Established 1999

DECYDENT GLOBTROTER

14 marzec 2022

Biblijny kraj

Przewodnik rozpoczynają kolorowe fotografie atrakcji Izraela, w tym pereł sztuki, dalej prezentowane są miejsca pielgrzymek, m.in. słynna Ściana Płaczu w Jerozolimie.

Dalsza część przewodnika zawiera przepiękne cuda natury i specjały kuchni izraelskiej. Potem są informacje praktyczne dla turystów. Autor radzi, by do tego kraju polscy turyści jechali najlepiej wiosną, czyli w marcu i kwietniu: mają wtedy okazję podziwiać tamtejszą soczystą zieleń oraz barwne kwiaty w ogrodach i sadach. Jeśli nastawiają się na wypoczynek nad Morzem Śródziemnym, to najlepiej pojechać do Izraela od maja do listopada, kiedy temperatura powietrza jest ponad 25 stopni, a wody 20 stopni C. Nie radzi natomiast jechać do tego kraju w okresie świąt religijnych, gdyż wówczas jest on odwiedzany przez tłumy pielgrzymów z całego świata.

Przewodnik zawiera rady, dotyczące rozmówek, słowników i map, a także informację o przydatnej stronie internetowej. Polacy mogą wjechać do Izraela bez wizy na 90 dni, z tym, że władze wojskowe mogą wstrzymać ruch między Izraelem a Autonomią Palestyńską, a także wprowadzić utrudnienia i szczególną kontrolę na granicy Izraela z Libanem i Syrią.

Przewodnik wymienia sposoby dojazdu do Izraela – radzi skorzystanie z połączeń lotniczych, relatywnie tanich i raczej niezawodny i szybkich. Połączenia lądowe trwają dłużej i odbywają się w określonych przejściach granicznych. Przewodnik traktuje też o połączeniach miejscowych: z uwagi na dobry stan dróg zaleca się połączenia autobusowe i taksówki, rozmaitych rodzajów. Przy opisie zakwaterowania i wyżywienia stwierdzono doskonały charakter izraelskich rozwiązań w obu dziedzinach.

Dział „Informacje A-Z” to wszelkie praktyczne informacje dla turystów, począwszy od aptek, poprzez służbę zdrowia po zagrożenia, których w Izraelu w zasadzie nie ma, poza kieszonkowcami i drobnymi kradzieżami. Wbrew informacjom prasowym, przewodnik nie widzi zagrożenia terrorystycznego. Informacje krajoznawcze, zarówno ogólne jak i szczegółowe, a także  dane encyklopedyczne, to przypomnienie cech charakterystycznych państwa. Dalsze dane to informacje o społeczeństwie, które obejmuje przede wszystkim Żydów i Arabów oraz kalendarium historyczne, a także dane o religii, o obyczajach i o kuchni.

Wreszcie, właściwy przewodnik, rozpoczynający się od Jerozolimy: obejmuje jej historię i propozycje, co warto zobaczyć: spośród zabytków należy obejrzeć liczne świątynie różnych wyznań, w tym Bazylikę Grobu Pańskiego, starożytne mury, bramy i grobowce. Opis Jerozolimy uzupełnia mapka, kolorowe fotografie i dokładna informacja turystyczna. Interesujące są również miejscowe muzea.

Kolejna miejscowość to Betlejem, też z mapką. Warto poświęcić nieco czasu na okolice, zarówno Jerozolimy jak i Betlejem. Stolicą państwa jest Tel Awiw. Dość dokładnie został przedstawiony w książce wraz z mapką i bogatą informacją turystyczną. Potem następują inne miejscowości i regiony: Jafa, Galilea czy Wzgórza Golan: jak wiadomo, na Wzgórzach funkcjonują żołnierze ONZ, a terytorium to nie zostało uznane za terytorium Izraela po zabraniu go Syrii w wyniku działań zbrojnych. Jest też Hajfa i inne, mniejsze choć malownicze miejsca, takie jak Cezarea czy Akka. Jest i Nazaret oraz okolice Morza Martwego.

Jest to bardzo dobry przewodnik, który okaże się pomocny turystom polskim, jadącym do Izraela. Nie jest jasne, dlaczego autor zamieścił w nim część, dotyczącą Wzgórz Golan, o które toczy się wieloletni spór z Syrią.

                                                                                              Jacek Potocki

Krzysztof Bzowski, „Izrael” z serii „Travelbook”. Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice, s. 231

W wydaniu nr 244, marzec 2022, ISSN 2300-6692 również

 1. HISTORIA DECYDENTA

  Kandydat na króla
 2. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  PRL bis
 3. RELIGIA DECYDENTA

  Życie w klasztorze
 4. HISTORIA DECYDENTA

  Trudne relacje sąsiadów
 5. WIATR OD MORZA

  Czas na łady
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Depresja
 7. CHINY - UKRAINA - ROSJA

  Idea wojny w kulturze Państwa Środka
 8. PO RAZ PIERWSZY W POLSCE

  Współczesna sztuka Inuitów
 9. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Ważna twórczość
 10. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Pomoc państwa
 11. DECYDENT GLOBTROTER

  Biblijny kraj
 12. HISTORIA DECYDENTA

  Legenda polskich szwoleżerów
 13. KRYMINAŁ DECYDENTA

  Mordercy są wśród nas
 14. MILITARIA DECYDENTA

  Nie mogliśmy wygrać we wrześniu 1939 roku
 15. BARBARA GAŁCZYŃSKA

  Maluje poezje
 16. LEKTURY DECYDENTA

  O istocie alchemii
 17. DECYDENT SPOSTRZEGAWCZY

  Chaos usprawiedliwiony
 18. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Mikroklimat grajdołka
 19. WIATR OD MORZA

  Gang Olsena
 20. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Rozważania