Established 1999

DECYDENT GLOBTROTER

20 lipiec 2018

Pora odwiedzić Albanię

Ten niezawodny przewodnik oficyny „Bezdroża” opiera się na sprawdzonym schemacie: najpierw sprawy ogólne, a następnie szczegółowe.

Stąd już na początku turysta dowiaduje się o pewnych zagrożeniach w formie oszustw i drobnych kradzieży, które właściwie mają miejsce we wszystkich krajach świata. Dlatego chyba określenie Albanii, jako bałkańskiego „Dzikiego Zachodu”, nawet w cudzysłowie, można potraktować jako pewną przenośnię: Albania jest krajem dość konserwatywnym i niezbyt bogatym, ale nie jest krajem niebezpiecznym, jeśli turysta będzie zachowywał się przyzwoicie i przestrzegał miejscowych zwyczajów, charakterystycznych dla krajów o innej kulturze.

Pewne zagrożenie występuje ze strony dzikich zwierząt, głównie w górach oraz ze strony miejscowych kierowców, którzy w krótkim czasie przesiedli się z osiołków za kierownicę mercedesów, stając się dość niebezpiecznymi piratami drogowymi na zaniedbanych drogach. W przewodniku są rady, jak zachowywać się w kontaktach z miejscową ludnością, zwłaszcza zaś, jakich tematów nie należy w rozmowach poruszać.

Autor sugeruje, jakie 14 atrakcji trzeba koniecznie zobaczyć: wiele tych atrakcji to dary przyrody, zwłaszcza słynne Alpy Albańskie, część Gór Dynarskich oraz jeziora i wąwozy, opisuje też 6 tras turystycznych, które można pokonać w zależności od czasu, jaki turysta ma do dyspozycji. Ważny jest termin wyjazdu: Mateusz Otręba zwraca uwagę na ceny, które są znacznie niższe poza oficjalnym sezonem.

W Albanii można znaleźć prawie wszędzie niedrogie zakwaterowanie w prywatnych pensjonacikach i w kwaterach i prawie wszędzie można dobrze zjeść, a także nacieszyć się tradycyjną albańską gościnnością. Walorem przewodnika jest dokładny opis dojazdów do różnych miejsc, a także szereg praktycznych rad, dotyczących opieki medycznej, aptek, telekomunikacji, pieniędzy. Wreszcie walory turystyczne; w przewodniku wydzielone zostały i dokładnie omówione trzy części Albanii: północna, środkowa i południowa, przedstawiono w nim 22 mapy i plany miejscowości, 71 ramek z ciekawostkami oraz 6 tras samochodowych. Przy omówieniu każdej miejscowości autor pokazał sposób dojazdu do niej, miejsca noclegowe i żywieniowe. Na uwagę zasługuje zwięzła, ale bardzo interesująca historia Albanii.

Coraz większa liczba Polaków odwiedza Albanię, gdzie są wspaniałe, choć dość dzikie góry i piękne, południowe morze, więc ten przewodnik będzie dla nich doskonałą pomocą w tej podróży.

                                                                                              Jacek Potocki

Mateusz Otręba, „Albania. Bałkański<Dziki Zachód”. Wydawnictwo „Bezdroża”. Katowice

W wydaniu nr 200, lipiec 2018, ISSN 2300-6692 również

 1. LEKTURY DECYDENTA

  Obalanie mitów
 2. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Szwajcarska demokracja
 3. KAWA NA RYNKACH

  Jej cena podnosi ciśnienie
 4. LEKTURY DECYDENTA

  Ewa nie chce spać
 5. TURCJA ERDOGANA

  Zjazd w gospodarczą otchłań
 6. DECYDENT GLOBTROTER

  Pora odwiedzić Albanię
 7. WIATR OD MORZA

  Walka o tron
 8. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Prawda o nich
 9. A PROPOS...

  ...Mundialowej atmosfery
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Życie za śmierć
 11. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Spotkania i więzi
 12. GLOBALIZACJA

  Iran: kłopoty dla świata
 13. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Pamiętamy o nich
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Honor i honorowy
 15. WIDZIANE Z COTSWOLDS

  Mapa obok godła
 16. LEKTURY DECYDENTA

  Kontrowersyjny gazociąg
 17. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

  Świat, Europa, Polska