktyczne rozmówki, które obejmują terminologię prawną, ekonomiczną, z zakresu mediów. Ponieważ uczestnicy konferencji muszą gdzieś mieszkać i posilać się, więc słownik zawiera zwroty i konstrukcje z dziedziny hotelarstwa i restauratorstwa.

Obok przydatnych wyrazów w porządku alfabetycznym, słownik zawiera całe konstrukcje i dialogi, gotowe do zastosowania w odpowiednich sytuacjach, łącznie z rozrywką i kurtuazyjną wymianą opinii. Na uwagę zasługuje podanie w publikacji zarówno transkrypcji amerykańskiej jak i brytyjskiej niektórych wyrazów. Pozytywnie należy ocenić podanie, przy wyrazach wieloznacznych, ich synonimów i różnych ekwiwalentów.

Warto też zaznaczyć, że w języku angielskim ambasador jest wysyłany „to a country” czyli „to Poland, to Italy”, choć dość często mówi się o wysłaniu ambasadora „ to a capital” czyli „to Warsaw, to Washington D.C.”. Do licznych rodzajów tłumaczenia można by dodać „a consecutive translation”.

Znakomity słownik. Do tej pory w Polsce nie wydano podobnej, tak potrzebnej publikacji, choć osobiście nadal czekam na cienką książeczkę-przewodnik w języku angielskim, zawierającą wyłącznie przebieg konferencji „punkt po punkcie” czy zasady pisania wystąpienia konferencyjnego.

Jacek Potocki

Piotr Domański, Maciej Domański. „Practical Meetings and Conferences. A Guide fo Professionals”. Wyd. „Poltext”, Warszawa 2016

W wydaniu nr 191, październik 2017, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT POLIGLOTA

  Jedziemy na konferencję
 2. DECYDENT SNOBUJĄCY

  Układ Warszawski Dyktatorów
 3. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Więzi transatlantyckie
 4. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Referenda: to jeszcze nie koniec
 5. LEKTURY DECYDENTA

  Ukrywana tajemnica narodowa
 6. WYCZYTYWACZ

  Poszukiwanie noblisty
 7. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zgasła gwiazda
 8. WIATR OD MORZA

  Fiut polski
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Legiony uciekają z Brytanii
 10. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Umysł przewiewny
 11. LEKCJA HISTORII

  11 listopada
 12. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Dyktator, partia, społeczeństwo, "patrioci"