Established 1999

DECYDENT GLOBTROTER

7 styczeń 2022

Trudna wyprawa

Autorem książki jest znany polski alpinista, który od 30 lat wspina się na najbardziej niebezpieczne góry świata, a który rozpoczął wspinaczkę w wieku 16 lat.

Swoją pasją zaraził rodzinę, która mu sekunduje w wyprawach: zarówno 4,5-letniego synka, Adama, 16-letnią córkę, Maję i żonę Sylwię.

Ta książka jest o kolejnej wyprawie, tym razem do Nepalu, gdzie autor miał się wdrapać na wschodnią ścianę Jannu o wysokości ponad 7 tysięcy metrów, co ma być jednym z największych wyzwań alpinistycznych naszych czasów. Jako młodzieniec, Marcin wspinał się sam, natomiast obecnie wspina się w zespole, w skład którego wchodzą dwaj Rosjanie, zresztą świetni wspinacze: Dmitry i Sergey, a wspinaczom towarzyszy ekipa filmowa, by zrobić film dokumentalny o wyprawie. Z Rosjanami autor mało się zna, a z Sergeyem autor ma problematyczny kontakt; właściwie to go nie ma, gdyż Rosjanin to zdecydowany samotnik, a jedność w zespole to prawie powodzenie wyprawy.

Czytelnika zainteresuje opis pobytu autora w Moskwie oraz jego przylot do Katmandu, stolicy Nepalu, gdzie trzeba załatwić liczne formalności, a także ważny jest opis wioski Szerpów, Ghunsa i ekipy Szerpów. Marcin opisuje skład ekipy wspinaczkowej oraz filmowej, a także liczne kontakty z alpinistami na całym świecie.

Opis zmęczenia wysokością, aklimatyzacja i szkoła w Ghunsie. Figle, które płata pogoda i rzeczywisty początek wyprawy: start karawany, rola tragarzy i ich ubiór. Interesujące, że nawet na odległych trasach Nepalczycy mają przyzwoite hotele, a jeśli ich nie ma, to alpiniści są lokowani w prywatnych domach. Autor wspomina różne, czasami nawet dość dolegliwe, opłaty. Do punktu wyjścia, czyli do ściany wspinaczkowej, najlepiej dolecieć helikopterem; w ten sposób oszczędza się czas i znów wszystko zależy od pogody. Ważne, by z tragarzami, a także z przewodnikami, mieć dobry kontakt: z wieloma się utrzymuje ten kontakt dzięki poznaniu ich na jednej z poprzednich wypraw.

Przy okazji opis Nepalu, gdzie należy okazać szacunek obowiązującym prawom i zwyczajom. Podkreślona jest rola agencji, obsługującej wspinaczy: dba ona o wszystko, łącznie z obsługą przez tragarzy. Wyprawa w nepalskie góry bez pośrednictwa takiej agencji jest skazana na niepowodzenie. Problemy autora z kleszczem: ugryziony przez kleszcza Marcin będzie nawet hospitalizowany i dwa dni spędzi w szpitalu w Katmandu.

I sama wyprawa: wędrówki, wspinaczka, obozy i baza. Niegrzeczny przewodnik i wspinaczka na skalnym progu. Obecność mnicha i rytuały religijne nepalskich tragarzy. A dość kłopotliwi i mało kontaktowi rosyjscy wspinacze decydują się na samodzielną wspinaczkę. Autor nawiązuje kontakt z żoną, Sylwią, natomiast zrywa się kontakt z Rosjanami, którzy oderwali się od zespołu i bohatersko wspinają się sami, bez uprzedniej aklimatyzacji. Wyczerpani, dotarli do lodowca. Niemal była potrzebna akcja ratunkowa, ale na szczęście, do niej nie doszło.

Autor wspomina o roli intuicji w życiu alpinisty. Wiele pisze o życiu w bazie, o śniadaniach, o ekipie filmowej i jej zajęciach. Lot helikopterem do szpitala w Katmandu i wspomniana dwudniowa hospitalizacja autora z powodu infekcji po ukąszeniu kleszcza i wizja autora, jak potoczy się życie po jego śmierci. Fikcyjne rozmowy z synem: stąd ten tytuł.

Warto tę książkę przeczytać, by dowiedzieć się, jak to na wspinaczce bywa. I obejrzeć warto unikalne zdjęcia gór.

Jacek Potocki

Marcin „Yeti” Tomaszewski, „Tato”. Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice 2021, s. 207

W wydaniu nr 242, styczeń 2022, ISSN 2300-6692 również

  1. ŻYWOTY DECYDENTA

    Prawdziwy św. Mikołaj
  2. HISTORIA DECYDENTA

    Jedwabne
  3. WIATR OD MORZA

    Suskie inicjatywy
  4. DECYDENT GLOBTROTER

    Daleki kraj
  5. HISTORIA DECYDENTA

    Teorie spiskowe
  6. WIERSZOWNIA DECYDENTA

    Polskie Radio 2022
  7. BEZPŁATNA BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Wypożycz i zwróć albo nie zwracaj
  8. NOTATKI DO DNI PAMIĘCI

    Nasze dumy eksportowe
  9. HISTORIA DECYDENTA

    Wpływowy ród
  10. LEKTURY DECYDENTA

    Państwo w zapaści
  11. BIBLIOTEKA DECYDENTA

    Pedofilia
  12. CZY DECYDENT MOŻE ZNIKNĄĆ?

    DECYDENT reaktywacja
  13. HISTORIA DECYDENTA

    Uratowali Anglię
  14. WIATR OD MORZA

    Zamiast raphacholinu
  15. DECYDENT GLOBTROTER

    Trudna wyprawa
  16. LEKTURY DECYDENTA

    Dość trudna powieść
  17. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Reparacje od Niemiec
  18. ALBA LACH HERITAGE

    Szpital im. Paderewskiego
  19. HISTORIA DECYDENTA

    Królewski Kraków
  20. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Dr Jekyll i Mr Hyde
  21. WIATR OD MORZA

    Polska mądrość...