Established 1999

DECYDENT GLOBTROTER

5 styczeń 2018

Mało znany, ciekawy kraj

Góry, szczyty, skały w otoczeniu gór. Polscy turyści z reguły traktują Bośnię i Hercegowinę jako kraj tranzytowy, w drodze do położonej nad Adriatykiem Chorwacji lub do Czarnogóry.

Sama Bośnia i Hercegowina to kraj raczej mało znany, z niewielkim dostępem do morza i niezbyt często odwiedzany; nawet trudno o przewodnik, który by go przybliżył. Ta książeczka z powodzeniem wypełnia lukę na polskim rynku i zachęca do podróży do Bośni i Hercegowiny. Będzie to raj dla miłośników nart zimą oraz dla tych, którzy lubią się wspinać przez cały rok.

Układ przewodnika wręcz doskonały, jak układ wszystkich przewodników, wydanych przez „Bezdroża”. Na początku „niezbędnik turysty”, zawierający najważniejsze informacje o tym kraju. Ważna jest sugestia, jakich tematów powinno się unikać w rozmowie z mieszkańcami Bośni i Hercegowiny: są to przede wszystkim wszelkie kwestie etniczne, które stanowią tam do dzisiaj trudny problem. Informacja o zagrożeniach naturalnych i społecznych, a przede wszystkim ostrzeżenie przed minami, które są pozostałością wojny z lat 1992-95. Dla zmotoryzowanych turystów jest ważna informacja o dużej brawurze i braku dyscypliny na drogach ze strony miejscowych kierowców.

Autorzy opublikowali na początku książki wykaz 12 interesujących miejsc w Bośni i Hercegowinie, które turysta powinien koniecznie odwiedzić; radzą też, jak się do podróży przygotować. Na uwagę zasługuje powszechność miejsc noclegowych, nawet w niewielkich miejscowościach, a dla równowagi informacja o niezbyt wysokim poziomie miejscowych usług medycznych.

Typowym elementem każdego przewodnika są trasy turystyczne; w tym przedstawiono trasę do przebycia w czasie tygodniowego pobytu oraz trasę 2-tygodniowego pobytu, obok zabytków architektonicznych zwrócono uwagę na walory krajobrazowe i geograficzne, w tym na parki narodowe oraz 8 tras górskich. Wprawdzie sporo miejsca poświęcono w przewodniku stolicy kraju, Sarajewu i jej okolicom, ale turysta powinien odwiedzić inne, ciekawe miejsca w Bośni wschodniej i w Bośni zachodniej: Bihać, Jajce, Banja Lukę, Travnik czy Srebrenica. A na południu kraju jest Hercegowina z Mostarem. Uzupełnieniem opisów jest kompetentna informacja turystyczna.

Walorem przewodnika jest prezentacja bośniackiej kuchni, zwłaszcza zaś przepisy miejscowych rarytasów.

Czytelnik znajdzie w książce też ciekawe informacje o historii Bośni i Hercegowiny, o polityce, o kulturze.

W sumie, bardzo wartościowy przewodnik, zawierający 24 mapy i plany oraz 38 ramek z ciekawostkami, a także przydatny słownik polsko-bośniacki.

                                                                                              Jacek Potocki

Krzysztof Bzowski, Ewa Tyszkiewicz. „Bośnia i Hercegowina. W bałkańskim tyglu kultur”. Wydawnictwo „Bezdroża”, Gliwice 2017

W wydaniu nr 194, styczeń 2018, ISSN 2300-6692 również

  1. IKEA W ŻAŁOBIE

    Zmarł Ingvar Kamprad
  2. LEKTURY DECYDENTA

    Prawda o Turcji
  3. FILOZOFIA I DYPLOMACJA

    Pakistan, Afganistan z Chinami w tle
  4. POLSKA WĘGLEM STOI

    Lobby trzyma się mocno
  5. OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH

    Trzeba mieć świadomość
  6. LEKTURY DECYDENTA

    Tajemnice stare i nowe
  7. DECYDENT POLIGLOTA

    Najwyższy stopień wtajemniczenia
  8. KU PAMIĘCI I ROZWADZE

    Polityczne fantasmagorie
  9. DECYDENT GLOBTROTER

    Mało znany, ciekawy kraj
  10. WSPÓLNE CZYTANIE

    Urwis o złotym sercu
  11. WIATR OD MORZA

    Pod Twoją obronę...
  12. PRAWA - WŁADZA - PROBLEMY

    Dyktatura nie będzie trwać wiecznie
  13. CO SIĘ W GŁOWIE MIEŚCI

    Potop mętniactwa