Established 1999

DECYDENT GLOBTROTER

5 lipiec 2021

Dwa piękne i bogate kraje

Jest to piękny, choć drogi kraj. Przewodnik rozpoczyna się od przedstawienia atrakcji górskich Szwajcarii (Alpy) oraz atrakcji architektonicznych.

Początek książki tradycyjnie zawiera szereg praktycznych rad, co należy zrobić przed wyjazdem, by uniknąć różnego rodzaju nieprzyjemnych niespodzianek. Najlepiej zapewnić sobie mapy tego kraju, czy wykupić odpowiednie ubezpieczenie. Sam wyjazd nie stanowi problemu: można wjechać do Szwajcarii na podstawie paszportu lub dowodu osobistego.

A jak tam dojechać? Najlepiej i najtaniej dolecieć można samolotem. W samej Szwajcarii doskonale funkcjonuje transport publiczny; można też poruszać się po tym kraju samochodem, choć policja tamtejsza dość chętnie i dość dokładnie kontroluje kierowców, zwłaszcza cudzoziemców, stąd przewodnik zawiera wybrane przepisy drogowe.

Szwajcaria jest nastawiona na turystów: stąd nie ma tam problemów z noclegami czy w miejscem do zjedzenia posiłku. Turysta z zainteresowaniem zapozna się z krótkim informatorem o codziennych sprawach, o dniach wolnych od pracy, o zakupach.  Dochodzimy do informacji krajoznawczych ogólnych, czyli o kraju i szczegółowych, o atrakcjach, o historii.

Jak wiadomo, Szwajcaria jest siedzibą wielu organizacji międzynarodowych, a ustrój tego kraju i samo społeczeństwo od lat przyciągają zainteresowanie społeczności międzynarodowej. Ze Szwajcarią kojarzy się pojęcie demokracji bezpośredniej, współistniejące pokojowo różnojęzyczne społeczeństwo i silna armia tego wieczyście neutralnego państwa.

Typowe przysmaki szwajcarskie: czekolada, sery i sama kuchnia. Następnie autorzy omawiają poszczególne regiony Szwajcarii, a także poszczególne miasta, do których przypisane są mapki i kolorowe zdjęcia. Omówienie miast zawiera informację o noclegach, wyżywieniu i o miejscowych atrakcjach. Można też dowiedzieć się o interesujących ludziach, którzy żyli bądź tworzyli w tamtejszych społecznościach.

Przewodnik zawiera też omówienie tak charakterystycznych dla Szwajcarii atrakcji górskich (poszczególne szczyty alpejskie czy górskie jeziora). Miasta Szwajcarii, takie jak Berno, Genewa, Zurich czy Lozanna mają prawdziwe perełki architektury, uwiecznione zresztą na zamieszczonych w przewodniku kolorowych fotografiach. Ważne informacje są oddzielone od głównej treści książki, ramką.

W przewodniku omówiono też krótko Księstwo Liechtenstein. Jest to bardzo bogate, maleńkie państewko, wciśnięte między szwajcarskie kantony i Austrię.

Jadący do Szwajcarii, również po to, by spenetrować Alpy, powinni zapoznać się z tym dobrze napisanym przewodnikiem.

Jacek Potocki

Beata i Paweł Pomykalscy. „Szwajcaria oraz Liechtenstein”. Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice 2020, w serii travelbook, s. 271.

W wydaniu nr 236, lipiec 2021, ISSN 2300-6692 również

 1. DECYDENT SPRZEDAJE

  Biurka i szafy
 2. LEKTURY DECYDENTA

  Ustawa 447 - zagrożenie
 3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

  Sąsiedzi i sojusznicy
 4. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Arystokrata polskiej rozrywki
 5. RELIGIA DECYDENTA

  To może być ostatni papież Zachodu
 6. LEKTURY DECYDENTA

  Trudne lata
 7. WIATR OD MORZA

  Wyciskacz łez i nie tylko
 8. WIERSZOWNIA DECYDENTA

  Cnoty za płoty
 9. THRILLER DECYDENTA

  Intryga i miłość
 10. ALBA LACH HERITAGE

  Mistrz Ignacy Tłoczyński
 11. LEKTURY DECYDENTA

  Co nas czeka?
 12. BIBLIOTEKA DECYDENTA

  Niepodłączony telefon
 13. DECYDENT GLOBTROTER

  Dwa piękne i bogate kraje
 14. GÓRALKI NA WAKACJACH

  Pyszna radość
 15. WIATR OD MORZA

  Drugi potop szwedzki
 16. SHERLOCK HOLMES WRACA

  Za sprawą Anthony`ego Horowitza