5 lipiec 2021
Dwa piękne i bogate kraje
Jest to piękny, choć drogi kraj. Przewodnik rozpoczyna się od przedstawienia atrakcji górskich Szwajcarii (Alpy) oraz atrakcji architektonicznych.
Początek książki tradycyjnie zawiera szereg praktycznych rad, co należy zrobić przed wyjazdem, by uniknąć różnego rodzaju nieprzyjemnych niespodzianek. Najlepiej zapewnić sobie mapy tego kraju, czy wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Sam wyjazd nie stanowi problemu: można wjechać do Szwajcarii na podstawie paszportu lub dowodu osobistego.
A jak tam dojechać? Najlepiej i najtaniej dolecieć można samolotem. W samej Szwajcarii doskonale funkcjonuje transport publiczny; można też poruszać się po tym kraju samochodem, choć policja tamtejsza dość chętnie i dość dokładnie kontroluje kierowców, zwłaszcza cudzoziemców, stąd przewodnik zawiera wybrane przepisy drogowe.
Szwajcaria jest nastawiona na turystów: stąd nie ma tam problemów z noclegami czy w miejscem do zjedzenia posiłku. Turysta z zainteresowaniem zapozna się z krótkim informatorem o codziennych sprawach, o dniach wolnych od pracy, o zakupach. Dochodzimy do informacji krajoznawczych ogólnych, czyli o kraju i szczegółowych, o atrakcjach, o historii.
Jak wiadomo, Szwajcaria jest siedzibą wielu organizacji międzynarodowych, a ustrój tego kraju i samo społeczeństwo od lat przyciągają zainteresowanie społeczności międzynarodowej. Ze Szwajcarią kojarzy się pojęcie demokracji bezpośredniej, współistniejące pokojowo różnojęzyczne społeczeństwo i silna armia tego wieczyście neutralnego państwa.
Typowe przysmaki szwajcarskie: czekolada, sery i sama kuchnia. Następnie autorzy omawiają poszczególne regiony Szwajcarii, a także poszczególne miasta, do których przypisane są mapki i kolorowe zdjęcia. Omówienie miast zawiera informację o noclegach, wyżywieniu i o miejscowych atrakcjach. Można też dowiedzieć się o interesujących ludziach, którzy żyli bądź tworzyli w tamtejszych społecznościach.
Przewodnik zawiera też omówienie tak charakterystycznych dla Szwajcarii atrakcji górskich (poszczególne szczyty alpejskie czy górskie jeziora). Miasta Szwajcarii, takie jak Berno, Genewa, Zurich czy Lozanna mają prawdziwe perełki architektury, uwiecznione zresztą na zamieszczonych w przewodniku kolorowych fotografiach. Ważne informacje są oddzielone od głównej treści książki, ramką.
W przewodniku omówiono też krótko Księstwo Liechtenstein. Jest to bardzo bogate, maleńkie państewko, wciśnięte między szwajcarskie kantony i Austrię.
Jadący do Szwajcarii, również po to, by spenetrować Alpy, powinni zapoznać się z tym dobrze napisanym przewodnikiem.
Jacek Potocki
Beata i Paweł Pomykalscy. „Szwajcaria oraz Liechtenstein”. Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice 2020, w serii travelbook, s. 271.
DECYDENT SPRZEDAJE
Biurka i szafy
Nie znaczy to, że DECYDENT się kurczy lub zamyka. Po prostu, robimy remanent i oferujemy sprzęty, których właściwie nigdy nie używaliśmy, a kupione były dla innych projektów, kiedy DECYDENT współpracował z agencją reklamową. Ot, co. A oferta jest naprawdę dobra. więcej...