Established 1999

DECYDENT GLOBTROTER

17 wrzesień 2021

Interesujący kraj w Azji

Przewodnik rozpoczyna się od podania atrakcji Tajlandii, zarówno przyrodniczych jak i architektonicznych.

Klimat tego azjatyckiego kraju jest dość zróżnicowany i dzieli się na porę deszczową i suchą. Autorzy nie radzą jednak wybierać się do Tajlandii w porze suchej, gdyż temperatury są wówczas bardzo wysokie i są trudne do zniesienia nawet dla ludności miejscowej, a co dopiero można powiedzieć o Europejczykach.

Dokumentem podróży jest paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 6 miesięcy. Natomiast pieczątkę, upoważniającą do pobytu 30-dniowego polscy turyści mogą uzyskać bezpłatnie, na lotnisku. Autor zaleca wykupienie przed wyjazdem ubezpieczenia, gdyż pobyt w dobrym szpitalu jest dość kosztowny. Zaleca się też szczepienie na zapalenie wątroby, dur brzuszny, błonicę, tężec, wściekliznę, japońskie zapalenie mózgu i cholerę. Autor sugeruje również działania przeciwko ukąszeniom komarów, w tym odpowiedni ubiór chroniący. Wreszcie radzi, co ze sobą należy zabrać, a najlepiej tam dolecieć samolotem. Radzi też, jak należy zachowywać się w Tajlandii i na czym oszczędzać.

Autor zwraca też uwagę na ogromne możliwości poruszania się po Tajlandii wszelkimi środkami komunikacji. Informator A-Z zawiera informacje obejmujące różne dziedziny życia, a także ostrzeżenia przed oszustwami, zwłaszcza w dużych miastach.

Wreszcie, właściwy przewodnik: informacje krajoznawcze, dotyczące różnych regionów Tajlandii, historia kraju, który do 1939 roku nazywał się Syjam. Informacje o społeczeństwie, jego obyczajach, seksturystyka, odsłonięcie sekretów tajskiej kuchni, interesujące miejsca, w tym stolica Bangkok.

Przewodnik zawiera też czytelne plany interesujących miejsc oraz kolorowe zdjęcia. Dokładnie został opisany pałac królewski, a także podane połączenia komunikacyjne, restauracje i miejsca noclegowe. W poszczególnych regionach zostały przedstawione godne zwiedzenia miejscowości, które przybliża czytelnikom i turystom dokładna informacja turystyczna oraz plany i fotografie. Przewodnik zawiera też kolorowe wkładki, np. uliczne jedzenie, mniejszości etniczne, rezerwaty na wodzie, np. Phuket; omawia również wyspy tajskie i atrakcyjne plaże w Tajlandii Południowej.

Jest to bardzo przydatny przewodnik dla Polaków, którzy coraz częściej wybierają Tajlandię jako miejsce swych wakacji.

                                                                                              Jacek Potocki

Krzysztof Dopierała, „Tajlandia”. Przewodnik. Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice, s. 256

W wydaniu nr 238, wrzesień 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. SMAK I MUZYKA

  Hot Chocolate
 2. OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

  Technologie przyszłości a prywatność
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Kryzys na granicy z Białorusią
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Dzielne tragarki
 5. ZDROWIE DECYDENTA

  Koronawirusa nie ma
 6. RELIGIA DECYDENTA

  Bohaterski, święty zakonnik
 7. DECYDENT GLOBTROTER

  Interesujący kraj w Azji
 8. HISTORIA DECYDENTA

  Ten naród żyje!
 9. CZYTADŁA DECYDENTA

  Senne wynurzenia autora
 10. LEKTURY DECYDENTA

  Tajne oczy i uszy państwa
 11. WIATR OD MORZA

  Moralność
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Zaiste, wielka intryga
 13. LEKTURY DECYDENTA

  Życie po japońsku
 14. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

  Gdzie te autorytety?
 15. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Witaj szkoło
 16. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Życie pisarza
 17. WIATR OD MORZA

  Mój Wrzesień