Established 1999

DECYDENT GLOBTROTER

18 kwiecień 2022

Mały, atrakcyjny kraj

Przewodnik rozpoczyna się od przedstawienia pięciu grup atrakcji tego niewielkiego kraju.

Pierwsza grupa to atrakcje na liście UNESCO, druga to pomniki starożytnej kultury, trzecia wymienia skarby kultury, czwarta to atrakcje nad wodą, natomiast piąta zawiera informacje na temat miejsc pielgrzymek.

Kiedy do Jordanii jechać? Trzeba zrezygnować z wyjazdu podczas kalendarza świąt muzułmańskich, zwłaszcza zaś w okresie ramadanu, kiedy wiele instytucji po prostu nie pracuje.

Przewodnik radzi w ramce, co najlepiej ze sobą zabrać, poza rzeczami osobistymi, pamiętając o tym, że ten kraj jest krajem gorącym, przede wszystkim latem, czyli od czerwca do końca sierpnia. Zatem, najlepiej jest jechać do Jordanii wiosną czyli od połowy marca do końca maja. Informacji o tym kraju nie ma na naszym rynku zbyt wiele; warto zaopatrzyć się w mapy, choć i tu wybór jest raczej skromny. Trzeba mieć wizę; niestety, najbliższa placówka Jordanii jest w Niemczech, w Berlinie. Wiele atrakcji jest w ramach tzw. Jordan Pass. Warto też ubezpieczyć się, gdyż polskie  ubezpieczenie nie jest honorowane w Jordanii.

A jak najlepiej dojechać? Autor radzi dolecieć tam samolotem: tanio i szybko.  Na miejscu jest dość trudno i czasochłonnie korzystać z komunikacji publicznej; autor radzi skorzystać z taksówek wieloosobowych. Nie ma natomiast problemów z noclegami i z wyżywieniem. Jest to raczej kraj bezpieczny. Zdarzają się drobne przestępstwa. Są natomiast głównie problemy z różnicami w obyczajowości oraz z wysoką temperaturą. Poważniejszym problemem są nagłe powodzie i wysoki poziom wody w rzekach okresowych.

Informator A-Z zawiera podstawowe informacje z różnych dziedzin. W  tym dziale wymienione są zarówno święta muzułmańskie jak i święta państwowe. W Jordanii trzeba mieć międzynarodowe prawo jazdy.

Wreszcie, właściwy przewodnik… Informacje krajoznawcze o różnych regionach Jordanii, klimat, przyroda i informacje historyczne. Potem, różne dane, dotyczące społeczeństwa: ludność, religia, język, kultura i sztuka, kulinaria. Część turystyczna zaczyna się od stolicy, Ammanu i jej okolic. Co warto tam zobaczyć? Cytadelę, centrum. Dokładna informacja turystyczna jest w osobnej tabelce. Szczególną atrakcją jest Morze Martwe oraz tzw. miejsca pielgrzymkowe. Wnętrze kraju to pustynia z zamkami na pustyni, oazami. Północno-zachodnia Jordania różni się od reszty kraju: jest tu więcej zieleni, są lasy, są pozostałości z czasów rzymskich. Słynny Jordan Trail, do pieszego przejścia z interesującymi miastami oraz Droga Królewska z miastem Adaba, z rezerwatem Wadi al-Maudżib. Wreszcie, słynna, unikalna  Petra czyli stolica państwa nabatejskiego, na zwiedzanie której należy poświęcić sporo czasu. Akaba, kurort nad Morzem Czerwonym.

Doskonały przewodnik dla polskich turystów, którzy coraz częściej jeżdżą do tego małego, ale bardzo atrakcyjnego kraju.

                                                                                              Jacek Potocki

Krzysztof Bzowski. „Jordania” z serii „Travelbook”, Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice 2019, s. 208

W wydaniu nr 245, kwiecień 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. METEO DECYDENTA

  Czytanie chmur
 2. CZYTADŁO DECYDENTA

  Okropna rodzinka
 3. CHIŃCZYCY NA SYBERII

  Nowe wyzwania, stare konflikty
 4. RELIGIA DECYDENTA

  "Zapomniany" polski święty
 5. HISTORIA DECYDENTA

  Rzeczy powszechnie nas otaczające
 6. DECYDENT GLOBTROTER

  Mały, atrakcyjny kraj
 7. DALEKI WSCHÓD

  Poznać i zrozumieć
 8. EDUKACJA DECYDENTA

  W małym miasteczku
 9. ŁAD ŚWIATOWY

  Chińska wizja
 10. HISTORIA DECYDENTA

  Nowoczesne Państwo Środka
 11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Marzenia pasterza Santiago
 12. WIATR OD MORZA

  Pokłosia
 13. LATAĆ NAD KURYLAMI

  Czy te loty mają związek z Ukrainą?
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  "Młodzi gniewni"... karierowicze
 15. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Wojenne groźby Rosji